şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kutup dairesi sınırları içinde yer alan norveç'e bağlı adalar topluluğu. zengin petrol yataklarına sahip olmasına rağmen adaların doğal güzelliğine zarar gelmemesi sebebiyle norveç devleti burada petrol arama çalışmalarına izin vermiyor. svolvaer ve kabelvag önemli şehirleridir. çok az insan yaşıyor olmasına rağmen buradaki insanlar her türlü imkanlara sahiptirler. devlet buradaki insanlardan vergi almayarak göçü engellemek ile birlikte aynı zamanda bizdeki iskan politikasının bir benzerini uygulamaktadır. hitlerin denizaltılarla buraya saldırdığı,ve baba bush'un burayı kurtarmaya gelen amerikan hava filosunda olduğu da diğer bir ayrıntı. bununla ilgili kabelvag veya svolvaerde bir savaş müzesi vardır. büyük adaların tümü denizin altından geçen tünellerle birbirine bağlanmıştır. otoyolun sonunda bir kamp alanı bulunur. giderseniz araba kiralayın derim yoksa gezmeniz imkansız gibi birşey. yazın giderseniz 24 saat güneş, deniz kartalları ve fokları görürsünüz. eğer turlara katılmak isterseniz balina safarisi yapabilirsiniz. kışın giderseniz kuzey ışıklarını izleme imkanınız olur.
 • canlı webcam olarak adresinden izlenebilen adacıklar..

  günlerdir kilitlendim izliyorum, gece kuzey ışıklarını da görmek mümkün..

  o sessizlik, sakinlik, istanbul'da nasıl hayatımızı siktiğimizi açık açık gösteriyor:(
 • hem kış hem de yaz giderek gece ve gündüzü yaşamak istediğim adalar topluluğudur. ruhların dansını görmek için kışın gitmek lazım geliyor, gündüz gözüyle de görmeden olmuyor. yılda iki kere lofoten'deyim beyler. beklerim.

  (bkz: aurora borealis)

  pimp of pleasure'un yaptığı amme hizmeti de sağ olsun ben de izliyorum valla trene bakan öküz gibi.
 • webcam'den izlemesi huzur verici olan. şu sıralar yağmur yağıyor
 • önümüzdeki kasım ayında gideceğim adalar topluluğu. gittikten sonra detaylı bir bilgilendirme yazısı yazacağım.

  burada neler yapılabileceğinize dair bir takım bilgiler şurada mevcut.

  tanım: kuzey kutup dairesi içinde bulunan norveç'te bir takım ada.

  edit: gidemedim. param havaalanında bitti. gücümü toplayıp tekrar saldıracağım.
 • birgün gidip görmek istediğim norveç'teki soğuk cennet.

  sadece google'da lofoten kelimesini aratıp fotoğraflara bakmak bile mutluluk sebebi.

  burası dünya ise yozgat neresi diye soruyor insan.
 • norveç'in kuzeyinde yar alan takım adalardır. lofoten (takım) adaları ; austvågøya , gimsøya , vestvågøya , flakstadøya , moskenesøya , værøy ve røst adalarından oluşmaktadır.

  son zamanlarda sıkça türkçe kaynaklarda adına rastlar oldum . bu kaynaklarda bir çok yanlış bilgiler verilmekte.

  telafuz konusunda berbatiz bu arada.

  " lofoten " telafuz şekli genel olarak "lufutn " dir. bölge insanının telafuz şekli budur. yok ben bokmål şekli ile telafuz ederim diyorsanız o da "lufuten" dir ki e üzerinde hiç bir vurgu ve uzatma yoktur hacılar rezil etmeyin kendinizi.

  svolvær adalarin başkenti değildir . leknes ve svolvær bu konuda çekişme içindeler. her iki şehirde gözde olmak istiyor . bu arada svolvær ı telafuz etmeye kalkan abile ve ablalar telafuz ederken hecelemeyin lütfen başkasının adına utanmak istemiyorum. svulvear diye telafuz edim daha az rezil olursunuz ve lütfen sondaki "vear/ vær " hecesine vurgu yapmayın , uzatmayın elinizden gelirse ae sesini yutun.

  şimdi gelelim bizim gezerlere ( tatilciler demiyorum tatil için gelmeyin buraya lütfen gidin agizinizi ve yüzünüzü başka yerlere egin ve bukun) lofoten adalarını gezmek isteyen ilk olarak iki seçenekten birini seçmeliler kışın gündüzlerin karanlık olduğu zamanında mı geleceksiniz yoksa gecelerin güneşli olduğu vakitte mı ? midnattsol mu ( gece güneşini ) görmek istiyorsunuz yoksa nordlys ( kuzey ısılarını) mi görmek istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekiyor.

  lofoten adalarında sizleri eşsiz bir doğa bekliyor ve tamamiyle yerli halkın doğal yaşamı. turist bölgesi diye korunmuyor. geldiğinizde belki çiftçilerin adaların belli bilgelerine attıkları ( sifi şekilde gumbereleme gibi ) hatvan gübresi yanına çadır kurabilirsiniz . dağları fjordlari ve rorbuleri ile eşsiz bir yer. denizin bu kadar temiz olduğu başka bir yer göremezsiniz ( kotu haber ise yüzme işi biraz yaş havalar soğuk) .

  kesinlikle ve kesinlikle oteller para vermeyin rorbu kiralayın, çadır kurun ya da bir oda kiralayın hem gezinizin tadını çıkarın hemde paranız cebinizde kalsın. bu arada ilk 3 güne dikkat paranızın %70 harcamış şekilde bulmayın kendinizi.

  dağlara çıkın biraz zahmetlidir ama lofoteni en iyi gorebileceginiz yerler dağlardır. nefesinizin tutulmasını sağlayan manzaralar ile karşı karşıya gelirsiniz.

  not ; geldiğinizde haber uçurun eğer müsaitsem size güzel bir lofoten tur'u yaparım. hadi yine iyisiniz yemekler falan benden elinizi cebinize attirmam .
 • akıl almaz güzelliğe sahip doğası, eğer gerçekten var ise cennete kafa tutmaktadır.
  birkaç gün önce, instagram'da takip ettiğim norveçli bir arkadaş sayesinde varlığından haberdar olduğum coğrafya.

  buraya gitmeden ölmemek lazım.

  (bkz: https://i.hizliresim.com/akmdar.jpg)
  (bkz. https://i.hizliresim.com/3qzn9r.jpg)
  (bkz: https://i.hizliresim.com/293vkn.jpg)
  (bkz: https://i.hizliresim.com/lwg69p.jpg)
  (bkz: https://i.hizliresim.com/wqvlgy.jpg)
 • foroğraf çekmek icin muhteşem bir yer. denizden yükselen kocaman dağların dibinde kayalıklar ve onların üzerine kurulu kırmızı evler..tablo gibi bir manzara. kuzey ışıkları da cabası.