şükela:  tümü | bugün
 • lockheed martin firmasının gizli ve en ileri teknolojiler araştırma grubunun (skunkworks) geliştirdiği söylenen bir kamyon kasasında 100 mw enerji uretebilecek füzyon reaktörünün adıdır.

  kaynak:http://aviationweek.com/…act-fusion-reactor-details
  kaynak 2 (türkçe):http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27400124.asp

  bu da resmi kaynak olsun: http://www.lockheedmartin.com/…/compact-fusion.html

  erke dönergeci veya cold fusion gibi bişey çıkmaz inşallah gerçektir.
 • yok böyle bir şey şu an için. lockheed martin'in yaptığı şey şu: büyük reaktör tasarımları yerine küçük reaktör tasarımlarına yönelerek tasarım-test süreçlerini ciddi ölçüde kısaltarak bu alanda yaptıkları araştırmalada daha hızlı ilerlemek.

  5 yıl içinde prototip yapmış olmayı umuyor adamlar. yani bu bir stateji sadece, ortada gerçekten yapılmış bir şey yok.
 • solve for x'de sunumu yapılan lockheed çılgın projesi. kompakt reaktör tasarımı ve daha hızlı geliştirme süreci vaadediyor.

  kısa bilgiler için. lockheed'in biraz daha reklamasyonlu* kompakt füzyon anlatan versiyonu için.
 • mobil enerjinin geleceğinin bu olduğunu düşünmüşümdür. daha eskiden düşünülmüşü için (bkz: ford nucleon)
 • eğer testlerden başarıyla geçerse, mars'a gidip gelmek için yeterli enerji sağlayabilecek prototip. bu konseptte asıl sorun bu gücün nasıl kullanılacağı olacaktır. lockheed martin hayrına iş yapmaz ve askeri çalışır.
 • adamlar güvenli füzyonu becermiş gibiler, şahsen popüler bilimi üniversite yıllarından beri takip etmeyen bir insan olarak çok şaşırdım,çünkü o zamanlar füzyon teknolojilerinin 100-200 yıl daha geliştirilemez diye düşünürdüm, öyle bir kopmuşum ki olaylardan şimdi birkaç onyıldan bahsediliyor, demek o günlere gelmişiz. adamlar şaka maka bu enerji ile uçacak uçaklardan, koca bir termik santral kapasitesinin bir konteyner içine sıkıştırılabileceğinden bahsediyor.

  eğer vadettikleri hızda gelişirse, araplar siki tuttu demektir, ortadoğuda çok daha büyük değişimlerin habercisidir bu olay.
 • lockheed martin firmasının arge kısmı skunkworks'ün 10 yıl içinde üretebileceğini açıkladıkları füzyon reaktörüdür. bir kamyonun arkasına sığabileceği söylenmekte. doğru ise ecnebilerin "game changer" dedikleri icat olacaktır. dünyanın dengeleri değişecektir.
  füzyon konusunda (özellikle soğuk füzyon) dünyada şimdiye kadar bir çok asılsız idda ortaya atıldı. ama lockheed martin gibi bir firma bunu söylüyorsa bekleyip görmek gerekiyor...
  bu arada deneysel olarak ilk pozitif enerji çıkışlı füzyon gerçekleştirilmişti.
  http://io9.com/…-net-positive-nuclear-fu-1442537401

  locheed martin haberi:
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27400124.asp

  http://www.theverge.com/…ks-wants-to-build-a-fusion
 • skunkworks'ün elinin altındaki sınırsız kaynaklarla, daha önce yapılmış bir çok füzyon deneyinin iyi taraflarını bir araya getirmeye çalışmasının bir ürünüdür.
  öncelikle:
  (bkz: farnsworth fusor)
  (bkz: polywell)
  (bkz: stellarator)
  diğerlerinden farkı nedir derseniz; klasik manyetik kapan* yöntemlerinin, sisteme giren ilk enerji yüzünden oluşan eksilerini (merkezdeki plazmanın yeterince yoğun ve sıcak olmaması, çok fazla plazma sızıntısı meydana gelmesi vs.) bu ilk enerjiyi çok yüksek tutarak giderip, polywell yönteminde kullanılan manyetik alan düzenlemesini yüksek verim sağlayacak radikal bir şekilde değiştirerek yüksek bir beta oranı sağlama potansiyeline sahip bir sistem olmasıdır.
  yani basitçe anlatırsak: diğer yöntemler borsadan 5$ değere sahip binlerce hisse alarak başarıya ulaşmaya çalışırken, skunkworks aynı parayla 500$ değere sahip bir düzine hisse alarak aynı başarıyı sağlamaya çalışmaktadır.
  peki daha çalışan bir prototip üretmelerine en az 5 yıl varken neden pr çalışması başlattılar derseniz; bunun da sebebi ellerindeki konseptin çalışacağı deuterium-tritium füzyonu yönteminin önemli bir noktasının reaksiyondan dışarı saçılan yüksek enerjili nötronlar olması ve henüz bu nötronların reaktör duvarını aşırı yoğun bombardımanla mahvetmemesinin yolunu skunkworks dahil kimsenin bilmemesidir. elbette bu fundamental değil daha çok teknik bir sorundur ama çözümünü bulmak çok yüksek yatırımlar gerektirmektedir; skunkworks'de halk arasında lobi yaparak abd kongresinden bu konuda alacağı bütçe için elini güçlendirmek istemektedir, bütün yaygara bu yüzdendir.

  plazma fiziği konusunda uzman değilim ama bu yıllardır yakından takip ettiğim bir konu; bu yüzden şu fotoğraftan gördüğüm manyetik aynalar ve modifiye edilmiş bir polywell aygıtından oluşan konfigurasyonun, nötr atom enjeksiyonuyla birlikte plazma stabilitesi ve ömrüne olan etkisi benim için gerçekten merak konusu.
 • taraftar çıldırdı, "füzyon yakın atomları yakın" sesleri yeri göğü inletiyor.