şükela:  tümü | bugün
  • recetesiz satılmayan ilaçlar kategorisinde. iç kudur
  • lityum içeren ilaç . ayrıca (bkz: lithium). 300 mg. lık kapsül ve 400 mg.lık tablet formunda piyasadadır. mood düzenleyici olarak. bipolar veya unipolar bozukluklarda kullanılır. terapötik kan düzeyini ( 0,6- 1,2 meq/l) tutturana kadar doz yavaş yavaş arttırılır. tedaviye başlamadan önce böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları ve tiroid fonksiyon testleri yapılmalıdır. su ve tuz kaybı yaptığından yaz aylarında yeniden doz ayarlaması yapılması gerekir. diüretik alanlarda, böbrek ve karaciğer bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.
  • lithium carbonate. antidepresan etkilidir. manik depresif hastalıkların ve endojen depresyonların tedavisinde endikedir. mania gecmisi olan manik depresif hastalarda koruyucu olarak vakaların siddetinin azalmasını ve ortadan kalkmasını saglar.
  • tedavi edici değil koruyucu destekleyici ilaçtır.
  • manik depresiflerin hayat arkadaşı, kırmızı kapsül.
  • lithuril yıllardır recetesiz satılan bir ilactir. sanılanın aksine kafa yapmaz. kanda ki duzeyinin mutlaka 3 er ay arayla olculmesi gerekir ve bu aranın uzatılmaması tavsiye edilir. aksi takdirde birdenbire karşınıza böbrek fonksiyon bozuklukları hypotroidi vb çıkabilir.
  • yapılan çalışmalarda insan beyninde bir miktar lityum bulunduğu gösterilmiştir. lityumun birçok etki mekanizması vardır ama yine de tam olarak manik depresif bozukluğa nasıl iyi geldiği ortaya konulamamıştır. lityum mucizevi bir ilaçtır. ah bir de teratojenik etkisi olmasa. (bkz: ebstein anomalisi)
  • sanılanın aksine antidepresan değil mod düzenleyicidir, bir tür dalga kıran işlevi görür, yani ruh haliniz normal olduğunda etkisini fark etmezsiniz bile ancak o ruh halinin mantıklı bir neden olmaksızın aşırı uçlara gitmesini engeller, yüksek dalgaların kıyılarınızda yıkıcı etkiler yapmaması için dalgaların önüne set çeker.bir avuç da alsanız kafa yapmaz ama zehirlenme yapma ihtimali vardır, zehirlendiğinde kafası oldu sanan varsa bilemiyorum gerçi.kan serumundaki miktarı kontrol edilmelidir, bu da 3-4 ayda bir kan verip test yaptırmanız demektir.ilaç dozajının ayarlanması döneminde bir kaç hafta,haftada 1 kan vermeniz sözkonusu olabilir.kullananlara özellikle hatırlatılması gereken kan testlerini yaptırsanız bile büyük ihtimalle 2 -3 senelik kullanım sonucu tiroid problemlerine yol açar, bu durumda doktor doktor gezip boynunuza ultrason gibi bişeyle baktırıp falan uğraşmaktansa psikiyatristinize danışın, zira tiroidde bir problem olunca kıpırdayacak enerjiniz olmaz ölü gibi olur depresyondayım sanırsınız halbuki sorun tiroidedir falan.bir de tedavide yanında antidepresanlarla desteklenir, genelde acaip yan etkiler yaratan bu antidepresanlardır çünkü lithuril bir antidepresan değildir.doğru ilaç kullanımında yani güvendiğiniz bilimsel yaklaşıma sahip bir psikiyatrist kontrolünde insanı mala çevirmez.çünkü sanılanın aksine bipolar, depresyon vs. tedavisi duyguları bastırıp hastayı mallaştırmak şeklinde tedavi edilmez, duyguların mantıklı bir hale gelmesini sağlar, yani durup dururken bir nedene dayanmayan aşırı duygu yükselme ve alçalmalarını her insanın hissetmesi normal olan çeşitli uyaranlara verilen duygu yükselmesi ve alçalmalarına çevirmek şeklinde tedavi edilir.yolda araba çarpmış bir yavru köpek görünce ağlıyorsanız bu normaldir ama yolda yavru köpek görünce zavallı yavrucak şehir hayatında yapayalnız kesin araba çarpıcak deyip sahneyi kafanızda canlandırıp ağlıyorsanız mesela bu normal değildir, amaç ikinci durumu minimum hale getirmektir.lithuril de bunu sağlar, sorunlu durumların tekrarını önlemek için bir önlem olarak da kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap