şükela:  tümü | bugün
 • bu cerrahi yöntem, lobotomiyi ilk defa preforntal kortekse uygulayan egas moniz tarafindan bulunmuştur ve 1949 yili fizyoloji ve tıp nobel ödülü portekizli arastirmaciya verilmistir. teknik keşfedildigi zamanlarda tip camiasi tarafindan lökotomi olarak bilinirdi daha cok, cunku frontal korteksin beyaz maddesinin cerrahi olarak alinmasi en cok uygulanan operasyondu. sonralari tabi bu yontem vahsi ve zararli bulunmus, cesitli psikiyatri kuruluslari nobel vakfı'na egas moniz'in nobelinin geri alinmasi icin basvurularda bulunmuslardir; ancak vakıf verdigi odulun ve moniz'in arkasinda durmus ve yontemin o donem icin ise yaradigini savunarak odulu almak icin girisimde bulunmamistir.

  cogu prefrontal lökotomi olan o donemin lobotomi ameliyatlari sadece amerika'da, ki moniz yontemi 1932'de gelistirmistir, 1951'e kadar 20000* kisi uzerinde uygulanmistir!

  bu link de lobotomide kullanilan cerrahi aletleri göstermektedir. bu metallerin göz köşelerinden sokulması ile beynin ön lop bağlantıları kesilmekteydi.
 • 12.12.12 tarihinde çıkan crest albümü. fuat ergin, sansar salvo, no.1, rahdan, xir gökdeniz, mualif, arabezzk ve tbc gibi türk rapinin tanınmış isimleriyle düetleri de mevcut. www.darthcrest.com bu da kendi sitesiymiş.
 • from hell filminde uygulanan cerrahi yöntemdir. işlemden sonra işleme tabi tutulan denekler sapla saman gibi yaşıyorlardı.
 • (bkz: janet frame)
 • beynin ön lobuna bağlı sinir liflerinin kesilmesi şeklinde uygulanan tıbbi tedavidir.

  çağdaş lobotomi 1930 larda başladı. doktorlar beynin ön lobuna bağlı sinir liflerinin kesilmesinin inatçı depresyon ve anksiyete gibi bazı psikiyatrik problemlerde hastaları iyileştirebildiğini fark etti. takip eden 20 yıl içinde bu prosedür basitleştirildi ve yaygınlaştı. genellikle keskin bir aleti göz yuvarnın üstünden sokarak yapılan lobotomi, bir araştırmaya göre hastaların 3 te 2 sinde iyileşme sağlıyordu.

  ne varki lobotomi yi uygulayan herkes aynı derecede dikkatli değildi ve bu teknik bazı hastalarda çok ciddi yan etkiler doğurdu. nöbetler, uyuşukluk, kişilik değişikliği ve kendini tutamama bunlara dahildi. bunun üzerine doktorlar tekniklerini geliştirdiler ve lobotominin yerine singulotomi, anteriyor kapsülotomi ve subkaudat traktotomi gibi daha uzmanlaşmış yöntemleri koydular. bu prosedürler incelendiğinde obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon hastalarının en azından dörtte birinde yararlı olduğu görüldü. profesyoneller tüm yan etkilerine rağmen prosedürlerin başarılı olduğunu hala savunuyor. amerikan stereotaktik ve işlevsel nöroşirurji derneğinin başkanı ve chicago daki lllinois üniversitesinde tıp profesörü olan konstantin slavin "bana kalırsa araştırma bulguları ablatif cerrahiyi nispeten temize çıkarıyor ve çok spesifik durumlarda işe yaradığını gösteriyor" diyor.

  1980 lere gelindiğinde lobotomi gözden düşmüştü slavin "genel olarak tüm işlevsen nöroşirurji alanı yok etmekten ablatif cerrahiden uzaklaştı" diyor. o zamanlar yeni olan derin beyin uyarımı tekniğinin ablatif cerrahiyi tarihe gömeceği düşünülüyordu. bu teknikte cerrah hastanın kafasına matkapla delikler açıp sinir dokusuna elektrotlar batırıyor. elektrotlara akım uygulandığında beynin kimi bölgeleri etkinleşiyor ya da devre dışı kalıyor. "işin güzel yanı dokuyu yok etmememiz" diyor slavin. doktorlar aynı etkilerden yakınan hastaların sorunlarını giderebiliyor, akımı düşürebiliyor ya da slavin in deyimiyle "beyne tatil verip" akımı tümden kapatabiliyor.

  çoğu derin beyin uyarım yöntemleri şu anda parkinson hastalığı gibi hareket bozukluklarının tedavisinde kullanılıyor. obsesif kompulsif bozukluk hastalarında cerrahi tedavi çoğu ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ancak sadece son raddede başvurulan bir yöntem. slavin ile meslektaşları şu an devam eden bir çalışmada cerrahinin daha geniş kullanımlarını araştırıyor. slavin "önümüzdeki 5 yıl içinde işe yarayıp yaramadığına dair kesin bir yanıt verebileceğiz" diyor.

  -daniel engber

  edit: imla.
 • vazgeçilme sebebi ilkel ve vahşi olması değil, neredeyse lobotomi kadar etkili, adamı sebzeye çevirebilen ilaçların geliştirilmesidir.
 • (bkz: lobektomi)
 • (bkz: zindan adası)

hesabın var mı? giriş yap