şükela:  tümü | bugün
  • sloganı "helping you find your loved ones!" olan, www.locatefamily.com adresinden ulaşılabilen ve soyadı ile arama yaptığınızda dünyanın dört bir yanından o soyada sahip ve kendi sistemlerinde kayıtlı kişilerin adres ve telefonlarını getiren bir site.

karşıma çıkınca sırf denemiş olmak için kendi soyadımı girdiğimde adımı, soyadımı, güncel adresimi ve cep telefonu numaramı getirmesiyle beni şoke etmiş ve epeyce rahatsız etmiştir.

verileri bireylerin girdiği ve sağdan soldan toplamadıkları havasını verseler de bana hiç öyle gelmedi. hem kim gider de allahın unuttuğu siteye benim bilgilerimi verir ki?
  • benim icin gosterdigi bilgilere bakilirsa domainlerin whois bilgilerini de toplayan bir site.
  • bu site, insanların kişisel adres ve iletişim bilgilerini nerden, nasıl bulur ve ne hakla aleni biçimde yayımlayabilir.

burada bir yığın genç internet cini var ve konuyu nasıl olur da irdelememiş...
  • edit: kendilerini önce bimere sonra kanada* siber suçlarla mücadele birimine mail atmak suretiyle şikayet ettim.
    2. edit: ic3 formu doldurarak fbi'a da şikayet ettim. sizinle uğraşıcam olm. bilgilerini yayınladığınız bütün ülkelerin ilgili departmanlarına bildiriyorum durumu.

bilgilerimi bu o.ç siteye kim sattıysa iki yakası bir araya gelmesin, allah bin türlü belasını versin, beni çileden çıkarmış sitedir.

bugün tesadüfen adımı google'da aramamla ismim, telefonum ve açık adresimin(neyse ki eski adresim) bu sitede yayınlandığını gördüm. üstelik bugüne kadar çok dikkatli bir internet kullanıcısı olmamla, bilgilerimi abuk sabuk yerlere vermememle övünürken.

kendilerinin iddiasına göre 350 milyondan fazla insanın bilgileri sitede yayınlanıyor. eminim 99%'unun haberi bile yok. bilgilerin reklam amaçlı kurumlara satılması şerefsizliğini bile bi yere kadar kabul ederim ama bunların direkt olarak ifşası orospu çocukluğunun çok ayrı bir boyutu.

mevzunun kişisel verilerin korunması gibi yasal zeminlerine hiç değinmek istemiyorum, yayınladıkları bilgiler yüzünden birileri bir zarar görür hatta canından olursa bunun hesabını kim verecek lan.

zahmet edip "remove from public" diye bişey koymuşlar. bi işe yaramayacağına eminim de neyse, bilgilerimin kaldırılması için bi istek yaptım oradan, eğer yaptığım istek uygunsa 24 - 48 saat sonra cevap vericeklermiş. sizin ben kitabınızı....