şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu tip spirallerde yari-cap dereceye oranla eksponensial olarak buyur. ozellikle bernoulli amcamizin zamaninda favorilerindendi. y=exp(a*omega) formunda takdim edilir.
 • bu spiralin merkezinden gecen her dogru, spiralle kesistigi her noktada, spirali ayni aciyla keser. bu yuzden bu spirale es-acili (equiangular) spiral de denir.

  farz-i misal, iki boyutlu duzlemde hareket eden bir parcacik ve bir adet sabit p noktasi dusunelim. bu parcacik, kendisinden p'ye uzanan cizgi ile kendi hareket yonu arasindaki aciyi hep sabit tutarak ilerlesin. o zaman bu parcacik, merkezi p olan bir logaritmik spiral izleyecek ve p'ye gitgide yaklasacaktir. bazi ucan haserenin ampul vb isik kaynaklarina yaklasmalari da bu sebeptendir. (bkz: #11963934)
 • öyle bir şekil ki, kah nautilus kabuğunda, kah gökada kollarında kendini gösteriyor.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/logaritmik_spiral

  logaritmik spiral hem nautilusta hem de galakside görebildiğimiz bir form olduğuna göre, nautilusu, galaksileri ve bir çok nesneyi kapsayan bir öz değil midir? "aslolan nesne değil, formdur, yani nesne formu kapsamaz. aksine, nesne dediğimiz şey, formlardan yalnızca biridir. " diyesim geliyor. *

  (bkz: matematiksel kavramların platonik gerçekliği)
 • maneviyata yansımalarına ilişkin olarak (bkz: aşkta uzam kullanımı/#73445118)