• transferin bitmesine günler kala hala transfer piyasasında aktif, nabil fekir, leon bailey ve christian pulisic ile adı anılan kulüp.
  • city ile beraber gelecek sezonun en büyük şampiyonluk adaylarından olan futbol kulübü. sezon açılmadan birkaç şey söyleyelim.

öncelikle mourinho bebesinden başlayalım. hazırlık maçında 4 1 tokatlandıktan sonra her zamanki ağlaklığıyla çıkıp bu maçı izlemeye para vermezdim falan dedi. abd'de oynanan maçlarda gerek guardiola gerek klopp şans verdikleri genç oyuncularını öven açıklamalarda bulundular. ama bu çomar mou; yeterince iyi değillerdi, bu maça para vermezdim gibi yarak kürek açıklamalarda bulundu. ki genç oyuncuların istek ve heveslerini kıracak cinsten sözler bunlar.

yıllardır takip ederim bu kulübü. önceki entrylere baksak tek eleştirdiğim nokta adam akıllı transfer yapmamalarıydı. her sezon hem de. lan ipneler yıllarca bunun çilesini çekmiş adamlarız. kırk yılın başı transfere az bir şey para harcadık onda da ağlıyorsunuz. hele mourinho. neymiş? live önüne geleni alıyor. (yani önüne gelen dediği de shaqiri, fabinho ve alisson. üç tane adam. keita geçen sene alındı zaten) sen de al amk manu daha zengin bir kulüp. bu yazdıklarım üstlerde entry giren kekolara da gelsin aynı zamanda. zaten badim sağ olsun gerekli istatistikleri vermiş.

gelelim transfere. bence şampiyon olunması için ofansif yaratıcı bir orta sahaya ihtiyaç var. fekir neredeyse alınmıştı fakat son anda sağlık kontrolünde çıkan sorundan dolayı transferden vazgeçilmişti. içimde tekrar deneneceğine dair bir umut var fakat son gelen haberler aksi yönde. klopp neye güveniyor bilmiyorum ama geçen sezon coutinho olmasına rağmen kapanan küçük takımlara karşı gol bulamamıştık. robin hood hesabı büyük takımlardan aldığımız puanları küçüklere verdik hep. üç gün kaldı sanırım transfer sezonunun kapanmasına. daha mignolet, ings, origi vs. oyuncular satılacak.

şu orta saha konusunda lallanaya, forvet konusunda da sturridge'e bel bağlamak istiyor ama ikisi de kronik sakat. hatta lallana yine sakatlandı. öyle gözüküyor ki özellikle sturridge bir iki kere sakatlanacak ve koskoca kulübün ikinci forveti hayatımda izlediğim en kötü oyunculardan biri olan solanke olacak. firmino'ya allah'tan, uçan makarna canavarından ve yüce jesus'tan bol sağlık diliyorum. zira kendisi takımın en önemli oyuncusu.

onun dışında diğer takımlara baktığımızda hepsi kötü. chelsea, manu ve arsenal beklediğimden de kötü. city'nin geçen sezon yaptığı şey de sadece bir sezonluk bir durum olduğu için live ve city mutlak favori. bütün ingiliz medyası bunu söylüyor.

her zaman demişimdir şampiyonluğun yıllardan beri kaçmasının sebebi hep bir ya da iki mevkiye doğru dürüst adam alınmamasıydı. şu anki kadroya bakıyorum yine aynı. bir ofansif orta ve worldclass stoper eksiği var. umarım lovren hatasız maçlar çıkarır.

edit: @zietzschenin migreni nickli yazara düzeltmesinden dolayı teşekkürler.
  • gelecek sene, torpilli pep kelinin city'sine iki vurup tek sayacak takımdır. city kim oluyor?
  • yıllardar beri gelen saçma sapan transfer alışkanlıklarına yavaş yavaş dur diyen takım. geçen sene coutinho da gitmeseydi her şey çok farklı olacaktı ama adamlar sorunlarına direkt çözüm arıyorlar. van dijk , allison gibi oyunculara tomar tomar para dökme sebepleri artık orada kesin çözüm istemeleri. hücum hattı zaten destansı. orta saha ve defansif anlamda takviyeler de yapıyorlar. bence şu an en büyük sorunları bekler.

ama yine de şampiyon olacaklarını düşünmüyorum çünkü rakipleri gerçekten adan zye komple bir takım.

diğer rakipleri united da boş değil.

hele spurs zaten ne oyuncu satıyor ne de alıyor bildiğin adamlar aile gibi herkes işini ezbere yapıyor.
  • gene yıl boyunca ilk 3 içerisinde olup sanki 2.ci bitirecek gibi geliyor şampiyonluğun en büyün favorisi elbette city.
  • şampiyonluk şansları city'nin performansına bağlı. city hem oturmuş kadrosu he mdaha yüksek kadro kalitesi hem de oyun üstünlüğü ile favori konumunda ancak tökezlerseler liverpool'un bu sene mutlu sona ulaşacağına inanıyorum.

tahminimce liverpool 85-90 puan bandında olur, city hariç diğer takımların bu puanlara ulaşacağını sanmıyorum. city'nin performansı belirleyecek şampiyonu.
  • bu sene çok fena bir oyun oynayacak takımdır... içim açılıyor seyrettikçe.*

https://twitter.com/…tatus/1026553560182403072?s=19
  • 2018-19 sezonunu bugünkü west ham maçıyla açacaktır.

epl kulüplerinin şu anki durumu incelendiğinde man city'e karşı şampiyonluk ihtimali olan tek takımdır kanımca.
  • manchester city’e karşı şampiyonluk ihtimali olmayan ekşici futbol romantiği dallamaların pek bir sevdiği balon futbol takımı. ilk 3’e girmesi başarı olarak sayılmalı.
  • o sene bu sene değil bence ama o sene gelecek sene!

yaklaşık 3 yıl önce jürgen klopp'un başına geçmesiyle birlikte istikrarlı bir şekilde devam eden ilerlemenin en ivmeli ve heyecanlı zamanlarını yaşıyor olan takım. geçen sezon zirveye çıkmış performanslarının üzerine çok verimli bir transfer sezonu geçirdiler ve yeni sezona hazır hale geldiler. geçmiş yıllardaki gibi (bkz: liverpool fc/@long live rock n roll) detaylı bir sezon başı incelemesine girişelim.

*********** transferler ***********

takımdan ayrılan tek ciddi oyuncu emre can olup bedelsiz olarak juventus'a gitti. £40m'a alınan fabinho bekleneni verebilirse (hazırlık maçlarında vasattı) emre'nin eksikliği hissedilmez. ki klopp'un şu ana kadar liverpool'a biraz bedel ödeyerek aldığı tüm oyuncular (mane, wijnaldum, robertson, salah, van dijk) faydalı oldu (ox dışında; ama o da sağlıklı olduğu dönemde başarılıydı, yine başarılı olabilir dönünce). bunun yanında danny ward gibi hiç kullanılmayacak bir isimden £12m kazanılması, danny ings'den £20m kazanılacak olması büyük başarılar. takıma katılacak oyuncular için transfer dönemi kapandı; ancak ingiltere dışına gönderilebilecek 3 haftada simon mignolet, lazar markovic, divock origi gibi isimlerden gelir elde edilecektir.

öte yandan kadroya nokta atışı takviyeler yapıldı. £56m bir kaleci için fazla görünse de alisson becker ile kale güvende olacak. geçen yıldan £54m'a anlaşılan naby keita bence yılın transferi olup, sezon sonuna kadar bir dünya yıldızı olarak gösterilecek. keita'dan bir salah etkisi bekliyorum! £40m verilen fabinho umarım bizi utandırmaz. ama sadece £13m verilen xherdan shaqiri de bence yılın transferlerinden olacak! mane ve salah'ın yokluğunda alternatif olması için getirildi, ancak şimdiden gösterdiği formu sezona yayabilirse orta 3'lüde kullanılıp öldürücü bir hücum sistemi oturtulabilir.

transferlere ciddi bir bütçe harcandı tabii, ancak 3 yıllık klopp sürecinde transferlerden net olarak kâr yapmış liverpool'un bütçesi bu alanda birikmişti zaten! eldeki birkaç fazlalık adamın gönderilmesiyle de rahatlık sağlanacaktır.

************* kadro *************

kale: alisson bir de gea, bir courtois seviyesine gelir mi bilemem. ancak premier lig'in tepesindeki takımlara yakışan bir kalecimiz var artık! karius onu yedekler, mignolet gönderilir. burada problemimiz yok.

savunma: burada bir değişiklik yapılmadı aslında ama savunmada da seviye atlamış durumdayız. sağ bekte trent alexander-arnold geçen sezondan daha iyi bir seviyede, ve nathaniel clyne da sakatlıktan döndü. sol bekte andrew robertson şimdi sezon başından beri iyi bir performans gösterebilir, alberto moreno da bırakmadan performans kasıyor. stoperde virgil van dijk'ın geçen yıla göre yarım değil, tam sezon takımda olması büyük avantaj olacak! dejan lovren çok eleştiriliyor ama dünya kupası gazıyla özgüvenini devam ettirip yeterli bir seviye tutturabilir. joel matip'ten bir cacık olmayacak gibi görünüyor ama ben joe gomez'den de ciddi bir atılım bekliyorum bu sezon! van dijk-gomez ikilisi uzun vadede liverpool'un sigortası olabilir.

orta saha: emre gitti, fabinho geldi. keita zaten yalnız başına orta sahaya ve takıma seviye atlatacak. jordan henderson ve giorgino wijnaldum oyunlarını her yıl daha da olgunlaştırıyor, rotasyonda iş yaparlar. james milner'dan da halen ciddi verim alınabilir. adam lallana form tutsa belki, ama pek ümidim yok artık. alex oxlade-chamberlain de sağlam olsa mükemmel bir orta 3'lüye sahip olacaktık ama adam sezon boyunca olmayacak muhtemelen. umarım gelecek sezon, bıraktığı yerden devam edebilir. shaqiri de gerektiğinde orta 3'lüde ofansif olarak oynayabilir. bu bölgede de ciddi bir kalite artışı var.

hücum: anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. hazırlık maçlarından gördüğümüz kadarıyla mane-firmino-salah üçlüsü aynen devam ediyorlar. geçen sezon sadio mane veya mohammed salah'ın eksikliğinde yaşanan kadro eksikliği, shaqiri'nin gelişiyle büyük ölçüde tamamlanacak. bu da alt sıra takımlarına kaybedilen puanlara karşı önemli bir sigorta sağlayacak klopp'a. daniel sturridge de uzun zamandır olmadığı kadar fit görünüyor. bu formunu devam ettirebilirse roberto firmino'yu yedekleyebilir ve sonradan oyuna girip fark yaratabilir. belki sürekli ilk 11'de oynama baskısı olmadan fit kalmayı başarabilir.

şöyle alternatifli bir 11 görünüyor önümüzde:

------------------------ alisson (karius) -------------------------
    -----------------------------------------------------------------------
    ------------- lovren (gomez) -- v.v.d. (matip) ----------------
    - t.a.a. (clyne) ---------------------------- robbo (moreno) -
    --------------------- fabinho (henderson) ---------------------
    -------- wijnaldum (milner) ------ keita (grujic) ------------
    -- salah (shaqiri) -------------------------- mane (lallana) --
    ----------------------- firmino (sturridge) ----------------------

********** jürgen klopp **********

alman teknik adamın takımı dönüştürme planı tıkırında işliyor. beni en çok mutlu eden yan, klopp'un gerektiği noktalarda ciddi para harcamaya hevesli oluşu oldu. esasında takıma katılan sadece 4 oyuncu var: alisson, fabinho, keita, shaqiri. fabinho zaten emre can'ın yerine geldi. keita da geçen yıldan anlaşılmıştı. shaqiri öncelikli olarak ilk 11 düşünülmüyor. bu şekilde bakarsanız ciddi bir fark yok diyebilirsiniz ama bu oyuncuların kalitesi, kadroya katılacak derinlik, ihtiyaç olan noktalarda hayat kurtaracaktır. van dijk'ın tüm sezon takımda olacak olması, tüm kadronun tecrübe kazanması gibi önemli avantajlar da olacak geçmiş yıla göre. yaşlılıktan dolayı performansı düşecek tek oyuncu milner, sakatlıktan dolayı eksik olacak olan ox... başka bir kaybımız yok.

benim klopp ile ilgili geleceğe ümitle bakmamı sağlayan 2 nokta oldu: birincisi keita. mükemmel bir transfer. klopp bunun bilincinde, ve doğru taş olduğu için bir yıl beklemeyi göze almıştı. tıpkı van dijk'taki gibi. ve tıpkı van dijk'taki gibi meyvesini toplayacaktır. ikinci nokta ise alisson oldu. bu transferin gerçekleşmeyeceğini düşünüyordum ben. çünkü klopp tam 2 sene önce bu pozisyona karius'u almıştı. klopp inatçı bir adam. yaptığı o transferin er ya da geç tutması için çabalayacağını düşünmüştüm. alisson'u almak, bir anlamda karius konusunda yeterince öngörülü olmamak anlamına geliyor. ama bu eksikliği görüp alisson'u alması, premier lig'de başarıya ulaşmak için gerekli olan her şeyi yapabileceğini öğrendiği anlamına geliyor. bu da önümüzdeki yıllar için en büyük ümidimiz.

***** rakipler ve tahminler ******

manchester united takıma 1-2 ekleme yaptı ama mourinho'nun sıkıcı oyunu bir yerde patlayacaktır. tabii halihazırda 2. olmuş bir kadro var, yine ilk 4'te kendilerine yer bulurlar. tottenham'da gerçekten ne gelen var ne giden. lise takımı gibi devam ediyorlar. performanslarında azalma olmaz, biraz artış olabilir. chelsea kalede para ve kalite kaybetti. jorginho ile orta alanda derinlik kazandılar ama takımın çehresinin fazla değişeceğini zannetmiyorum. arsenal birkaç deneme yaptı ancak kaliteleri sorgulanır. zaten yeni teknik adamın sistemi oturtması falan derken bu sene de çöpe gider.

bu sezon liverpool'un en büyük handikapı manchester city olacak. zaten mükemmel olan kadrolarına riyad mahrez'i kattılar ve bu yılın da en büyük favorisi olacaklar şüphesiz. ama üst düzey konsantrasyonu premier lig'de her sezon sürdürmek kolay iş değil. geçen yıla göre birkaç puan kaybı yaşarlar. liverpool'un artan formu ile de bu iki takım çekişir. ancak bence city bu sene 5-8 puan farkla şampiyon olur yine.

liverpool için sezon sonunda lig ikinciliği, şampiyonlar ligi'nde yarı final, lig kupası veya fa cup'ta bir final veya şampiyonluk (bir şeyler kazanın artık allahsızlar!) başarılı bir sezon anlamına gelecektir.

seneye de 1-2 takviye ile (mevcutlardan giden olmazsa) lig şampiyonluğu bizi bekliyor!

exciting times to be a liverpool fan.
hesabın var mı? giriş yap