• (bkz: kerry washington) ismini çok duyuyor ve biliyor olmama rağmen kendisini ilk defa izlediğim dizidir. çok kötü bir oyuncuymuş. kadın koca sezonu resmen iki mimikle bitirdi. biri üst dudağını yukarı kaldırıp boğulmak üzereymiş gibi göründüğü mimik, diğeri de tiksinme ifadesi. bunun dışında güzel dizi, çok büyük beklentilere girmeden izlerseniz beğenebilirsiniz.
  • reese' cigimin big little lies setinden cikip, teri sogumadan ayni rol ve karakterde oynadigi dizi olmus.

bence guzel eyyorladim.
  • kerry washington’in ağzını yarı açıp üst dudağını yukarı kaldırıp sürekli memnuniyetsiz şekilde konuştuğu dizi. rahatsız...
  • celeste ng'ın 2. romanı.

romanda clevaland, ohio'da bulunan shaker heights adlı kasabaya mia ve 15 yaşındaki kızı pearl taşınır. pearl kısa zamanda okuldaki yaşları 1 yıl ara ile değişen 4 richardson kardeşle samimi olur, onların evine girip çıkmaya başlar ve anneleri gazeteci mrs. richardson'a hayranlık duyar. mrs. richardson aynı zamanda mia ve pearl'un ev sahibesidir.

mia ve mrs. richards, bebeğini bir itfaiye binası önüne terk eden çinli göçmen bir annenin onu evlat edinen aileden geri almak için girdiği savaşta karşı karşıya gelir. minik bebeği onu ölüme terk eden, ingilizceyi zor konuşan, çok da vasıflı olmayan göçmenlerden biri olan biolojik annesi mi yetiştirmelidir? yoksa bebeği yıllardır çocuğu olmayan, minik bebeği evlatlık olarak almak isteyen ve ona orta sınıf bir amerikalının hayatını sunacak aile mi büyütmelidir?
    mia'nın ve mrs. richardson'ın çocukları ile olan ilişkileri, ikisinin bu konu üzerindeki çatışması, velayet davasının kasabadaki etkisi romanın çatısını oluşturur.
    roman aslında hikayenin sonunda neden çıktığı belli olan bir yangın ile açılır. richardson'ların evi farklı odalarda başlatılan küçük yangınlarla yanmıştır ve en büyük şüpheli ailenin asabi ergen minik kızıdır. roman olayların öncesine giderek bu yangına dek olan süreci anlatır. merak uyandırarak başlar, ortaya güzel temalar koyar, ilginç karakterler yaratır ancak feci şekilde derinleşmeyen karakterler, anlamsız alt mesajlar, bir yere bağlanmayan olaylarla devam eder ve okuru hiç de tatmin etmeyen bir sonla biter. iyi bir editör desteği ile parlayacak olan kitap, yazarın çin asıllı amerikalı olduğu düşüncesi ile azınlık amerikan halkına hitap eden, desperate housewives hissinden kurtulamayan bir hikayeden öteye gitmez.
  • 3, 4 seneye fatih aksoy önderliginde mahinur ergun ve meric acemi tandemiyle türkiyeye uyarlanır, dedigim kitap/dizi.
  • --- spoiler ---

henüz bugün bitirebildiğim uyarlama aile draması. dramatik kurgu da hoşuma gitti. idealize amerikan yaşamı konusunda konformizm göndermeleri yerindeydi genel olarak fakat bazen diyaloglarda hem bu konu hem de ırkçılık konusunda fazla basite kaçıldığı hissettim.

oyunculuklar oldukça şıktı. reese witherspoon'u oldum olası pek sevemedim, ama rolünde iyiydi. sanıyorum sorun şu ki ben kendimle karakterler arasında ya da hikaye arasında bir bağ kuramadım, yani empatiden ziyade öyle oturup dramayı uzaktan izledim. kalkıp hiçbir karaktere " yav ne kadar da haklı!" diyemedim mesela. belki de kurgunun mia üzerinden yürümesindendir: çünkü ben onun eylemlerine anlam veremedim*. aslında her karakteri anlamak için vaktimiz oluyor ama birşeyler eksik geldi bana.

* mia warren garip bir hippi tasviri gibi. kardeşinin arabasını çalıp ailesinden kaçıyor, taşıyıcı anne olmayı kabul edip parayı alıp anlaştığı aileyi kazıklıyor, çocukla kaçıyor, çok bencil, fevri yaşıyor... ben seçimlerine pek anlam veremedim belki ondan biraz uzak kalmış olabilirim hikayeye...

neyse, sonuç olarak izlenebilir -uyarlama- bir aile draması bence.

--- spoiler ---
  • dün izlemeye başlayıp bugün 5.bölümünü bitirdiğim dizi.
    gayet akıcı ve evet big little lies tadında. sevdim.
    yukarıda bir yazarın da değindiği gibi; mia karakterinin konuşurken yaptığı tiksiniyor gibi olan ağız hareketine fena takıldım. oyunculuğunu gölgeliyor. o sette kimse uyarmamış mı, çok rahatsız oluyorum kadını izlerken.
  • --- spoiler ---

mia'nın kızına sürekli sen benimsin bana aitsin demesinden sonra kızının asıl hikayesi ortaya çıkınca bıraktığım dizi. ablacım senin kadar babasına da ait o çocuk, sende babasından kaçırmışsın. kendi yarım aklınla bir de chow'a yardım ediyorsun.

--- spoiler ---
  • big little lies'ın tırnağı bile olamayacak aile draması. dizinin konusu bahsedildiği gibi annelik üzerine, her doğuran gerçekten anne midir ? kan bağının olmaması anne olmaya engel midir ? genel olarak bu konu üzerinden gidilmiş. diziye öyle can sıkıntısından başladım, sarınca devam ettim e bir bakmışım bitmiş.
    --- spoiler ---

mia karakterinden, tavırlarından, konuşmalarından, sürekli kendisiyle çelişmesinden nefret ettim. kızım benim diyorsun, çocuğu alıp kaçırıyorsun sonra bebe'ye yardım ediyorsun. peki miacım senin çocuğunun babası da haketmiyor muydu çocuğunu görebilmeyi. madem kan bağı bu kadar önemli, kendinle çelişmeyip bir uzlaşmaya varsaydın babayla. yanlış hatırlamıyorsam mia'nın geçmişine 6.bölümde yer verildi, inanılmaz geç oldu bence. o saate kadar kadının ne yaptığını neden yaptığını hiç bir şeyi anlayamadık. öğrendikten sonra da benim kafam da bir şeyler oturmadı. mia karakteri aşırı yüzeysel geçilmişti ve oyuncudan dolayı da bir türlü ısınıp empati yapamadım. evet elena çok bencil olabilir, ama kadın en azından 4 çocuğuna da yetebilmeye çalıştı. mia'ya üzülüp evini nerdeyse bedavaya kiraya verdi, evinde iş verdi. yaptığı yol tartışılır ama elana'nın amacı başta kötü değildi. mia'ya göre o da evrildi. ısabele'in kesinlikle psikolojik desteğe ihtiyacı vardı bence özellikle kendi saçını yaktıktan sonra elana'nın bu konu üzerinde durması gerekiyordu ama o kariyerinde ilerleyemeyip evde tıkılı kalmasının suçunu kendi çocuğuna atıp ona sürekli baskı yaptı ve kaçınılmaz sona ulaştık. sonra pişman oldu ve davranışlarının farkına vardı ama sanırsam biraz geç oldu. toparlayacak olursam eğer dizi de oturmayan bir şeyler vardı. belki oyuncu seçimleri daha iyi yapılıp, karakterler daha fazla tanıtılabilirdi. genel puanım 6/10.
    --- spoiler ---
  • oyunculukların çok iyi olduğu ancak kitaptan uyarlanan senaryonun çok sığ kaldığı dizi, ilk entrylere bakılırsa kitapta da bu sığlık mevcutmuş. birbirine iyice yedirilmemiş tabiri caizse. ayrıca reese witherspoon başka bir rolde oynayabilir mi artık? abi kadının bütün kariyeri orta/üst sınıf amerikalı eş'i oynamak üzerine kurulu. azıcık charlize theron + monster tarzı bişey mi üretsen? farklı bi iş yap artık be canım.
hesabın var mı? giriş yap