şükela:  tümü | bugün
 • hatirlanmak istenen bilgilerin mekanla iliskilendirilmesidir. bilgilerin yerlesim yerine gore kodlamaktir. ingilizcesi method of loci'dir. yerlestirme veya yerleşim yöntemi olarak da bilinir.
  (bkz: hafıza teknikleri)
 • cicero'nun gelistirdigi yontemdir. yontem, zihnimizde saklayacagimiz bilgileri, cok iyi bildigimiz yerlerle eslestirerek uzun sureli olarak bellegimize yerlestirmekten gecer. hayal ne kadar canli olursa bilgi de o kadar kalici olur.
 • bilgiyi normalden daha çabuk ve daha kalıcı şekilde hafızaya kodlamaya yardımcı olan öğrenme yöntemi.

  örnek verecek olursak; freud' un psikoseksüel kuramında geçen dönemleri sırasıyla hatırlayabilmek için mutfak-oral dönem, tuvalet-anal dönem, yatak odası-fallik dönem olarak yerleştirirseniz zihni yormadan hatırlamayı sağlayabilirsiniz. bu yöntemle öğrenilen bilgi yaparak - yaşayarak öğrenildiği için yıllar sonra bile hafıza da kalması kuvvetle muhtemeldir.
 • ben yapardım bunu üniversitede iken. kafamdan uydurduğum gerçek ya da hayali mekan imgeleri ile neleri ezberlediğimin haddi hesabı yok hatta bazıları o kadar kalıcı olmuş ki yıllar sonra bile hala hatırlarım

  edit: hatta bazen öyküleme de yapardım tarihteki savaşları vücuttaki organların işleyişini vb vb hayal ederdim okurken.
 • beynimiz algıladığımız hiç bir şeyi silmez, bir bölüme depolar. çoğu zaman ”dilimin ucunda” deyimi kullanarak hatırlamaya çalıştığımız bilgileri bulmakta zorlanırız. loci metodu bu tarz durumlara bizi düşürmeden hatırlamak istediğimiz bilgiyi anında hatırlamamızı sağlıyor. nasıl mı? beynimize hatırlamak istediğimiz tüm bilgileri kodluyoruz. bu kodlamaları yaparken bilgiye giden hatırlama istasyonları kuruyoruz.

  ancak bu istasyonlar sağlam kurmazsak hatırlama konusunda tekrar sıkıntılar yaşayabiliriz. tavsiyemiz ilginiz olan bir konu terimleri üzerine kodlamalar yapın. antik yunan dönemimde konuşma yapacak olan senatörler bu metodu kullanarak konuşmalarını ezberliyordu. dil öğrenmede de büyük fayda sağladığı kanıtlanan bu loci metodu, dünya hafıza şampiyonlarının kullandığı en önemli teknik olma özelliğini taşıyor.

  1. kendimize zihin sarayı oluşturuyoruz

  sherlock dizisi’ni izleyenler zihin sarayı oluşturma olayını bilir. sizde kendinize böyle bir mekan belirliyorsunuz. mekanınız hayali bir ortam olabilir. örneğin: ilk okulunuz, taraftarı olduğunuz takımın stadyumu ya da kendi eviniz. mekanı kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu mekanın detaylı olması. bu nedenle ne kadar detaylı bildiğiniz bir mekan oluşturursanız o kadar iyi. kendinizi o mekanın içinde hayal edin ve gözünüzde canlandırın.

  2.oluşturduğunuz zihin sarayında kendinize bir rota belirleyin

  oluşturduğunuz zihin sarayında bulunan bütün detayları aklınızda iyice tutun. her şeyi aynı anda düşünüp kaybolmak yerine, belirlediğiniz ipuçlarını kullanarak bir rota belirleyin. örneğin: okulunuzun dış kapısından girdiniz. girişte asılan portre resim, yanında duran kahverengi çerçeveli bayrağı aklınızda tutun. işitsel zekanız güçlüyse bu detayları sesli olarak sayarak da aklınıza kodlayabilirsiniz.

  3. sarayınızın içini doldurmaya başlayın

  arayınıza karar verdikten sonra içindi doldurmaya başlıyoruz. bilgileri kaydedebileceğiniz noktalar belirleyin. bu konuda ne kadar yaratıcı ve farklı olursanız hatırlamak konusunda o kadar rahat edersiniz.

  4. depolama alanlarınızı gereksiz bilgilerle doldurmayın

  belirlediğiniz her noktaya hatırlayabileceğiniz miktarda bilgiler yerleştirin ve bu bilgilere gitmek için kendinize bir rota belirlemeyi sakın unutmayın. örneğin: bir konuşma metni ezberliyorsunuz. belirlediğiniz mekandan içeriye girin. bir kaç cümleyi kapının kenarında asılan siyah askılığa kodlayın. belirlediğiniz rotada yürümeye devam edin. bir kaç cümleyi eskiden önünde oturup dışarıyı izlediğiniz pencereye kodlayın. yürümeye devam edin bir kaç cümleyi üzerinizi çıkarırken baktığınız yatak odası aynasına kodlayın. bu şekilde bir yol izleyin.