şükela:  tümü | bugün
 • gunumuzdeki en uzun sure dayanan pil ce$idi.. nicd pillerdeki yarisinda $arj edince omrunun kisalmasi gibi bir derdi yoktur..
 • özellikle cep telefonlarının gunluk hayattaki rolleri arttıkca ortaya cıkan kavramlardan biri.

  - sekerim pil lityumsa istedigin zaman sarz edersin hem daha uzun gidiyo. rahat edersin...bırak o nikel pilleri...

  (bkz: lithium)
  (bkz: lityum)
  (bkz: nicd)
 • lityum pilin aksine yeniden doldurulabilen pil türüdür.. bu pilde lityum (ki lise kimya derslerinden grup 1'e ait olduğunu hatırlayınız) saf halde değil bileşikler içinde bulunur, dolayısıyla daha stabildir.. diğer pillere kıyasla daha hafif ve daha güçlüdürler, ayrıyeten hücre başına 1.2 volt elektrik veren nimh ve nicd pillerin aksine tek hücreyle yaklaşık 3.7v üretirler.. diğer pillere kıyasla daha yavaş boşalmaları da ayrı bir güzelliktir, sıcaklığa bağlı olarak durduğu yerde günlük %1-%5 gibi bir kayıp olur, aylarca şarjlı kalabilirler.. dezavantajları ise daha karmaşık bir şekilde üretilmeleri (mesela pili aşırı veya düşük şarjdan korumak için özel devreleri vardır) , dolayısıyla daha pahalı olmaları, nimh veya nicd piller gibi aa, c, d gibi boyutlarda üretilmemeleri, şarj olayını denetleyen gelişmiş (dolayısıyla daha pahalı ve az bulunan) şarj aletleri gerektirmeleri ki bunlar da her çeşit lityum iyon pil için farklıdır, aynı aletle değişik büyüklükteki pilleri dolduramıyoruz.. gidip de alkalin bir pili rastgele şarj aletine takarsanız pil akacak belki de patlayacaktır, lityum iyon pil ise yanlış şarj aletine takıldığında çok daha vahim sonuçlar doğurabilme ve aniden yangın çıkartabilme potansiyeline sahip parlayıcı bir maddedir; aa, c, d gibi standart boyutlarda üretilmemelerinin bir nedeni de belki de bu nedene bağlı bir kısım denyo* tüketici kitlesidir.. ayrıyeten aylarca kullanılmamış bir lityum iyon pilin voltajı emniyet seviyesinin altına düşecek ve pil kullanılamaz hale gelebilecektir, içindeki özel devreler bu durumda pilin yeniden şarj edilmesini engeller.. eğer pil uzun süre kullanılmayacaksa birkaç ayda bir doldurup biraz kullanmak iyi bir fikir olacaktır..
 • sarjı bitmeyen cep telefonu ile pabucu dama atılacaktır.
 • gelistirilmeleri yaklasik 20 yil surmus ve nihayet 1993'de toshiba onculugunde yaygin kullanima sunulmuslardir. cell basina 3.6 ya da 3.7 volt uretirler. her cell'in 4.2 voltta farkli bir yontemle sarj edilmesi gerekir. charger'lari pahalidir.

  ayda %5 oraninda desarj olurlar. bu deger nicd pillerde %20, nimh pillerde %30'dur. uretildikten sonra -kullansaniz da kullanmasaniz da- senede %20 kapasite kaybederler. bu deger 0 derecede saklandiklarinda 6%'lara kadar inebilmekte, 40 derecede saklandiklarinda %35'lere kadar cikabilmektedir. uzun sure kullanilmayacaklarsa %40 gibi bir sarj oraninda saklanmalari tavsiye edilmektedir zira %40 sarjla saklandiklarinda bu degerler %4 (25 derece) %2 (0 derece) ve %15 (35 derece) seviyelerine iner. yeni pil alirken uretim tarihi en yeni olani almak gerekmektedir.
 • ingilizce kısaltmasıyla: li-ion veya li-on hatta lion pil olarak anılan pil teknolojisi
 • yeni alınan elektronik cihazlarla ilgili şöyle söylenir:

  - 12 saat şarjda kalsın
  - sonra tamamen şarjı bitir
  - sonra tamamen doldur.
  - 2-3 kere daha bunu yap.

  bu öğütler li-ion piller için geçerli degil.

  pili tamamen boşaltma işi komple yanlış, çünkü li-ion piller dolu olmayı severlermiş. sık sık şarj etmek lazımmış.

  li-ion pillerin hafızası yokmuş. bu yüzden ilk şarjın 50. şarjdan bir farkı yokmuş. fakat şöyle bir iddia varki: eğer bataryanın birden fazla hücresi varsa hepsi aynı seviyede olmayabilirmiş. hepsini aynı seviyeye getirmek amacıyla ilk şarjı uzun tutmak gerekebilirmiş.

  işte efendim araştırmalarımın sonucunda şunlara karar verdim:

  - fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi 1 hücreli bataryaya sahip elektronik cihazları ilk kullanım için kullanma kılavuzunda yazdığı kadar şarj ediyorum.

  - laptop bataryalarının birden fazla hücresi olduğu için ilk kullanımda kullanma kılavuzunda yazandan daha fazla şarj ediyorum.

  - daha sonra ise, bataryayı mümkün olduğunca şarjsız bırakmamaya gayret ediyorum, eğer uzun süre kullanılmayacaksa bataryayı çıkarıyorum.

  kaynaklar: http://www.google.com.tr/…&btng=google'da ara&meta=
 • (bkz: scib)