şükela:  tümü | bugün
  • recetesiz satılmayan ilaçlar kategorisinde. iç kudur
  • lityum içeren ilaç . ayrıca (bkz: lithium). 300 mg. lık kapsül ve 400 mg.lık tablet formunda piyasadadır. mood düzenleyici olarak. bipolar veya unipolar bozukluklarda kullanılır. terapötik kan düzeyini ( 0,6- 1,2 meq/l) tutturana kadar doz yavaş yavaş arttırılır. tedaviye başlamadan önce böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları ve tiroid fonksiyon testleri yapılmalıdır. su ve tuz kaybı yaptığından yaz aylarında yeniden doz ayarlaması yapılması gerekir. diüretik alanlarda, böbrek ve karaciğer bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.
  • lithium carbonate. antidepresan etkilidir. manik depresif hastalıkların ve endojen depresyonların tedavisinde endikedir. mania gecmisi olan manik depresif hastalarda koruyucu olarak vakaların siddetinin azalmasını ve ortadan kalkmasını saglar.
  • tedavi edici değil koruyucu destekleyici ilaçtır.
  • manik depresiflerin hayat arkadaşı, kırmızı kapsül.
  • lithuril yıllardır recetesiz satılan bir ilactir. sanılanın aksine kafa yapmaz. kanda ki duzeyinin mutlaka 3 er ay arayla olculmesi gerekir ve bu aranın uzatılmaması tavsiye edilir. aksi takdirde birdenbire karşınıza böbrek fonksiyon bozuklukları hypotroidi vb çıkabilir.
  • yapılan çalışmalarda insan beyninde bir miktar lityum bulunduğu gösterilmiştir. lityumun birçok etki mekanizması vardır ama yine de tam olarak manik depresif bozukluğa nasıl iyi geldiği ortaya konulamamıştır. lityum mucizevi bir ilaçtır. ah bir de teratojenik etkisi olmasa. (bkz: ebstein anomalisi)
  • bu da tüm diğer antidepresanlar gibi sorunu çözüme kavuşturmak yerine sizi malağa çevirmeye yarar anca. kullandıktan sonra geri gelenin kendi özünüz olmadığı açıkken, bu ve benzeri kimyasalların iyileştirdiğini söylemek bana çok saçma geliyor. donuklaşmak, sürekli uykulu hal, kaşıntı iyileşmek demekse orası ayrı tabi..

hatırlayamadığım bir ayet vardı, özetle şöyleydi: "cennete girerken allah içinizdeki tüm kötülüğü (ya da hırsı) alacak..."
    peki o andan itibaren o ben olacak mıyım? o artık, ben sayılır mıyım?