şükela:  tümü | bugün soru sor
  • resmi kaynaklardan gelen verilere göre haritalarını düzenleyen site.

örneğin, türkiye ve öso kaynakları dabık'ı aldık diyor. ışid kaynakları "kıyamet başka bahara kaldı" diyor, o zaman dabık'ı öso'ya geçiriyor.
    ışid, şu köyü, dün öso almıştı ama ben tekrar saldırıp aldım diyor. o köyü ışid'e geçiriyor gibi...
    zaten haberin altında "source" denen kısma tıklarsanız, hangi kaynağa dayanarak değişiklik yaptıklarını görebilirsiniz.
  • canım sıkıldıkça açıp haberlerin altında birbirlerine saydıran ırkçıları okudum faydalı haber sitesi.
  • tüm dünyadaki çatışmalar dahil suriyedeki savaşı da an be an gösteren çok faydalı site. telefon uygulaması da mevcut. günde 10 15 defa giriyorum. asosyal medyam oldu benim , eskiden facebook vardı, instagram vardı. artık liveumap var.
  • dünya genelindeki savaşların ve iç savaşların anlık takibi için kurulmuş site şu an türkiye'de yaşanan olaylar için özel domain bile vermiş.

http://turkey.liveuamap.com/
  • web üzerinde en sağlıklı haberleri buradan alıyorduk.

haber diye video oyunu servis eden palyaço kanalları mı takip edeceğiz?
  • bu adresi yasaklamanın kafayı kuma gömmekten bir farkı yok.
  • kapatıldıktan sonra kötü ve terör destekçisi olduğu anlaşılan site.
    zaten hep böyle oluyor: devlet veya kim güçlüyse artık birinin kafasına vurduğunda o haksız kendi haklı oluyor.

site, aktörlerin yayınladığı sosyal medya postlarını ve kesin haberleri derleyip harita üzerinde gösteriyor. aktörlerin, mesela ypg, tsk, rus bakanı vs, vs... senin twitlerinin bir anlamı olmadığından tabii onları ve benzerlerini haritada göremiyorsun.

neden kapanır bu site? gayet ortada: mesela ypg, fransa, rusya gibi aktörlerin açıklamalarını yayınlayarak tek yönlü haber zevkini ortadan kaldırdığı için. trt neyinize yetmiyor?
  • fırat kalkanı operasyonu başladığında keşfettiğim, mobil uygulamasını da telefonlarıma indirerek anlık olarak harekatı ve haberleri takip ettiğim, ülkede otosansürün suyunu çıkartarak bizi bunlara bir yandan küfür edip bir yandan takip etmek zorunda bırakanlara selam ettiğim oluşum.

bununla beraber ilk zamanlarda "acaba?" dedirten hafif rus karşıtı, hafif abd yanlısı tutumu zaman geçtikçe "amerika sivilleri kurtarırken rusya sivillerin derisini yüzüp pişiriyor" moduna geçti. yine beni ilgilendiren pek bir durum olmadığını düşünüyor, hafif sdf yanlısı tutumlarına da "en azından bizim medyanın vermediği harekatta son durum bilgisini paylaşıyorlar" diye göz yumuyordum. (sanki yummasam site kapanacak gibi oldu ama idare edin)

artık haklarında entry yazmak istediğim nokta ise dün akşam reddit'te r/syriancivilwar'da gördüğüm saa (esad ordusu) ile tfsa (tsk + ön cepheye koyduğumuz öso) bölgelerinin birleştiği haberi ile başlayan bir sürecin sonucu. orada "iki eski düşman arasında nasıl gerilim olmayacak?" tarzı sorular etrafında dönen bir tartışma varken ve bu birleşme ile afrin bölgesi ile menbiç bölgesi arasında bağlantı kurulması fiziksel olarak imkansız hale gelmişken bu arkadaşlar neredeyse 24 saat bu durumu haritalarına işlemeyi reddettiler. "olm olabilir, teyit edememişlerdir, sana ne?" diye düşünebilirdim ben de kendi kendime de az önce "bugün neler olmuş?" diye baktığımda sürekli tfsa ile işid arasında el değiştiren bir bölgenin (lan halimize bak, bölgenin adını da yazmıştım ama sonra bilmediğim bir yayın yasağı vardır, yayın yasağı yoksa bile cühela ile muhatap olmak zorunda kalırız diye sildim) işid kontrolüne geçtiğini belirtip bir de harita üzerinde işaretleme yapmışlar. öte yandan bu işaretlemeden saatlerce önce menbiç'in güneybatısı'nda ypg teröristlerinin kontrolünden işid teröristlerinin kontrolüne geçen bölgeler için "birçok bölgede böyle bir durum olduğu söyleniyor" gibi muğlak bir ifade geçip, herhangi bir harita düzenlemesi yapmaktan uzak durmuşlar.

ypg teröristlerinin afrin civarındaki bölgelerine yakın olan tal rahhal'ın kuzeyinde bulunan bir askeri bölgenin (ya da su deposu, ne haltsa) tfsa tarafından ele geçirildiğini duyurduktan sonra bölgeyi bize atadığı yeşil renge boyayan, fakat ypg'nin "yok öyle bir şey yea" gibi bir söylemini haber geçerek bölgeyi yeniden işid kontrolüne geri sokan, öso'nun "nasıl yok lan? işte fotoğraf" tavrı sonrası tekrar yeşile boyayan tutumlarını da hatırlamışken not düşeyim.

sürekli olarak her grup hakkında yanlış yapılsa objektiflik kaygısı güttüklerini düşüneceğim ama sdf (ypg) bölgelerinde yapılan her hata onların lehine, türkiye adına yapılan her hata türkiye'nin aleyhine olunca insan ister istemez bacak kadar boylarıyla propaganda peşinde olduklarını düşünüyor.

ülkede otosansürün suyunu çıkartarak bizi bunlara ve bbc-cnn-sputnik arasında üçgensel doğrulama yapmak zorunda bırakanlara selamlarımı göndermiş miydim? göndermiştim sanırım.
  • tüm dünyadaki iç savaşlar hakkında anlık harita ve haber sunan güzide web sitesi. hakikaten de iç savaş liveuamap'den izlenir. burada beni en çok üzen nokta türkiye'nin "avrupa" değil de artık "middle east" kategorisinde yer alması.
  • yorum bölümünde dünya'nın dört bir yanından ırkçıların gözlemlenebileceği site.