şükela:  tümü | bugün
 • psikolojide kisilerin genel algilarinin ve degerlendirmelerinin icsel veya dissalligi, olaylarin kontrolunun kendi elinde olup olmamasi hissiyati uzerine gelistirilmis kavram. turkcesi sanirim kontrol odagi. en basit sekilde orneklendirirsek, insan evladi sorumlulugu ustune alabiliyorsa, bu boyle oldu cunku ben boyle boyle yaptim diyebiliyorsa bu icsel bir yaklasimdir. ama "beyim bilir", "kader, kismet", "senin yuzunden oldu" gibi ifadeler dissal bir kontrol odagi belirtir.
 • bunun içsel mi yoksa dışsal olanına mı sahip olduğunuzu tespit etmek için şu yargılar hakkındaki düşüncelerinize bakmak gerekir:

  -uzun vadede birey kendi kaderini kendi çizer ve hak ettiği neyse onu yaşar.
  -olumsuz dış faktörlerin varlığı söz konusu olsa dahi yeterince gayret gösterildiği takdirde arzu edilen şeylerin elde edilmesi mümkündür.
  -herhangi bir konuda başarılı olmak şanstan ziyade o konu üzerinde sistemli bir çalışmayı gerektirir.
  -karşınıza çeşitli engeller çıksa ya da rakipleriniz doğuştan gelen nedenlerle size göre avantajlı konumda olsa dahi kararlılık gösterdiğiniz takdirde hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
  -şans diye bir şeyden söz edilebilir, ama onu bile çoğu zaman aslında kendimiz yaratırız.

  bu yargılara büyük oranda katılıyorsanız içsel, bunlar size çok saçma ya da abartılı geliyorsa dışsal locus of control’a sahipsiniz.
 • toplumumuzun belirli bir ölçüde dışsal kontrol olarak benimsediği bir durumdur, bu kişiler genellikle kaderci, şans ve şansızlığa güçlü bir şekilde inanan kişilerdir.
 • bu kavramın türkçeye kontrol odağı diye çevrilmesinin bir sebebinin yanlışlıkla focus of control diye okunması olup olmadığını bazen merak ederim.
hesabın var mı? giriş yap