şükela:  tümü | bugün
  • yolculuğa çıkma öncesi bünyemde pörtleyen kötü alışkanlık. takriben 3 gün öncesinden başlıyoruz, bavula ne konacak, nereden ne alınacak, neyin neresi tamir edilecek, kuaföre gidilecek mi, ne kadar döviz alınacak. buna rağmen birşeyleri mütemadiyen unutuyor olmam ne kadar acı yarebbim.
  • müdürlerde vardır bir de bu hastalık. "bana bunu excell de bir çart şeklinde sunabilirmisinlütfenteşekkürler..." şeklinde kendini gösterir.
  • hastalık demek doğru olmaz, aksine oldukça faydalı bir eylemdir. çünkü;

1.zaman kazandırır.

2.zihnimiz her defa aynı şeyleri hatırlamaya çalışmak zorunda kalmaz.

3.psikolojik rahatlama sağlar. örnek: diyelim seyahat öncesi yapılacaklar listelenir, bunlar yapıldıkça üzerleri çizilir, çizildikçe rahatlanır.

4.bu bir zevkler ve renkler listesiyse, yani en sevilen ilk beş tatil mekanı gibi mesela, kendini tanımaya ve ifade etmeye yardımcı olur.

5.hayatı kolaylaştırır.

6.kafa karışıklığını ve kararsızlığı önler.

7.can sıkıntısına birebirdir.

8.bu liste genişletilebilir.

9.liste yapın yaptırın.

10.liste yapanları küçümsemeyin.
  • diet yapanlar için bire bir çözüm; o gün neler yediğini bir kağıda yazıp, aslında ne kadar çok yediğini anlaybiliyorsun..
    kredi kartı mağdurlarına da tavsiye edilir..
  • okunacak kitaplar listesi, okunmuş kitaplar listesi şeklinde başlar, zihninizi ele geçirir, takıntı haline gelir ve izlenen/izlenecek filmler listesi, yolculukta yanına alınacaklar listesi, alınacak albümler listesi, gidilecek yerler listesi, liste, liste, liste şeklinde devam eder. fazlası zararlıdır, olmadık yerlerden, ufak kağıtlara yazılmış saçma sapan listeler çıkmaya başlar bir süre sonra, parayı bulup köşeyi dönene kadar.
  • liste yapma takıntısı olan kişilere bir isim veriyordu tıp dünyası unuttum adını, -mani ile bitiyordu onu hatırlıyorum.

işte bende ezelden beri olan bu durum, başlarda hoş bir alışkanlık gibi görünürken son birkaç ayda ciddi bir bağımlılığa dönüştü. takıntı oldu bildiğin. her şeyin listesini yapma arzusu duymaya başladım. aklıma düşen listelenebilecek her şeyin listesini hazırlama gibi bir dürtü var içimde. allahtan çok şiddetli değil. başlıyorum ama bitirme takıntım olmuyor. sıkılıyor sonra bırakıyorum. bazen yararlı konulara kanalize edeyim diyorum. oturup dvd kaset arşivimi falan listeliyorum. ama kesmiyor işte. bir ara türk dizilerine sardım. dizileri anlamsız (gibi görünebilir size ama aslında çok anlamlı!) konulara göre listeliyorum. hatta bir ikisini sözlüğe bile koymuşluğum var, eheh o kadar emek harcamışız. bir kısmını da sıkılıp yarım bırakmışım, ama bitirsem aslında güzel olacak. evet şu an çok listeleyesim geldi mesela.

yani aranızda kaç kişi türk dizilerindeki kötü yenge karakterlerini liste yapmıştır?

edit: evet bu takıntının adı glazomani imiş...
  • (bkz: high fidelity)
  • liste yapma hastalığının olumlu* ve olumsuz* yönlerini listeleyerek kurtulmak biraz güç olabilir bu hastalıktan.
  • bende de var olan hastalıktır. arşivimde olan filmleri deli gibi listeleme ihtiyacı duyuyorum. ama bunu yaparken, mp3 çalarlarda olduğu gibi, yönetmen, oyuncu, tarih gibi dallara da ayırmak istiyorum. office'in herhangi bir yazılımıyla bu işi bana hallettirebilecek biri varsa, o dünyanın en iyi insanıdır gözümde. kedi canını onun hatta.
  • doktor tarafından tedavisi için anafranilin uygun görüldüğü hastalık.

sadece bayıltıyor.