şükela:  tümü | bugün
 • italya'nin "toscana" bölgesindeki liman sehri.. pisa kulesi ve floransa'ya olan yakinligi disinda bi özelligi olmayan uyuz sehir....
 • (bkz: ali kurna)
 • sosyalist diyari. bir ara gocerim belki.
 • (bkz: forzalivorno)
 • italya'nın özgürlükçü kenti.

  1921'de italyan komünist partisi'nin kurulduğu yer olan livorno, 16. yy'da, anayasasında bulunan şu metin ile açık şehir haline gelmiştir.

  "hepiniz, hangi ulustan olursanız olun, 'doğulular, batılılar, ispanyollar, portekizliler, yunanlar, almanlar, italyanlar, türkler, berberiler, ermeniler, persler ve diğerleri' size temin ederiz ki, bu topraklara tamamen özgür ve her türlü kovuşturmadan uzakta bir şekilde gelmenize, kalmanıza, aileleriniz ile geçiş yapmanıza ve yaşamanıza, geriye dönme zorunluluğu olmaksızın oturmanıza, istediğiniz zaman dönerek pisa kenti ve livorno topraklarında yaşamanıza izin veriyoruz."
 • livorno italyanın kuzeyinde bir liman şehridir..

  haliyle futbol takımı da ağırlıklı olarak liman işçilerinin takımı olma özelliğindedir . italya serie a da mücadele veren livorno, komunistlerin ve işçi hareketinin kalesi olma özelliğinde olduğundan bir futbol kulübü olmaktan ziyade ideolojik bir parti gibidir . öyle ki ikinci ligden birinci lige çıktıkları zaman kutlamalarda neofaşist parti bürosunu tahrip eden livorno taraftarı, bütün maçlarda çekiçli oraklı bayraklar açmaktadır.

  ayrıca milan ve lazio berlusconinin kulübü olduğu için bu maçlar onlar için 3 puan ya da bir lig maçı olmaktan ziyade bir ideoloji savaşıymış gibi önem kazanmaktadır .
 • rönesans döneminde model alınmış şehirdir. bu şehrin kanunlarına göre ticaret için vergi alınmaz, din özgürlüğü verilir ve o dönemde papazların verdiği cezalar affedilir. italya komünist partisi 1921'de livorno'da kurulmuştur. böylesine bir temelle evrilen insanları da doğal olarak sosyalist olmuşlardır.
  ayrıca; (bkz: avanti beşiktaş forza livorno)*

  edit: bu sene nihayet gittiğimde 1 tane bile komüniste rastlayamadığım şehirdir bu arada. komünist parti genel merkezini de bulamadım. öyle eller cepte gitmemek lazımmış demek ki...
 • pisa´dan trenle 20 dakika süren ki eger bu da tren vaktinde kalkarsa gerceklesebilir, sokaklarinda türkiye misali seyyar manavlarin meyve sattigi, stadinin ise benim gördügüm kadariyla sehrin en lüks evlerinin hemen dibinde oldugu kücük italyan liman sehri. ayrica liman kesimi de bana moda - fenerbahce sahil kesimini cagristirdi, gerek cafeler gerekse yapilar itibariyle.
 • (bkz: leghorn)
 • tarih boyunca özgürlükçü akımlardan etkilenen kent, asıl büyümesini medici ailesinin toskana grandüklüğü'nü üstlendiği dönemde yaşamış. 1587'de i. ferdinand’ın “toskana grandükü” sıfatıyla duyurduğu “leggi livornine” (livorno anayasası) ile pisa kentinin liman kasabası livorno “açık şehir” ilan edilmiş. kanuna göre hangi ulustan olursa olsun, ister hakkında idam cezası çıkarılmış bir korsan ister bir hırsız olsun, hiçbir şekilde takibe uğramaksızın livorno’ya yerleşebilecek, orada ticaret yapabilecek hatta dininin gereklerini yerine getirebilecektir. livorno, katolik italyan yarımadası’nın aksine, özgürlüklerin yeşerdiği, her türlü sanatçı ve aykırı tipin sığındığı bir liman kenti olmuştur. livorno, 1921'de italyan komünist partisi’nin (pci) doğuşuna da tanıklık etmiş bir kenttir. böyle bir tarihçeye sahip bir kentin futbol takımının da bu duruştan çok uzak olmayacağı tahmin edilebilir.