şükela:  tümü | bugün
  • hollanda'nın leiden üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ortaya çıkan durum. litvanya'daki bilim insanı ve mühendislerin %57'si kadınmış. onu takip eden ülkeler ise %52 ile bulgaristan ve letonya.

the economist.
  • erkekler genellikle icmek ile mesgul olduklarindandir. ulkeyi evirip cevirmek kadinlara kaliyor. dogu avrupanin tipik toplum yapisi cok surpriz bir sey degil yani
  • şu bilgileri de vermekte yarar var:

2019 itibariyle
    litvanya: nüfusu yaklaşık 2,5 milyon (2,686,057). %46.4 'sı erkek, %53.6'sı kadın.
    letonya: nüfusu yaklaşık 2 milyon (1,874,181). %46 'sı erkek, %54'ü kadın.
    bulgaristan: nüfusu yaklaşık 7 milyon (6,944,309). %48.3 'sı erkek, %51.7'ü kadın.

italya ve almanya için erkek-kadın yüzdelik farkı: %2, türkiye için %0.2.

yani bahsedilen ülkeler nüfusu az ve kadın sayısının erkek sayısından oldukça fazla olduğu ülkelerdir. bunun etkisini de gözden kaçırmamak gerekir.
  • "erkekler ne yapiyor?" diye merak edilen istatistik.

gerci yukarida bir arkadas yazmisti.
  • erasmus yaptığım canım memleketim, ben erasmus yaparken 9 sene önce 2 milyon küsürlük ülkenin %70 inin kadın olduğunu öğrenmiştim dolayısıyla her yerde çılgın güzel hatunlarla muhattap oluyorsunuz.yamulmuyorsam unesco bunları bir ara türü tükenmekte olan canlılar arasına mı ne almıştı.ama yanlış anlaşılmasın litvan hatunlarla bizimkileri kıyaslayamazsınız mümkün değil her türlü birey olup kimseye eyvallahı yoktur bu hatunların ve işleyiş burdakinin tam tersi şekildedir neredeyse ,erkek arkadaşı terk etmesin diye acayip özen gösteriyor bu hatunlar bir kere sahiplendimi bir güzel baltık ülkesidir.keşif edilmemesi dileğiyle yoksa siker orayı bizimkiler hemde nefessiz....orana vurunca zaten çok olanın başka bir oranda da çok olmasıdır yani.