şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı döneminde mahmutbey nahiyesi içerisinde rum yerleşim yeri, kurtuluş savaşı’ndan sonra bölgede yaşayan rumlar mübadele ile yunanistan’a gitmiş, makedonya’dan gelen türkler yerleştirilmiştir.

  (bkz: esenler)
 • esenler köyünün rumca adı. istanbul'da şu an nadir olarak kullanılan rumca yer adlarından biridir. mesela matbaacılar sitesinden içeriye doğru giren yolun adı "litros yolu"dur.
 • google haritalar'da esenler'e yaklaşınca esenler değil litros yazmaktadır. bu da mı ameriga'nın oyunu değil hakim bey?
 • günümüzde adı yalnızca "litros yolu" caddesinde yaşayan, osmanlı döneminde bugünkü istanbul'un esenler ilçesi içerisinde yer alan eski rum köyü.

  türk-yunan mübadelesi ile burada yaşayan rumlar yunanistan'a göç etmiş yerlerine balkan türkleri buraya yerleştirilmiştir. bu nedenle 70'lerde başlayan ve günümüzde istanbul'un demografik yapısını tamamen değiştiren köyden kente göçler öncesinde esenler, balkan türklerinin yoğun olarak yaşadığı bir yer olarak varlığını sürdürmekteydi.

  ancak günümüzde esenler'de balkan nüfusu yok denecek kadar azdır. ilçe bugün karadenizli (giresun, ordu, kastamonu, samsun, sinop) ve doğulu (kars, erzurum, sivas, bayburt, van, muş, siirt, malatya) vatandaşların yaşadığı bir ilçedir.

  "peki balkan türklerine ne oldu?" derseniz.
  yoğun bir şekilde istanbul'un kuzeyine (sarıyer, arnavutköy) ya da trakya'ya (tekirdağ, kırklareli) göç etmişlerdir.