şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • -you know, only two good things came from england: one, america. two, the beatles.
  -beatles aren't english. they're from liverpool.

  (bkz: welcome to sarajevo)
 • everton kulübünün geleceği konusunda başlayan tartışmalar sonucunda kurulmuştur.

  everton fc ingiliz liginin kurucusu olan 12 takımdan biridir ve 1890-91 sezonunu şampiyon olarak tamamlar. kulübü, bir bira üreticisi olan ve “the king of everton” olarak bilinen john houlding yönetmektedir.takım, maçlarını 1884 yılından beri anfield da oynamaktadır. yine bir bira üreticisi olan john orrel a ait olan arazi yıllık 100 pound bedelle kiralanmıştır. orrel, ücretin 250 pound olmasını isteyip, bu gerçekleşmezse kullanım hakkını vermeyeceğini söyler. houlding, futbolun nasıl büyüdüğünün farkında olan bir adamdır ve araziyi satın almayı teklif eder. planı, bir limited şirket kurulması, bu şirketin araziyi ve ona bitişik olan kendi arazisini satın almasıdır. everton ın bir şirkete dönüşmesi gerektiğini düşünmektedir. ancak, zamanının oldukça ilerisindeki bu fikri insanlara anlatmanın zor olacağının da farkındadır.

  15 eylül 1891 günü basına kapalı bir toplantı düzenler ve fikrini kulüp üyelerine açar. aklına gelen başına gelir. bazı üyeler maliyeti yüksek bulurken, bazıları houlding’i kendine kazanç sağlamaya çalışmakla suçlarlar. tartışmalar zamanla büyür. anfield da houlding in biraları dışında bira satılmaması, takımın kulüp binası olarak yine houlding e ait the sandon isimli pub ve oteli kullanması konuları da tartışılmaya başlanır. ipler kopmak üzeredir. bu arada houlding, 26 ocak 1892 günü “everton football club and athletic grounds company plc” ismiyle bir şirket kurup londra ticaret odasına kaydını yaptırır.

  12 mart 1892 günü ipler tamamen kopar. houlding, kendisine karşı olanların başını çeken george mohon tarafından yönetilen bir kulüp toplantısının ortasında beklenmedik bir şekilde çıkagelir. mahon, toplantı başkanı koltuğunu kulüp başkanı houlding'e devretmek üzere ayağa kalkar. houlding meşhur lafını söyler: “burada yargıladığınız benim ve mahkemeyi asla bir sanık yönetemez”. ardından yanında 18 ya da 19 üye ile toplantıdan ayrılır. 3 gün sonra, 15 mart 1892 günü liverpool fc kurulacaktır.

  houlding, lige katılım için başvuru yapar. lige, everton adı ile katılmak istemektedir. yasal bir yolla everton adını çalmayı planlar: başvuru şirketin adı ile yapılır ancak federasyon bunu reddeder. houlding, kendisi ile birlikte everton’dan ayrılanlardan olan william e barclay in önerisi olan liverpool fc isminde karar kılar. aslında bu isimle 1858 yılında kurulmuş bir başka takım vardır, ancak onlar rugby ile ilgilenmektedirler. everton fc ise, george mahon önderliğinde anfield’ı terk edip, stanley park ın diğer tarafındaki “mere green field” olarak bilinen araziyi 8090 pound karşılığında satın alır ve burada goodison parkı oluşturur.

  houlding in elinde her şey vardır, bir şey dışında: futbolcu! yalnızca 3 oyuncuları vardır. houlding, oyuncu bulma görevini “dürüst john” olarak bilinen ve ileride ingiliz futbolunda da önemli görevler üstlenecek bir irlandalı olan john mckenna ya verir. takımın menejeri olan mckenna, houlding den 500 pound alıp yola çıkar. 10 tanesi iskoç, 13 oyuncu ile geri döner. mckenna durumu başından anlamış, bu kadar çok iskoç oyuncu alırsa bir problem olup olmayacağı konusunda gerekli görüşmeleri bile yapmıştır glasgow’a doğru yola çıkmadan önce. bu durum takımın “team of all macs” olarak anılmasına yol açar. aslında bir ingiliz olan kaleci bile “mac” tir: bill mcowen. takımı kuran houlding’dir ancak başarının ardındaki beyin john mckenna’dır.

  “team of all macs” ilk maçını 1 eylül 1892 günü rotherham ile yapar. bu hazırlık maçını 7-1 kazanırlar. ilk golü atarak tarihe geçen malcolm mcvean daha sonraları “ilk resmi maç golü” ve “birinci ligde ilk gol” unvanlarını da ele geçirecektir. ancak, bu karşılaşmayı bir avuç insan izlerken stanley park ın hemen diğer tarafında everton 10 binin üzerinde seyirciye oynamaktadır.

  3 eylül 1892 günü anfield da liverpool, ilk lanchasire league maçına çıkar ve 8-0 kazanır. kaptan mcvean para atışını kazanır ve higher walton karşısında ilk yarıda “anfield road” yönüne doğru oynamayı seçer. bu, günümüze dek hemen hemen tüm kaptanların uyguladığı bir gelenek olacaktır. seyirci yine çok azdır. her şeye rağmen sezon harika geçer. takım ligi ve ilk derbide everton karşısında 1-0 galip gelerek “liverpool district cup” ı da kazanır. henüz 1 yaşını bile doldurmamış bir takım için azımsanamaz bir başarıdır bu.

  mckenna, division two için başvuru yapar ve kabul edilir. takım sezonu yenilgisiz şampiyon olarak tamamlar. dönemin statüsü gereği bir “test match” oynamaları gerekmektedir. newton heath lyr fc karşısında alınan 2-0 lık galibiyetle takım artık birinci ligdedir (newton heath lyr fc, 28 nisan 1902 günü manchester united fc olur). forma rengi, mavi beyazdan kırmızıya döner. ancak seyircisizlik sorunu sürmektedir. seyirciler, iskoçlardan kurulu bir takım yerine everton maçlarını izlemeyi yeğler. ilk sezon sonunda takım birinci ligden düşer. ancak mckenna yeniden birinci lige dönmeye ve kalıcı olmaya kararlıdır. ikinci ligde tekrar şampiyon olup birinci lige çıkarlar ve sezonu everton’dan daha iyi bir yerde, beşinci sırada tamamlarlar. houlding belediye başkanlığı için adaylığını koymaya karar verince, sezon sonunda mckenna idari işlerle daha fazla ilgilenmeye karar verir. takımın başına geçmeye en uygun kişinin sunderland ile 3 şampiyonluk yaşamış olan tom watson olduğunu düşünür ve onunla anlaşır. 5 yıl sonra, 1900-1901 sezonunda takım 18 şampiyonluğun ilkini kazanacaktır.

  iki yıl sonra yeniden küme düşerler. ancak ikinci ligi bir kez daha şampiyon tamamlarlar ve birinci lige tekrar yükseldikleri sezonda şampiyon olurlar. yönetim, taraftara bir ödül olarak efsanevi “spion kop”u inşa eder. spion kop afrikalıların dilinde “geniş görüş sağlayan nokta” anlamına gelen ve askerlikte “stratejik nokta” karşılığı olarak kullanılan bir söz. boer savaşında başarısız bir kuşatma yarma girişiminde ölen ve çoğunluğunu liverpool delikanlılarının oluşturduğu 300 askerin anısına seçilmiştir bu isim. aslında kop ismi ilk olarak sheffield tribünlerinde kullanılır ancak en ünlüsü anfield dadır. 1928 yılında anfield 30000 taraftara hizmet verecek şekle getirilir ve tribünlerin üzeri kapatılır.

  anfield, 22 ağustos 1964 cumartesi günü arsenal karşılaşmasında bbc nin ilk naklen televizyon yayınına da ev sahipliği yapar. şu anki kapasitesi 45362. ancak liverpool yönetimi; manchester united, arsenal ve chelsea gibi takımlarla rekabeti sürdürebilmek için, stanley park a 60000 kapasiteli yeni bir stadyum inşa etmeyi planlıyor. gelen bütün baskılara rağmen müstakbel stadyumu everton ile paylaşmayı reddediyorlar. eğer bunu başarabilirlerse yeni stadyumun adı da anfield olacak. başaramayıp everton ile paylaşmak zorunda kalırlarsa isim stanley park olacak. 2004-2005 sezonu verilerine göre liverpool dünyanın en fazla gelir sağlayan sekizinci kulübü. yıllık gelir 125 milyon pound civarında.

  125 milyon pound...her şey yıllık 150 poundluk kira farkı sebebiyle başlamıştı, hatırladınız mı?
 • ayda yılda bir oynadığım iddaa oyununda ufak çapta bir servet getirecek olan kuponun yatmasına tek başına sebep olan takım.

  (bkz: iddiada tek maçtan yatmak)

  ayrıca;

  (bkz: #8719155)
 • 2005 - 2006 sezonunda, şampiyonlar ligi yolculuğu top 16 da benfica tarafından 1-0 ve 0-2 lik skorlarla sonlandırılmıştır. üzücü olan iki maçta da gol atamamasıdır. olsundur.*
 • telefonica ve krafts $irketlerinin ilgilendigi buyuk olcekteki hisseleri olur da satilirsa asla yalniz! yurumeyecek olan kulup.
 • 2 gun once oynanan macta chelsea'yi 2-1 yenerek fa kupası'nda finale cikan ve chelsea'nin duble umutlarini yikan takim.
 • normal suresi 3-3 biten macta west ham'i penalti atislari sonucunda 3-1 yenerek fa cup'i alan takım
 • son yıllarda aşina olunan reebok formalarının yerini sponsor değişikliğiyle artık adidas'ın alacağı klüptür liverpool. adidas forma ve liverpool deyince akla ian rush gelir, şöyle omuzdan inen 3 beyaz çizgi, bıyıklar*...
  adidas'ın sponsorluğuyla beraber, türkiye'de he deyince bulunamayan reeboklar yerine, liverpool'un yeni formalarına da ulaşmamızın kolaylaşması dileğiyle.
 • bu sene şampiyonlar ligi ön elemede maccabi haifa takımı ile eşleşen ingiliz takımı. deplasmandaki maçlarını savaşın ortasında ve bombalanan hayfa şehri yerine tel aviv kenti yakınlarında bir milli statta oynayacaklarmış. peki sorarım size 3 sene önceki terör saldırılarında maçımızı başka bir il yerine almanya'ya taşırken, sıcak savaşın (gerçi işgal demek daha doğru olur) ortasında maç yapmak ingilizlere çok cazip mi geliyor? tabi savaşta çok daha mühüm konular varken bu önemli olmayabilir ama not düşmeden bu konunun ve çifte standartın es geçilmemesini istedim.

  hatırlatma:
  (bkz: 9 aralik 2003 besiktas chelsea maci)

  son durum: ingilizler de bu durumdan şikayetçilermiş ama önemli olan uefa'nın vereceği karar ve tutum.
  ilgili olarak;
  http://www.e-kolay.net/…id=256&hid=3&haberid=405066
 • chelsea'yi 2-1 yenerek community shieldkupasini kazanan takim.