*

şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir biçimde bu şarkıların hepsini, söyledikleri dönemde lise dönemini çoktan atlatmış insanlar söylemişlerdir. ben şimdiye kadar popçu bir gencin "liselim aşkım benim" gibisinden bir şarkı yaptığını duymadım. örnek vermem gerekirse,

cengiz kurtoğlu'nun meşhur liselim'i vardır. kurtoğlu o şarkıyı ilk söylediği zaman 27 yaşındaydı. yine okul yılları'nı söylediğinde 29 yaşındaydı.

ümit besen, okul yolunda'yı söylediğinde 31 yaşındaydı.

burhan çaçan'ı en sona bıraktım, geçtiğimiz yıllarda olay yaratan liseli (sözlükte liseli vardı ya ah o liseli diye geçiyor) adlı şarkıyı söylediğinde tam tamına 42 yaşındaydı.

aslında suç şarkıları söyleyenlerde değil, sözleri yazanlardadır. liselim'i ahmet selçuk ilkan yazmıştır. kaç yaşında yazdığını bilmiyorum ama 20 yaş altındayken yazmadığı kesin gibi. aynı kişinin, araştırmalarıma göre bir de liseli bir kız adlı bir şiiri vardır. kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok fakat liseli kızlar bu adamı gördüklerinde uzak dursunlar, ne olur ne olmaz...
  • ümit besen'in kaşlarını küçük emrah misali havaya kaldırıp yüzüne eksi bi ifade takındıktan sonra boynunu bükerek söylediği,
    'bir kuytu köşede beklerdim seni
    elinde kitaplar koşardın bana
    hiç unutur mu okul yıllarııııııı' diye seslendirdiği
    okul yolu isimli güzide eser bu şarkıların içindeki en bi akılda kalıcı olanlarındandır.
  • (bkz: 17)*

("gerci hazirlik okumadiysa universiteli de olabilir" diyecektim ki liselerin dort yila ciktigini hatirladim ya hay allah neyse)
  • eskiden aile ve mahalle yapısı gereği kızlar sokaklarda rahat rahat dolaşamadığından sadece okul için evden çıkabildikleri için erkekler için flört-sosyalleşme ortamının sadece okul yolu olduğu düşünülünce garipsememek gerek.