şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insani lodos baligi misali sersemleten, bir ruh durumudur. genelde lodos estiğinde istanbulda rastlanır. bazen de ulan lodos yaktin bizi misali yanginları körükler.
  • minibus girmesi gibi bir seydir. aci verir, can yakar.
  • eğer istanbul'da ve denize yakın bir yerlerde isen uyanır uyanmaz hissettiğin bir çarpılmadır. ilk olarak "dün gece beni döveni bir bulursam..." dersin, sonra bakarsın kimseden dayak yememişsindir. "ulan yine çok kaçırmışız içkiyi dün gece" dersin bu sefer, yok o da değildir. başın bulanıktır, nerde, niye olduğunu hemen kavrayamıyorsundur, o gün iyi bir şey olma ihtimali yoktur, ve senin hiç bir faydan olmayacaktır dünyaya ve kendine. annem daha iyi tarif eder bu çarpmayı: "bu sabah kendimi kıyıya vurmuş ve dilimlenmiş palamut balığı gibi hissediyorum" (bkz: yaran anne sözleri)
  • böyle hava sıcak mı soğuk mu anlayamazsın, kışın ortasında yazın ne işi var, peki bu rüzgar da neyin nesi gibisinden sersemlersin. vapurlar çalışmaz, çalışsa da ceviz kabuğu misali yalpalar. hava mis gibi olur, kiri isi pisi gider ama bu kez o tuhaf rüzgardan aptallaşırsın. istanbul'dasındır, yaşadığını hissedersin ama hafif kafayı bularaktan.
  • bursada ciddi anlamda çarpan, çatıları uçuran, duvarları yıkan, evlerin içine kuru yaprak dolduran, havayı nefes alınmayacak derecede kurutan lodosun insan bünyesi üzerindeki sersemletici etkisi. arkasından tertemiz bir hava, açık gökyüzü ve yağmur gelmesiyse güzel yanıdır.

istanbul için de şöyle birşey olabilir: (bkz: poyraz çarpması)
  • yaşarken hafiften sersemleten, kulakları yalayan; sonrasında bademcikleri harekete geçiren, burnun içine sinek kaçmış gibi gıdıklatan, gözleri yaşlatan, insanı şapşirik eden, "lodoslu havalarda yürümeyin - yürütmeyin, ben ettim siz etmeyin" durumudur.
  • migren ataklarını tetikleyebildiği görülmüş hadise.
  • büyülü kent istanbul'da yaşanan, lodos mu size çarpıyor?siz mi lodos'a çarpılıyorsunuz? anlaşılamayan, sizi yataklara düşüren zamansız büyük aşk...
    her aşk gibi ömrü de kısa...
  • başağrısı yapar. teorim şu şekilde: lodos güneyden sıcak getirir -> sıcak havayı ısıtır -> ısınan hava yükselir -> yüksek hava alçak basınç oluşturur -> atmosferdeki alçak basınç vücutta içten dışa olan basınç dengesini bozar -> vücut içinden dışa basınç kan dolaşımı etkiler -> bu da başağrısı yaratır.

doğru mudur değil midir bilemem ama kendi içinde tutarlı gibi. belki de: (bkz: amerika'yı yeniden keşfetmek)