şükela:  tümü | bugün
 • louisa may alcott'in yazdigi super kiz cocuk kitabi. good wives (iyi zevceler), kucuk erkekler (little men) seklinde devam eder. babalari savasta oldugu icin anneleriyle yasayan meg, jo, beth ve amy adli dort kiz kardesin hikayesi.
 • kucuk erkekler bu romanin ertesinde cikmisti, jo profesor baeher (ya da herneyse) ile evlenip erik bagi adinda bir erkekler okulu kurar. ordaki erkekler kucuktur ve erkektirler, gelisecek olaylar ancak samanlikta igne bulunmasi, nat'in kemaninin kirilmasi kadar buyuktur, ama olsundur, okuyucu vefakardir..
 • bu romanin bikac tane filmi de yapilmisti... son yapilaninda winona ryder da oynamisti hatta.
 • icinden sadece buyuk olan abla'nin kazak dikmeye cali$irken gozlerinin agzina vermesi ve gozu bantli olarak bir sure evde kalmak zorunda olmasi aklimda kalmi$ olan roman.. (bkz: spoil etmek)
 • icinde para etsin diye saclarini satan bir kiz in oldugunu hatirladigim bir cocuk kitabi.
  nedne okudum bilmiyorum kucuk kadinlar diye bir eseri cocuk halimde.kucuk erkekler i bekleyememisim.
 • meg bir askerle evlenir, zaten içlerinde en edeplisi odur. jo gençken yan evdeki yaşlı ve zengin komşularının torunu laurie'yle (evet erkek) kırıştırsa da sonradan kendini yazarlığa verir, ardından öğretmen falan olur. saçlarını para için satan da odur (beline kadar upuzun ve çok güzeldi annesi ağlardı hatta jo naptın diye)
  beth yan evdeki yaşlı ve zengin komşunun verdiği piyanoyla oyalanır ama zatürree falan olup ölür kitabın orta yerinde (ama mutlu ölür.. 15 yaşında, nasıl oluyorsa)
  amy küçük kardeş olarak en yırtıklarıdır, acayip şımarıktır, burnu güzel olsun diye burnuna mandal takıp yatar (ne hırs varmış arkadaşım, nası acıtıyo var ya) büyüyünce politically correct bir kişilik geliştirdiğinden zengin ve uyuz bi halaları bunu avrupa seyahatinde yanında götürür, orda jo'nun eskisi laurie buna aşık olur (tanrıça diana gibisin der hatta) sonra da evlenirler.

  amerika'da new england bölgesinde falan geçer bir de sanırım hikaye.. babaları da iç savaşta olduğundan hiç gözükmezdi bi beth ölürken bi de kitabın sonunda falan gelirdi..
 • jo'nun ismi esasen josephine'dir ama aile içinde jo derler, biraz da erkeksi bir tavrı olduğundan (başına buyruk bir arkadaşımız)
  bir tek yukarda sözü geçen sevimsiz ve zengin halaları josephine demekte ısrar eder (kıza erkek ismi yakıştıramadığından ve de jo'nun daha hanım hanımcık davranmasını istediğinden)
 • (bkz: jane eyre)
  nedense bu ikisi birlikde anılıyo zihnimde
 • "küçük erkekler" den sonra bir de "jo'nun çocukları" vardı ki,burda da erik bagında okuyan cocuklar büyümüştü ve de aşk hayatları konu edilmekteydi.hatta küçük erkeklerdeki zihinsel özürlü genç (billy) ve fiziksel özürlü genç (dick)(kambur) bu kitapta "çoktan ölmüşlerdi" olarak geçmekteydiler ki ben o velet halimle bile oha demiştim.louisa* ablamız böyle bir temizligi uygun görmüş,4. kitapta bir de özürlülerin aşk hayatıyla ugraşmak istememiş sanırım.
hesabın var mı? giriş yap