• türkçe dizilime sahip mekanik klavye arıyorsanız şu anda tek seçeneğiniz gibidir.
    bence tek sorunu tuşlarının küçük olması, benim gibi küçük elli bir adam için bile küçük yani, hakikaten küçük, alışmak biraz zaman alabiliyor.
    bunun dışında yazılımı cayır cayır çalışıyor, makrolar falan hiç sorun çıkarmadan istediğiniz gibi ayarlanıyor, sıkıntı yok. aynı şekilde aydınlatması beyaz renkli olsa ve diğer klavyelerdeki gibi "seksi" görünmese de, sıkıntı yaratmadan çalışıyor, gece gündüz en düşük aydınlatmada kullanıyorum, gözünüzü falan almadan yapması gereken işi yapıyor. süpürgeyle tuşu çektim, sonra süpürgeden çıkarıp yerine taktım, hiç sorun olmadı, bu fiyatlara biraz daha mekanik ve metalik bir his bekleseniz de, genel olarak malzeme kalitesinde pek sorun yok.
    herkesin kabul edeceği gibi, multimedya tuşları ve kullanımları çok rahat, bu konuda diğer klavyelerden kesinlikle daha iyi.
    klavye sesi biraz daha düşük ve tuşlar biraz daha yumuşak cherry brown tuşlar dolayısıyla bekleneceği gibi. yine de, bunun mekanik bir klavye olduğunu unutmayın, gece sessiz ortamda yazarsanız gayet duyulabilir ses çıkıyor.
    açıkçası ben hardcore bir oyuncu değilim, ama rahat yazmak için mekanik bir klavyeye ihtiyacım vardı, bu klavye de bunu gayet iyi sağlıyor.
  • yaklaşık 1 yıl önce aldığım mekanik klavye. yazış hissiyatı ve oyunlardaki performansı gayet güzel. dört kademeli beyaz ışıklandırma sistemi kullanılmaktadır. ışıklandırma sistemi gayet başarılı ve şık görünüyor. almak isteyenlere kesinlikle önereceğim klavyedir.
  • ilk mekanik klavyem ama bir canavar çıktı sesi güzel,tuşları hassas ve dayanıkllı bana dayanıyor ise bir klavye parasını hak ediyor.arkdaşlarım abraham dayanıyorsa alın der nednei ise forumlarda ve discordlarda çok takılırım ayrıca istemesemde iş yaparken sinirlenirim bunun genel muatabı klavyelerimdir yumruklarım.10larca kere çeşitli yerlerine vurdum sıvı döküldü cıks.şirketin verdiği klavyeler abi vurma diyor g710+ gel böğrüme vur yiğidim modunda.
  • logitech wave klavyeden sonra bir klavye için gerçekten ağır diye nitelendirebileceğimiz klavyedir. kendisi 1.46 kg olup şu ana kadarki en ağır klavyemdir. logitech wave klavyeyle çok uzun zaman geçirdiğim için alışmak biraz zaman alabilir gibi hissediyorum; wave klavyenin yerleşim düzeni yayvan ve inişli çıkışlı tuşlara sahipken bu klavyede düz bir yerleşim var. iki usb bağlantısı ile bağlanıyor. kablosu bile o yüzden kalın ama bu, klavyeye usb stick, fare, telefon vs. bağlamanıza olanak tanıyor. bilgisayar kasası uzakta olanlar veya yeterli usb portuna sahip olmayanlar için kullanışlı. aydınlatması gerçekten güçlü; gece karanlığında yüzde yüzlük aydınlatma açıkken gözlerimi aldığını fark ettim. wasd ve ok tuşları ayrıca aydınlatılabiliyor, bu da başka bir artısı. multimedya bir klavye aynı zamanda, gerçi benim multimedya tuşlarıyla pek aram yok ancak ses seviyesini ayarlamak için scroll bir düğmenin olması gerçekten hoşuma gitti.

makro tuşları ayarlamak sandığımdan daha kolay oldu. logitech'in yazılımını yüklediğinizde göreceksiniz ki program içinde makroların atanıp uygulanabileceği bir oyun listesi var. listede 286 farklı oyun için profil seçeneği bulunuyor. bende yüklü oyunlardan battlefield 4'ü ve bioshock infinite'i kendisi buldu, company of heroes 2'yi kendim ekledim. hangi oyuna girecekseniz öncesinde programdan oyunun logosuna tıklayıp profili seçip öylece oyuna dalabilirsiniz. elbette, oyun için atanan makroları ve tuş kombinasyonlarını değiştirip özelleştirebilirsiniz. makro tuşlar genelde oyuncular için bulunuyormuş havası olsa da aslında öyle değil. uzunca bir metni yazıp tek bir makro tuşa atadığınız zaman o metni tek tuşla yazdırabilirsiniz. veya tuşlara windows'un kısayollarını ekleyerek kullanımı daha az fare kullanımına doğru değiştirebilirsiniz.

tuş yapısı biraz farklı bir his bırakıyor insanda. tuşlar mat bu yüzden kolayca toz tutabilir ama mat yüzey benim nedense çok hoşuma gitti. her klavyede karşılaşılan bir sorun olan uzunca kullanma döneminden sonra tuşların yüzeylerinin silikleşmesi meydana gelecek mi merak ediyorum. tuşların üzerinde yer alan simge, harf ve rakamlar çok ince bir şekilde* tuşlardan az daha çıkıntılı halde. aslında kabartma yok tuşlarda ama sanırım aydınlatma için böyle bir yöntem benimsenmiş olabilir. yazarken, oynarken kesinlikle hissetmiyorsunuz ama parmağınızı bir tuşun üzerinde biraz gezdirirseniz hissedebilirsiniz, rahatsız edici değil. klavye önceki logitech wave klavyeme göre daha sessiz. bu açından çok tuttum, hele ki elinizi klavye üzerinde gezdirirken tuşların yerlerinden oynamadığını ve ses çıkarmadığını fark edeceksiniz. sanırım yine mekanik klavyelere özgü bir şeye rastladım bu klavyede: bir tuşa ağır ağır hafifçe ezerek bastığınızda tuş komutunuza yanıt vermiyor, belli bir seviyeye geldikten sonra komut algılanıyor. bunu bir youtube incelemesinde gördükten sonra tuşlara daha sert basmak gerektiğini düşünmüştüm ama kesinlikle alakası yokmuş. en hafif dokunuşlarda bile gayet iyi çalışıyor. logitech buna dokunma hisli geri bildirim diyor. sanırım tuşa basıldığını hissettirmek için böyle bir yöntem var, emin değilim. tuş, oyun demişken şunu da belirtmem lazım, klavyeyi tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biri anti-ghosting olayı. anti-ghosting klavyedeki tuşlara aynı anda basıldığı zamanki tuş etkinliğini gösteren bir terim. logitech wave'de bazı oyunları oynarken üç veya dört tuşa basma veya ardı ardına basma gibi durumlarda arada basılı olan herhangi bir tuşu görmüyordu bu da sıkıntılı bir durumdu açıkçası. bu klavyede imkanınız varsa 110 tuşa aynı anda basıp her tuşun sorunsuzca çalıştığını/işlediğini görebilirsiniz. bunu ben değil logitech söylüyor. bir oyuncunun belki 110 tuşa değil ama dört veya beş tuşa aynı anda ihtiyacı olabilir, bu açıdan klavye kesinlikle olması gerektiği gibi. ve evet, yanlışlıkla oyun içinde windows tuşuna basıp da oyun zevkiniz uçup gitmesin diye bu windows tuşlarını kitleyen bir tuş da yer alıyor. ancak beş defa shift tuşuna basmanız sonucunda yapışkan tuşları etkinleştirme olayına bir şey yapamıyor ek olarak söylemek gerekirse.

aslında daha çok şey yazılır bu klavye için ama şunu çok açık ve net söylüyorum ki bu klavyeyle sarılır yatarım ben arkadaş. çok eskiden burum kıvırdığımız klavyelerin bile evrim geçirip ne hallere dönüştüğünü göstermesi açısından örnektir bu alet. evet piyasada bu klavyeden daha janjanlı ve pahalı klavyeler mevcut ama benim gibi sade ve kaliteli bir oyun klavyesi arıyorsanız gözüm kapalı tavsiye edebilirim daha şimdiden.
  • türkiye fiyatı 710+tl olan klavye.

https://www.akakce.com/…lavyesi-fiyati,1723298.html
    https://eksiup.com/images/22/53/qs15699zu4cn.png

mekanik diye geçer fakat düğmeleri mekanik değil mekanik hislidir. sağı solu oynamaz. soldaki macro tuşları rahatsızlık vermez. 4-5 kademe beyaz ışıklandırması vardır. üzmez. yarı yolda bırakmaz.

üzerine bozulması için yeterli miktarda kolonya dökülmüş* ve bozulmutur. içini açıp silip saç kurutma makinesi ile kuruttuktan sonra canavar gibi çalışmaya devam etmektedir.

tuşları plastik olduğu için sert vuruşlarda içerisindeki plastik kırılabilmektedir. kullanmadığınız tuşları alıp kırılan yere takıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

oldukça ağırdır. kablosu kalındır. 2 usb girişi bulunur. birine farklı bir usb cihazı takmanızı sağlar.

üzerinde fazladan macro tuşları, multimedya tuşları, ses açma çarkı ve oyun modu tuşu bulunur.

bileklik destek aparatı çıkarılabilir.
  • 3.5 sene önce aldım daha hiç kullanmak nasip olmadı. dedim masaüstü alırım ilerde, alamayınca. elimde kaldı, satıp satmamak arasında kararsızım.
  • amazondan aldığımızda göte ne şekillerde patlayabileceğiyle ilgili birileri yeşillendirirse çok sevineceğim mekanik klavye
    edit: ben almaya niyet edene kadar tükenmiş olan(50$ satıcısı) güzel klavye
  • gördüğüm en boktan tasarıma sahip klavye.

birincisi, sol tarafta neden dünyanın en boktan rengi olan turuncu renk var?

ikincisi, wasd ve yön tuşları neden farklı renkte? en azından neden yanında siyah tuş alternatifleri sunmuyorsunuz? bende obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olduğu için, bu klavyeye ne zaman baksam bacağıma jiletle çentik atmadan rahatlayamıyorum.

bunun blue switch olan versiyonunu almayı düşünüyordum ama vazgeçtim. sipastik logitech.
  • 2 sene kullandiktan sonra verdigim bir yillik aradan sonra tekrar bulustugum klavye. yemin ediyorum sayfalarca yazi yazmak istiyorum. tabi bunu mekanik klavye basligina da yazabilirdim ama almayi dusunen, ikinci el temizini bulan kacirmasin diye buraya yaziyorum.

*
  • yukarıda yazılanın aksine mekanik hisli değil gerçek mekanik cherry mx bronwn switch'lere sahip bir klavyedir.

geçtiğimiz günlerde sahibinden.com üzerinden blue switch versiyonu olan g710'u aldım. bendeki klavye g710+ versiyonuna göre daha sesli çalışıyor sebebi malum.

7-8 senelik bir modeldir temiz ikinci el veya sıfırını bulursanız alabilirsiniz gerçekten premium bir üründür. zamanında amazon.com üzerinden 50-60 dolar gibi bir fiyata satılmaktaydı (dolar 3tl iken). eminim o zamanlarda alanlar hala çatır çutur kullanıyordur çünkü sağlam bir ürün.
hesabın var mı? giriş yap