şükela:  tümü | bugün
 • logitech'in driving force pro yerine çıkardığı direksiyon. hemen ilginç bir detayı belirteyim. logitech'in amerika sitesine girdiğimde fiyatı 150 dolar gözüküyor ancak geçen hafta vatan bilgisayardan 100 dolar +kdv'ye edindim. soktum mu logitech

  daha önce böylesine bir direksiyon kullanmadığım için karşılaştırma yapamayacağım ancak bazı olumsuz yanlarını söyleyebilirim. ilk olarak direksiyonun arkasındaki vites değiştirme tuşları. eminim ki çoğumuz onların tuş değil de daha çok bir kulakçık olmasını tercih ederdik. benim önceki direksiyonumda misal plastik bile olsa geniş ve büyük kulakçıklar vardı. daha güzel bir his sağlıyordu.

  diğer dezavantajı ise pedalları. aslında bir dezavantajı yok ancak g27'nin pedallarının yanında oyuncak gibi kalıyor. yine de iş görüyor bi bakıma. aradaki fiyat farkını düşününce de normal.

  üçüncü konu ise pedalları direksiyona bağlayan kablo. bir monitör kablosu gibi düşünün ancak yanında sabitleyen çivileri yok. direksiyon titredikçe oynuyor ve yerinden çıkıyor.

  tam üç tane sorun saydım ancak hepsi oldukça detay ve moralinizi bozmaya yetmiyor. çünkü hayvani bir force feedback performansı var. inanılmaz keyifli. 900 derece kullanmayı pratik bulmasam da böyle bir seçenek de mevcut. vitesler ve pedallar hayal kırıklığı yaratsa da direksiyonun kendisi bence oldukça başarılı. hatta internette bu direksiyon setlerini inceleyen youtube kanalı var onlar da oldukça memnun kalmışlar bu performanstan.

  diğer güzel ve beklediğim özellik ise destekleyen oyunlarda direksiyon üzerindeki kırmızı büyük tekerleği kullanarak çekiş kontrol gibi ayarlar ile menülerde gezinmeden oynamak. daha destekleyen oyunum yok ancak büyük ihtimalle gran turismo oyununda olacaktır. yoksa o kocaman ışıklı gt harflerini boşuna koymuş olacaklar direksiyonun üzerine.

  bahsettiğim direksiyon incelemeleri yapan kanal:
  http://www.youtube.com/watch?v=wgvo9otfu4m - part 1
  http://www.youtube.com/…sdh-rmw4izs&feature=related - part2

  http://www.vatanbilgisayar.com/…ils.aspx?i_id=40045

  vatan'daki fiyatı 160-170 gibi ancak teknosada falan 320 lira. 170 lira gibi bir fiyata bulursanız üzerine kapaklanın. 320 falan ise bir düşünün.
 • vatan bilgisayardan vatan card ile (kasada elinize tutuşturuyorlar, prosedür falan yok) 156 tl yi 5'e böldürerek aldım.

  forumlarda uzun uzun tartışılıyor olmasının aksine usb yi takmamla aynı anda tanıdı pc. steam üzerinden oynadığım dirt 2 de de problemsiz çalışıyor (saturation ayarlarını kişiselleştirmek şartı ile tabi). çok kral direksiyon,

  bravo logitech bravo vatan bilgisayar.
 • logitech driving force pro ve logitech momo racing'e karşı avantaj-dezavantajları şöyledir:

  driving force pro'ya karşı:

  + ~28 cm çapında direksiyon simidi (pro'da ~25 cm)
  + force feedback - hassasiyet - döndürülebilirlik - gürültü anlamında belli geliştirmeler
  + daha fazla tuş, gran turismo 5 gibi oyunlar düşünülerek geliştirilmiş ve başka oyunlarda da çeşitli işler için kullanılabilecek, ayar kadranı ve diğer özelleştirilmiş tuşlar (örneğin ortadaki ışıklı gt logolu büyük tuş korna, ayar kadranı radyo istasyonu değiştirme, + - tuşlarıysa radyo sesini kısıp arttırmada da kullanılabilir. gt5 gibilerindeki otomobil için ayrıntılı ayar sunan esas işleviyse, işin tutkunları için önemli)
  - driving force pro'daki, belli tuşlara basarak 200 derece moduna mekanik sabitleme ve gene belli tuşlara basarak force feedback gücünü %60'a indirme olanağı gt'de bulunmuyor. 200 derce moduna mekanik olarak sabitleme, bu değerde oynamak isteyenler için faydalı olabiliyordu.

  logitech momo racing'e karşı (momo'nun son sürümü baz alınmıştır. momo'nun bir önceki sürümü["red momo"], dönüş açısı[240 yerine 270 derece] ve pedallar dahil pek çok açıdan farklıdır).

  + toplam 900 dereceye (toplam 2,5 tur) kadar dönebiliyor (momo toplam 240 dereceye kadar dönebiliyor). (sürücü aracılığıyla 40-900 arası istenilen değer seçilebilmekte.)
  + ~28 cm çapındaki direksiyon simidi (momo'da ~25 cm)
  + force feedback-titreşim hassasiyet konusunda çok daha iyi. (bu konuda zaten pro da momo'dan başarılıydı ve gt daha da başarılı.)
  + 8 yönlü d-pad'in 8 seçeneği, ayar kadranı ve vites kolları dahil, 28 adet tuş (momo'da bu rakam 10). momo'da bulunmayan d-pad özellikle oyun içi menülerde ve oyun içinde belli işlerde ciddi kolaylık sağlıyor. driving force gt, üzerinde, analoglar hariç, bir anlamda ps3 gamepad'ini barındırıyor ve tuş simgeleri de aynı. bu, ps2-ps3 kullanımında ciddi kolaylık sağlayacaktır. bu tuşların hepsi, pc'de de çalışıyor. not: pro karşılaştırmasında tuşlar için söylenenlerin hepsi momo'ya karşı da geçerli.
  + fren pedalı biraz daha sert. bunun yanında, momo'da fren pedalına sonuna kadar basıldığında pedal "tak" diye dururken, gt'de yumuşak-kademeli biçimde duruyor.
  + masada daha az yer kaplıyor. hem arkaya-yanlara doğru gövde çok daha küçük, hem de momo'daki sabitleme işlevi gören alttaki vida bulunmadığından alt kısım da çok daha az yer kaplıyor. pek çok senaryoda, dfgt'yi klavye üstünde kullanmak mümkünken, momo'yla mümkün olması çok zor.
  + ps2 - ps3'ü resmî olarak destekliyor. (momo da ps'de kullanılıyor; ancak resmî destek olmadığı için oyuna özel araştırma yapmak-kullananların yorumunu almak iyi olabilir.)
  - direksiyon arkasında pedallar yerine, aynı işi gören büyük tuşlar bulunuyor. (momo'da büyük pedallar mevcut ve özellikle direksiyon arkası vitese ihtiyaç duyacağınız oyunlarda, bu avantaj iyice önem kazanacaktır).
  - vites sabit olarak sağda (momo'da çıkarılıp ister solda, ister sağda kullanılabiliyor.)
  - momo çok daha fazla yer kaplamasına karşın, altta üçüncü bir tutacağın bulunmasının avantaj sağlama olasılığı var.
  - momo'nun fren pedalındaki dezavantajına karşın, pedalların bulunduğu ana gövde yanlara doğru daha geniş ve bu çoğu durumda avantaj olacaktır. gövdenin üst yüzeyinin tırtıklı olması da, duruma göre avantaj oluşturabilecektir.
  - momo'nun pc uyumluluğu daha oturmuş durumda. ancak dfgt ile sorun yaşanabilecek sadece birkaç oyun var ve bunlar da, direksiyonun ismini kayıt defterinden "logitech driving force pro usb" olarak değiştirme, tuşları oyun içinden atama-ayar yapma gibi yöntemlerle çözülebiliyor.

  kısaca: driving force pro'nun geliştirilmiş hâli olarak logitech driving force gt, momo'dan çok daha üstün bir direksiyon seti.

  driving force gt, şu sıralar logitech momo racing ile aynı fiyata (160 tl seviyesi) satılıyor ve bu fiyata inmişken gt'yi almamak büyük hata olacaktır. gt, yakın zamana kadar 230-250 tl seviyesinin altına bulunamamaktaydı ve piyasadaki mevcut direksiyonlara bakıldığında, 230-250 tl gibi fiyatların altını hak etmiyor da.

  driving force serisinin efsanesi driving force pro'nunsa, yerine gt'nin geçmesi dolayısıyla, sıfır satışı durmuş durumda. gt'nin fiyatları yükselirse - ikinci el de bulunamazsa, iyi fiyata ikinci el driving force pro mantıklı olacaktır. momo'dan gene çok daha iyi bir direksiyon.
  yılların efsanesi logitech momo racing'se, gayet yeterli-güçlü ff efektleri sunan-kaliteli bir direksiyon olmasına karşın, geçmişte yakın fiyata driving force pro bulunabildiği için mantıksızdı; günümüzdeyse driving force gt ve fiyatı nedeniyle daha da mantıksız. bu şartlarda, momo almanın hiçbir mantığı bulunmamakta; gt'nin dezavantajları, avantajları karşısında anlam ifade etmemeye yakın.

  not: driving force gt, bir süredir logitech sürücüleri tarafından da pc'de desteklenmektedir ve her türlü ayar yapılabilmektedir. satışa ilk çıktığı zamanlardaki, pc için resmî olmayan sürücü kullanma gibi gereksinimler ortadan kalkmıştır.
  üç direksiyon da, windows xp'den windows 7'ye, hepsinde sorunsuz çalışmaktadır.

  not 2: youtube üzerindeki karşılaştırma videoları, daha iyi fikir verebilir.
 • 160 tl karşılığında bilgisayara eklenebilecek en eğlenceli şey olmalı. nasıl bu kadar ucuzladı bilmiyorum belki g27 geldi ondandır belki başka seriler çıkacak ama önemli değil kesinlikle 37 ekran cosmos tv parasına daha iyisi olamaz.

  cihazın ayrıca bir pc versiyonu veya ps versiyonu yok. tek bi cihaz var hepsinde calisiyor. kutusunun veya belgelerinin hiç bi yerinde pc den bahsetmiyor ama logitech in sitesinden gaming software i indirip kurup ayarlarını yapabiliyorsunuz.

  direksiyon 900 derecelik ama bu 900 derece işi biraz gereksiz sayılabilir. mesela gerçekte s13 ün direksiyonu 900 derece ve kısa turlu kabul edilir ama oyun oynarken bu pek umurunuzda olmuyor. oyun üreticisinin de pek umrunda değil, lfs de bile 720 dereceden daha yüksek direksiyon turuna sahip bir araba yok. eğer direksiyonu birebir ayarlayip oynayim diyorsanız haliyle 900 gereksiz oluyor. ha siz f1 arabasını bile 900 derecede oynayabilirsiniz o ayrı birşey ama 720 bile biraz fazla gelebiliyor.

  direksiyon tur ayarını denetim masasındaki oyun kumandaları kısmından yapabiliyorsunuz. bu sınırlama daha önce yazıldığı gibi mekanik bi sınırlama değil direksiyon sizin ayarladığınız dereceye geldiginde %150 force feedback basarak mekanik sınırlama etkisi yaratmaya çalışıyor.

  ayrıca her oyunda farklı derece ayarlamak icin gaming software in içinden çıkan logitech profiler gayet faydalı bi yazılım. kurulu oyunları kendisi de bulabiliyor siz elle de ekleyebiliyorsunuz.

  force feedback işi ise yine gereksiz bir potansiyele sahip. "hidroliği arızalı araba" simulatoru oynamıyorsanız %25-30 üzeri gerçekçi değil.
 • pc için almadan önce 2 kere düşünülmesi lazım. öyle ps3 gibi falan al tak oyna değil, oyunların ciddi bir kısmı hiç tanımıyor, tanıtmaktı, bir sürü ayardı zarttı zurttu derken işin tadı kaçıyor haliyle.
 • logitech'in resmi olarak "pc" için dahi desteklemekte olduğu bir direksiyonu pc oyunlarında kullanamamak için bayağı bir beceriksiz olmak lazım. profiler kurun çözülmesi lazım. onun dışında, ps3 sahibi olmayan bir insanı bile "gt5 + direksiyon = 199tl" metniyle "lan...yoksa?" sorgulamasına itebiliyorsa, logitech bu işi iyi beceriyor demektir.
 • 31 ocakta sahip olduğum harikulade logitech ürünüdür efendim.

  yıl 2000li yılların başları, bilgisayar delisi olduğumuz yıllar. şimdilerde arkadaşlığımızın, dostluğumuzun 12 yılına girdiğimiz en yakın arkadaşımla -sonraları serinin tüm oyunlarına tapacağımızı bilmeden- keşfettiğimiz need for speed 2 se adlı oyunun yanında tadından yenmeyeceğine karar verdiğimiz microsoft sidewinder precision racing wheel modeli direksiyon için salya akıtıp duruyoruz. takip eden aylarda/yıllarda (tam hatırlamıyorum yılını) bir haber duyuyoruz, yeni yüzyıl gazetesi kuponla veriyor direksiyonu! aman allahım, kararlıyız, kesin alıyoruz bu sefer.

  alamıyoruz tabi :)

  yıllar yıllar geçiyor, herkes dağılıyor bir yerlere ama irtibat asla kesilmiyor. hala içimizdeki ukte, "lan olm, alacaktık o sidewinder wheeli, hata ettik" cümleleriyle vücut buluyor her akla geldiğinde. derken bir hafta önce, şeytanı bir tenhada kıstırıp, kalorifer borusuyla kaval kemüğüne girişiyorum. ver ediyorum boruyu, sonuç haliyle tibia*dan oluyor şeytan ve alıyorum direksiyonu.

  üniversite mezunu olduk, bankacı olduk, eşek kadar adam olduk evet ama içimizdeki çocuğun ölmediğinin ispatı bu direksiyon. evet lan çocuğuz hala biz, need for speed hot pursuit, test drive unlimited oynuyorum evde.

  kes tatavayı, aleti özet geç piç diyecekler için;
  muhteşem alet. üzerinde bolca tuş var, her şeye yetiyor. verdiği haz zaten tartışılmaz, yaşanır. özellikle kamyon simülatorleri ve test drive unlimited tarzı oyunlar için biçilmiş kaftan.

  sözün özü;
  alın oynayın, oynatın, sonra yine siz oynayın canlar.
 • bulunmaz hint kumaşıdır şu günlerde.
  ikinci eli bile az, sahipleri 200 lira fiyat çekiyor, şerefsizler.
 • 900 derece özelliğinin hard truck gibi oyunlarda iş göreceğini tahmin ettiğim elektirikli direksiyon
 • fiyatı öküz gibi artmıştır. zamanında almayanlar ağlıyor*. şöyle ki, gran turismo 5 çıktığında 90$'a alınabilirken şu an fiyatı 150$ civarında gezmekte.