• sıf,ing. bir kelimenin tüm yananlamlardan ve çağrışımlarından arındırılarak düz, sözlük anlamıyla kullanılışı.i.e "literal meaning". (bkz: literally)
  • yakın zamanda literal anlamda diye bir kullanım gördüm. gerçekten akıl sır ermiyor. bunun yerine geçecek ve derdini fazlasıyla anlatacak bir sürü türkçe kelime ve tamlama sayabilirim. insanlar neden bu denli ingilizce kelime kullanma meraklısı bir anlasam. özellikle oyun oynayan kişiler bunu fazlasıyla yapıyor. türkçesi varken özellikle bir kelimenin ingilizcesini kullanmak neden?
  • ingilizceden gelme. (bkz: literally)

yani şu demek. ne yazıyosa o. harfi harfine. yorumlamaya kapalı.

“oldukça literal yorumluyor.” falan diye cümle içinde kullanılıyor bazen görüyorum ve bu insanları samimi bulmuyorum. ya bir romanı veya kitabi okumadan önce yazarının dünya görüşü hakkında ufak bir bilgi edinir herkes diye düşünüyorum. evet kelimeleri hepimiz farklı anlamlarda kullanabiliriz ama beni tanıyan biri hangi anlamda kullandığımı kesinlikle bilir. tabiki de okuduğum her şeyi literal yorumlayacağım adam veya kadın ne yazmışsa o. bu insanlar okudukları şeyleri kabul etmeyip değiştirme, farklı yorumlama, “ya o orada onu kastetmiyorum aslında.” deme cürretini kendinde nasıl görüyor bilmiyorum. okuduğum zaman yazdıkları yüzünden yıkıldığım, o konu hakkında duruşu ve düşünüşü benimkiyle zıt olan zekasına hayran olduğum bir sürü yazar var ama hiçbirini mecazlandırıp gerçekçiliklerinden uzaklaştırmıyorum.
  • pek bi kullanışlı olan asp.net webformu
  • cümlenin ya da paragrafın manasına bakmadan yani kelime kelime yapılan çeviri literal dır.
  • smarty içerisinde javascript, css yazmak için kullanılan tag.

literal}
    <script type="text/javascript">

<!--
    function isblank(field) {
    if (field.value == '')
    { return false; }
    else
    {
    document.loginform.submit();
    return true;
    }
    }
    // -->

</script>
    {/literal}
  • (bkz: calque)
  • windows'taki ftp.exe'de native ftp komutlari girmenizi saglayan on ek. orn: literal pasv
  • (bkz: literal radio)
  • (bkz: mot a mot)
hesabın var mı? giriş yap