şükela:  tümü | bugün
 • italya'nın özgürlükçü kenti.

  1921'de italyan komünist partisi'nin kurulduğu yer olan livorno, 16. yy'da, anayasasında bulunan şu metin ile açık şehir haline gelmiştir.

  "hepiniz, hangi ulustan olursanız olun, 'doğulular, batılılar, ispanyollar, portekizliler, yunanlar, almanlar, italyanlar, türkler, berberiler, ermeniler, persler ve diğerleri' size temin ederiz ki, bu topraklara tamamen özgür ve her türlü kovuşturmadan uzakta bir şekilde gelmenize, kalmanıza, aileleriniz ile geçiş yapmanıza ve yaşamanıza, geriye dönme zorunluluğu olmaksızın oturmanıza, istediğiniz zaman dönerek pisa kenti ve livorno topraklarında yaşamanıza izin veriyoruz."
 • livorno italyanın kuzeyinde bir liman şehridir..

  haliyle futbol takımı da ağırlıklı olarak liman işçilerinin takımı olma özelliğindedir . italya serie a da mücadele veren livorno, komunistlerin ve işçi hareketinin kalesi olma özelliğinde olduğundan bir futbol kulübü olmaktan ziyade ideolojik bir parti gibidir . öyle ki ikinci ligden birinci lige çıktıkları zaman kutlamalarda neofaşist parti bürosunu tahrip eden livorno taraftarı, bütün maçlarda çekiçli oraklı bayraklar açmaktadır.

  ayrıca milan ve lazio berlusconinin kulübü olduğu için bu maçlar onlar için 3 puan ya da bir lig maçı olmaktan ziyade bir ideoloji savaşıymış gibi önem kazanmaktadır .
 • şehrin takımı olan as livorno calcionun orijinal formasını almak üzere takımın ürünlerini satan dükkana gittiğinizde "orijinal forma şehirde yok ama şurda çakmaları var ondan al 10 euro." cevabı aldığınız şehir. bu şehirle ilgili daha ilginç bir anım ise ışıklarda beklerken yanıma motorsikletle yaklaşan bir italyanın iphonenunu bana satmaya çalışması ve türk olduğumu söyledikten sonra ise menüyü türkçe yapıp "bak türkçe de var 200 euro ister misin?" demesi.
 • sosyalist diyari. bir ara gocerim belki.
 • sehir disinda bulunan yük limanindan barcelona'ya yolcu gemisi kalkan, taksicilerin turisti yakaladigi an kaziklamaya calistigi sehir. avrupa turu yaptigim günlerde livorno'dan barcelona'ya giden gemiden bilet almis ve bir sekilde livorno tren istasyonuna kadar gelmistik. livorno merkez tren istasyonundaki taksicelerin her birine tek tek sorduk "grilmaldi lines'in barcelona gemisinin bulundugu limana ne kadara götürürsünüz ?" diye, her biri ayri fiyat söyledi(40-50-60 euro), baktikki ortamda bir kaziklama havasi var hemen gördügümüz ilk polisin yanina gidip durumu anlattik, biz suraya gidecektik nasil gidecegimizi bilmiyoruz fazla paramiz yok filan gibisine yardirdik, nihayetinde polis kisi bir taksici cagirdi ve yanlis hatirlamiyorsam taksicinin bizi 15-20 euroya götürtmesini sagladi. fiyatta anlasildi taksiye bindik, taksi sehir disina bildigin bi' yük limaninin icine girdi, saat gece onbir disarda in cin top oynuyor biz konteynerlerin arasinda taksiyle gidiyoruz, haliylen arabada bir panik havasi basladi bu adam bizi nereye götürüyor yük limanindan yolcu gemisi mi kalkar, herif birazdan silahi kafamiza dayayip bizi soyup sogana cevirip burada birakacak derken grimaldi lines yazili koca gemiyi gördük ve o gergin anlar son buldu. yaklasik 20 saat süren gemi yolculugu boyunca da bu garip anlarin geyigi yapilip gülündü.
 • rönesans döneminde model alınmış şehirdir. bu şehrin kanunlarına göre ticaret için vergi alınmaz, din özgürlüğü verilir ve o dönemde papazların verdiği cezalar affedilir. italya komünist partisi 1921'de livorno'da kurulmuştur. böylesine bir temelle evrilen insanları da doğal olarak sosyalist olmuşlardır.
  ayrıca; (bkz: avanti beşiktaş forza livorno)*

  edit: bu sene nihayet gittiğimde 1 tane bile komüniste rastlayamadığım şehirdir bu arada. komünist parti genel merkezini de bulamadım. öyle eller cepte gitmemek lazımmış demek ki...
 • pisa´dan trenle 20 dakika süren ki eger bu da tren vaktinde kalkarsa gerceklesebilir, sokaklarinda türkiye misali seyyar manavlarin meyve sattigi, stadinin ise benim gördügüm kadariyla sehrin en lüks evlerinin hemen dibinde oldugu kücük italyan liman sehri. ayrica liman kesimi de bana moda - fenerbahce sahil kesimini cagristirdi, gerek cafeler gerekse yapilar itibariyle.
 • insanlarının, hatta epeyce yaşını almış kesiminin bile kendi halinde, sıcak ve yardımsever el uzattıkları italyan şehri. ancak farklı bir aksanla konuştuklarından mıdır nedir, çizmedeki bazı şehirlerin aksine insanın kulağını tırmalayan bir italyancadır bu. buranın, tercüme edersek, "köyün delisi" meşrebinden mavi gözlü yaşlı bir filippo'su vardır. tarkovski'nin nostalgia'sındaki deli domenico gibi bu eleman da aklına estikçe meydana çıkıp politik konuşmalar yapar.
 • başlığıyla aramaya inanmak kavramını tekrar hatırlatan italya şehri. futbol takımına özel bir başlık varken, hatta şehir olan livorno'nun başlığında bile buna bkz. verilerek değinilmişken, hala zaman zaman futbol takımıyla ilgili entry'ler şehrin başlığına (yani bu başlığa) yazılır. neyse biz tekrar yazalım da belki bundan sonra biraz dikkat edilir:

  futbol takımı için: (bkz: aramaya inanmak) ; (bkz: as livorno calcio)

  edit: bahsettiğim entry'lerin hepsi uçup gitmiş, sanırsam sözlüğe entry taşıma yetenekleri geldikten sonra bir hayırsever farkedip taşıttırdı bunları. neyse bu yine de burda dursun da bir öğüt gibi, hem uygun bkz.'a yönlenen olur hiç olmadı.
 • futbol takimina guvenip iki liman iscisi kardesimizle devrim uzerine lafin belini kiralim dedik, sehir bildigin olu cikti. burada bi sey yok hacim.