şükela:  tümü | bugün
  • logitech'in yeni nesil farelerinin en gözdelerinden biri olmaya aday bir fare.
    daha önce v220 kullanıyordum, içine sıkışan kedi tüylerini temizlemeye çalışırken scroll wheel'i dağıttığım için yeni bir fare kaçınılmaz olmuştu. açıkçası m705'i gördüğümde "işte bu" dediğimi hatırlıyorum. öne çıkan özellikleri unifying olması ve 3 yıla varan pil ömrü. henüz yeni sayılabilecek bir fare olduğundan bu pil ömrünü doğrulayabilen kimse yok doğal olarak, ama benim kullanma şeklimle bir yıla ulaşması bile yeterli benim için.
    giriş seviyesi v220'den farklı olarak, orta seviyenin en üstü sayılabilecek bir fare bu, biraz daha ağır, daha önce bu tür bir fareye alışık olmadığınızda bir miktar alışma süresi gerektiriyor.
    başparmağınızla kullanılabilen ve logitech yazılımı ile istediğiniz özellikleri atayabildiğiniz üç tuşu var m505'ten farklı olarak, tuşların konumu gerçekten fareyi tutma şekline alışmanızı gerektiriyor, ancak henüz 4 gündür elimde olmasına rağmen alıştıktan sonra başka bir fare kullanamayacağımı düşündürmeye başladı bile.
    oyunculara yönelik bir fare değil elbette, ama özellikle ofis uygulamaları kullanan biri için mükemmele yakın bir performans sunduğu söylenebilir.
    geçen yıl açıklanan fiyatına göre düşük bir fiyatla satışa sunulmuş olması ve türkiye'de de yurtdışı ile aynı fiyata ve bol taksit seçeneği ile bulunabilmesi ise mükemmel olmuş. 90 lira civarında bir fiyat ilk bakışta yüksek gelse de, fare denen aletin, özellikle benim gibi adamlar için, ellerinde en çok tuttukları şey olduğunu da unutmamak gerek.
  • kendisi 2 aylık sürekli kullanım sonunda halen %95 pil ömrü gösteren bir faredir. biraz büyük olması dışında ergonomisi başarılıdır. küçük kardeşi logitech v550'yi aratan tek unsur notebook üzerine takılan ve farenin sabitlenmesini sağlayan minik aparatın bunda bulunmaması olabilir.
  • logitech mx revolution'ın nazaran daha uygun fiyatlı olanı. ele süper oturan tasarımı, iki ayarlı orta tuşu, ve application switcher adlı mac'teki dock özelliğine benzer tuşu ile pahalı olanı pek aratmaz.

yalnız bu farelerle ilgili şöyle bir şeye şahit oldum, "bu ne len hiç güzel değil" diyen insanlar var logitech'in fare tasarımı için. yani ya çok seversiniz, ya nefret edersiniz logitech m705'i, ortası yok.
  • yazılımında bulunan kalan pil ömrü göstergesinde 1040 gün gibi bir süreyi göstererek beni dumur eden faredir. o süre içinde ben 5 tane mouse değiştiririm orası ayrı.

edit: 600 gün sonra pil değiştirilmiştir.
  • ağır bulanların içindeki pillerden birini takmadan da kullanabilecekleri fare. herhangi bir adı var mı bilmiyorum ancak tekerleği serbest bırakan mekanizmaya alıştınızmı başka farelerde uzun sayfalarda dolaşmak işkence gibi geliyor. ayrıca istediğiniz gibi konfigüre edebileceğiniz toplam 8 tane tuş var üzerinde. bana göre tek kötü yanı normal sol tık ve sağ tık tuşlarının biraz büyük, hassas ve cihazın ön tarafından çıkıyor olması. bazen dalıp farkında olmadan biryerlere tıklayabiliyorsunuz tabi alışana kadar.
  • sonunda beni pil değiştirme zahmetinden kurtarmış fare.

tek sıkıntılı tarafı bazen scroll yapmayı bırakmaması, sayfa değiştirdiğimde scroll yapmaya devam etmesi filan.
    örneğin yukarı scroll yapmışım tekeriyle ve sayfa değiştirmişim, ardından bir linke ctrl tuşuyla birlikte
    tıklamayı düşündüğümde ctrl tuşuna basar basmaz sayfadaki fontların büyümeye başladığını görüyorum.
  • bunun ilk partisi iyiydi. ama onun da boyasında soyulma görünmekteydi. daha sonraki üretimlerde boya sorunu gitmiş optiğinde kararsız çalışmalar gözlenmiştir. imleç el hareketinize ya hızlı ya da yavaş yanıt vermekte ayarı tutturamamaktasınız. önerilen her tür tavsiyeyi uyguladıktan ve servise gönderdikten sonra logitech ile temasa geçildiğinde yenisini temin etmek mümkün olmaktadır.
  • kullandığım ve memnun kaldığım fare. kullanmaya başlayalı yaklaşık 1,5 sene* oldu daha pillerini* değiştirmedim. 3 yıl pil ömrü vermişlerdi, 1,5 sene sonra son durumu bildiririm efendim.

3 sene editi : kullanmaya başlayalı 3 sene 1 ay falan geçti ilk pillerle hala devam.
  • unutmuştum ne güzel. sabahki kablosuz mouse (39) hadisesinden sonra tekrar aklıma geldi. (bkz: #27301470)

logitech'in yüz karası, beş para etmez bir rezilliktir. bunun teknik desteği de akıl verir şurasını açın burasını temizleyin diye. sözlükteki dahiler de pili bitmiştir falan der. aynı sorunu yaşayan tonla insan var. herhalde hepsi mouse kullanmasını bilmeyen insanlar tesadüfen.

(bkz: logitech m705/8)
    http://forums.logitech.com/…laser/m-p/791583#m38119
    http://forum.donanimhaber.com/m_49697637/tm.htm
    http://forum.donanimhaber.com/m_56043646/tm.htm
    http://forum.donanimhaber.com/m_51823976/tm.htm
    http://forum.donanimhaber.com/m_49233177/tm.htm

herkesin önerip durduğu çözüm mouse pad kullanmakmış. 2012 senesinde mouse pad alacakmışım. 10 yıl önce kaldırıp attığım şeye ihtiyaç doğuruyor bana teknolojiye bak.
  • iyi bir mouse olmakla beraber bilgisayarın ayarlanabilir uzaktan kumandasına da dönüşebleden ergonomik aygıt. (ses açıp kısma şarkı değiştirme falan)