şükela:  tümü | bugün
 • bowie'nin eno'yla bir nevi voltran'a donustugu berlin uclemesinin son ayagi.. low - heroes ve lodger.. senesi 1979..

  kredit'lerde erdal kizilcay'in da adinin gectigi, fantastic voyage, dj, look back in anger gibi best of'luk degil ama home made tape'lik bowie sarkilarini ihtiva eden, hatta yassassin diye ekinde "(turkish for: long live)" ibareli bir sarkinin da bulundugu album..
 • lodger aslen bir müzik grubu ancak kendi şarkılarına yaptıkları flash animasyonlar şarkılarının çok daha önüne geçmiştir. sims olmaktan bıkmış, sims düzenine baş kaldıran lodger adamcıkları http://www.lodger.tv/ adresinden izlenebilir.
 • doorstepsadlı parçaları enfes olan, haklarında fazla bir şey bilmediğim bir.grup. animasyonuda çok güzel.
 • (bkz: the lodger)
 • flash videoları olağanüstüdür.
 • ing. bir evin bir odasini kiralayan kisi.
 • sıkıntılı bir stumble gecesinde karşıma çıkan finlandiyalı indie rock grubudur. tavsiyemdir.

  http://www.lodger.tv/
 • "yaşasın!" diye bağıra bağıra berlin üçlemesi'ni kapatan david bowie albümü. çıktığında "heroes"un çok gereksiz bir devamı olarak görülmüş ve ağır eleştirilere maruz bırakılmıştır. aslında, albümün yapmaya çalıştığı en son şey bile olamaz "heroes"un ekmeğini yemek. tamam, dinleyen beğenmeyebilir ama iki albüm arasında kurdukları müzikal bağlantı bence mantıksız.

  "lodger" daha çok bir tekerleme toplaması gibidir. modern zamanın, içinde çocuk kalmış ama dışta her pisliği tatmış insanlarına uygun masalsı tekerlemeler... tekerleme beraberinde hareketi getirir albüme. evet, hızlı albümdür, nakaratları baskındır. bu hız da narkotik etkilerden kaynaklanıyormuş izlenimini vermez (abd'den kafası kimsayallardan allak bullak bir şekilde batı almanya'ya kaçmış bir londralı için bile). berlin bowie'ye yaramış diyebiliriz.

  "yassassin," "look back in anger" ve "repetition" albümdeki favori şarkılarımdır. tekrar basımında 1979 yılında kaydedilmiş ama orijinal baskıda kendine yer bulamamış "i pray, olé" adlı bir şarkı ve "look back in anger"ın daha güncel bir kaydı da bulunur. bu ikisini saysak bile çok uzun bir albüm değildir. bu yönüyle berlin üçlemesi'nin özelliklerine uyar ama üçlemenin en az alman, en az elektronik ve en az deneysel olanıdır. ha bu illa kötü bir şey değildir bana kalırsa. kendi çerçevesinde gayet de sağlam albümdür. şarkıların sıralaması ve akışı da iyidir hem. bowie'nin zirveyi ele geçirmeye hazır olduğunun belgesidir ama kimse o an farketmemiştir.

  ayrıca bakınız:

  http://www.youtube.com/watch?v=mej2az1tlou
  (hayranlarının "lodger" tepkisi ve bowie'nin cevabı özellikle görülmeye değer)

  "he'll get home around seven
  because the chevy is real old
  and he could have had a cadillac
  if the school had taught him right"

  (bkz: david bowie/@ deliogul)
hesabın var mı? giriş yap