*

şükela:  tümü | bugün
 • canimiz galaksimiz samanyolu*nun dahil oldugu galaksi grubuna verilen cok yaratici isim.
 • samanyolu, andromeda ve m33 ile bunlarin etrafindaki bazi cuce galaksiler ile birlikte yaklasik 30 uyesi olan sistem.
 • samanyol galaksisi ile en yakın spiral galaksi olan andromeda galaksisi’nin de içinde bulunduğu topluluğa yerel grup adı verilmektedir. 30’a yakın galaksi üyesi bulunan yerel grubun oluşturduğu zarfın çapı yaklaşık 1.0 megaparsek'tir.

  yerel grubun içinde, büyüklükleri yönünden ilk üç sırayı alan andromeda, samanyolu ve m33 galaksileri “spiral galaksi” tipinde olup, diğer üyeler bu üçünün etrafında toplanmışlardır. grubun diğer üyeleri ise, parlaklıkları daha sönük ve kütleleri daha az olan “cüce eliptik galaksi” ve “düzensiz galaksi” tipindedirler.

  kaynak: ankara universitesi fen fakultesi astronomi ve uzay bilimleri bolumu, asli elmasli
 • bir galaksiler grubu.

  içinde 50 galaksi bulunur.

  samanyolu galaksisi de local group bünyesinde yer alır.
 • çapı insanoğlunun maksimum hız ile gidebileceği en uzun mesafedir.

  örneğin local group ve en yakın mesafede olan maffei group birbirine herhangi bir kütle çekim ile bağlı olmadıkları için birbirlerinden sürekli artan bir ivmeyle uzaklaşıyorlar.

  yani bu şu demek oluyor maffei veya diğer gruplara ışık hızına erişilse bile gidilemeyecek. ışıktan bile daha hızlı uzaklaşıyor olacaklar çünkü.

  eğer binlerce yıl sonra dünya hala ayaktaysa ve yaşam devam ediyor olursa dünyadan bakanlar artık böyle uzak cisimleri göremeyecek, belki varlıklarından bile haberdar olmayacak, tek gördükleri sonsuz karanlık olacaktır.