şükela:  tümü | bugün
 • britanya da bir gol. canavariyla meshurdur.
  (bkz: nessie)
 • uzerinde bircok kitap yazilan lochness canavarinin (aka nessie) yasadigi varsayilan gol. anlatilanlara gore bir nevi dinazor buyuklugunde olan bir hayvan. yeti gibi bir efsane.
 • iskoçyada mevzilenmiştir bu göl
 • çok keyifli adventure tarzında bir oyun..keyifli olma sebepleri:iskoçya, bansheeler,kelt kültürü, gizem, nessie, macera, macerayı seven adam,daha gider bu..
 • iskoçya'nın highlands bölgesinde yer alan, vadi set gölleri gubuna giren, içinde plesiozor(*) benzeri bir canlının yaşadığı rivayet edilen fakat ispatlanamayan, dar ve uzun ve de derin bir göl.

  (*)plesiozor: tarih öncesinde dinozorlar ile aynı çağlarda yaşamış, gayet uzun boyunlu, küçük başlı, ayakları yüzgeç benzeri yapıda olan 3-4 katlı bir apartman yüksekliğinde ve 15-20 ton kadar olan, suda yaşayan sürüngen.
 • elin ülkelerinin sıradan, bizim van gölü canavarı rivayetimizin sahip olduğu kadar havare ve aslı kanıt edilemeyen görsel ve ifadesel anlatımlara ne kadar önem verdiği, bu iddia için kaç farklı örgütü devreye soktuğu kaç farklı metotla kaç farklı şekilde incelemesini yapıp iddiaları sonuca kavuşturduğunu gösteren, kısacası işi 'valla abi gördüm guyruklu terliksi pis bi hayvandı..' dan öte enine cinciğine inceleyen ve başta biz türklere örnek olan, içinde bir hayali canavarın yaşadığı bazı bünyelerce hala düşünülen uzuncana bir nehir.
  tabi artık her türlü araştırmadan kaçınılmamış, 'nessie akıllı hayvandır, sizin sonarlarınızdan, gölün dibinde kendi yaptığı mağaraların içinde saklanarak korunmasını bilir' iddiası bile gölün dibine, maksimum 28 metre derinliğe kameralar indirip göl dibi haritası çıkarıp gölün neredeyse pürüzsüz bir zemine sahip olduğu, hiç bir mağaraya rastlanmadığı gerçeğine ulaşılmış, işin tamamen görüş yanılsaması (gemi veya teknelerin geçmesinden sonra oluşan dalgalar, derenin rüzgara karşı yönde obje taşıma yeteneği ile canavar şekilli kütük parçaları taşıması ve en başında da insanvari hileler ve benzerleri..) olduğuna kanaat getirilmiştir.
  biz hala daha terliksi, guyruklu şekilsiz hayvan iddia edelim.. nat geo nun işi birgün biter de gelir bizim göle de bi göz gezdirir, imzasını atarsa çok müteşekkir olucaz efenim. yetkililere burdan sesleniyorum, bize destek çıkın.
 • efem bu gole gitmis birisi olarak boyle bir canavarin daha dogrusu deniz hayvaninin varligin dogru oldugunu bilmekteyim. loch ness ile yapilan gunluk bot turlarinda denizin alti radar ile harseferide taranmakta ve hayvanin yeraltinda goruldugu zaman zaman tespit edilmektedir. lakin orada 40 yildir yasams kisiler bile denizin uzerinde hayvani pek gorememisler. bu yaratigin bir canavar degil deniz canlisi oldugu unutulmamaldir. su ana kadar kimseye saldirmisligi falan da yoktur.