şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ufak bir tasarım sorunu olduğunu düşündüğüm fare. aynı zamanda tekerlek görevi gören dokunmatik alanı ön 2/3'lük kısım ve arka 1/3'lük kısım olarak ayırmışlar. varsayılan olarak bu alanlardan öndeki, başlat menüsünü/ekranını açarken arkadaki ise orta tık işlevi görüyor. halbuki bence orta tık, bir bilgisayar kullanıcısı tarafından başlat menüsünden daha çok kullanılıyor, yanlış mıyım?
  tabi bu bahsettiğim durumdan ürünün yazılımını yükleyerek kurtulabilirsiniz, iki tuşun özelliğini değiştirmeniz mümkün.
  bir de bunun microsoft olanı var, sanırım biraz daha pahalı: microsoft explorer touch mouse

  bilgisayarına driver yükleyemeyenler (kurumsal bilgisayar vs.) için edit: bahsettiğim orta tuş sorunu microsoft explorer touch mouse'ta mevcut değil. yani yazılım yüklemeden bağladığınızda orta tuş klasik orta tuş olarak çalışıyor.
 • mac os x mavericks ile kullanmaya çalıştığım mouse, yanlız alıcısı ile neredeyse yanyana olan mouse'ta sürekli takılma atlama sorunu yardımcı olabilecek suserler'in bir tık ötesindeyim.
 • yıllarca microsoft wireless mobile mouse 1000 kullandıktan sonra eşekten ata binme hissini yaşatan alet. setpoint yazılımı sağ olsun internette ileri/geri yapma, yakınlaştırma, sayfayı sağa sola kaydırma ve metro arayüzüne* geçiş işlemlerini tek bir tuşla halledebiliyorum. bu güzel kısımlarının yanında bence tek sorunu olması gerekenden fazla düz olması. avuca tam oturtamıyorum mübareği.

  teknoloji amma gelişmiş be.
 • güzel bir fare ama alışmak gerek. fare scroll bölümünün benim bildiğim ön tarafa tıklama, arka tarafa tıklama ve sağa,sola kaydırma gibi özellikleri bulunmakta. aşağıda yazdıklarım linux kullanıcıları içindir, windows'da deneme fırsatım olmadı.

  linux kullanıcıları için; farenin ön tıklama özelliği windows tuşu özelliği sağlamakta normal tıklama ise arka tarafına tıklanarak sağlanmakta. evet oldukça sinir bozucu olduğunu söyleyebilirim. işin daha da can sıkıcı tarafı ise xev gibi uygulamarla fare butonlarını keşfetmeye çalıştığınızda mouse ön tıklama bölümünün buton olarak tanınmadığını görebilirsiniz. yani akıllı logitech direkt olarak klavye start özelliğini gömmüş.

  sol tıklama: button 1
  orta arka tıklama: button 2
  sağ tıklama: button 3
  orta ön tıklama: start key

  velhasılı şimdilik elle tutulur bir çözüm bulamadım, fare 2013 yılında çıktığı ve hala düzgün bir çözüm olmadığı için linux kullanıcıları için tavsiye etmiyorum.
 • mouse iki tık ve scroll'dan ibaret olarak algılanmamalı. konfor olarak ilk aldığım microsoft'un bluetrack mobile 400 wl'sinden sonra (pil ömrü yüzünden sevemedim karagözlüm) ucuz işlere yöneldim. ucuz dediysem logitech'in 20-30 lira arasındaki basit çözümlülere yani.

  en son klavye + mouse seti olanını almıştım. pil fena gitmiyordu, tabi yüksek amperli pil de artısı bu işin. sonra temassızlık falan derken bugün t 400 ile tanıştım. ilkin scroll yerinin dokunmatik olması garip geldi ama alıştım. tabi fıırt fıırt sesi ayrı scroll'un ama diğer sessizliğin cazibesi de ayrı. windows 7'de kullanıyorum. yeni modellerde artık unifying denen sistem var. klavye logitech'in isterse farklı bir model olsun mouse da unifying ise tek usb vericisinden bağlanabiliyor. tabi yazılımını da yüklemeniz lazım. scroll'un size bakan tarafı yani 1/3'lük kısımı ayrılmış. oraya basınca başlat açılıyor. hoş olmuş.

  siteye baktığımda windows 10 için, sürücüsü de çıkmış.
 • sol tuşu çabuk bozulan mause.

  logitech markasına yakışmadı. ne oyun oynarım çok sık ne de durmadan sol tıkı kullandığım bir uygulama kullanırım. 1 sene sonra sol tuş tıklamaz oldu.

  (bkz: çok ayıp)
 • 2013 senesinden beri kullanıyorum. hem de ofiste falan, heryerde kullanıyorum. kenar plastiği aşındı, tuşların basılan yerlerinin renkleri değişti. sol tıkın hissiyatı da biraz güçleşti. ama çok memnunum. inşallah bozulmaz da uzun yıllar daha kullanabilirim. artık piyasada da pek bulunmuyor malesef. bir dezavantajı var o da ergonomik olarak çok iyi olmaması. yani gün boyu çizim vs yaptığım için biraz daha ele oturan bi touch mouse olsa süper olurdu.