şükela:  tümü | bugün
 • geçen ay başı itibariyle türkiye'ye de giren logitech in yeni trackball'u

  http://www.logitech.com/…rs/trackballs/devices/7365

  normal mouse kullanırken atıl durumda olan ve günden güne işlevini yitirmiş olan baş parmak burada tek yön vericiniz. bu yüzden başlarda biraz zorluk çekebiliyor insan. alıştıkça ve başparmak üzerine düşen görevi yapmaya başlayınca ise inanılmaz derece işlevsel bir alete dönüşüyor.
 • bozulan logitech m705 mouse'umu geri verip aldığım trackball. bileğe getirdiği komfor anlatılamaz. buna alıştıktan sonra tekrar mouse kullanışınızda bileğinizin bilgisayar kullanımı sırasında ne kadar zorlandığını anlayabiliyorsunuz.

  pil ömrü çok uzun. tek kalem(aa) ile 1.5 yıl gidiyor. 2 pil ile 3 yıl giden m705 ile aynı performansta. bir kaç günde bir topu çıkarıp parmakla bir iki saniye temizlemek gerekebiliyor yoksa takılma yapıyor. ancak bunu yapmak çok basit. trackball olması sebebiyle her yüzeyde çalışabiliyor. özellikle koltukta, sandalyede otururken kucağınızda kontrol edebilmeniz müthiş. aynı şekilde bilgisayarın tv'ye bağlarsanız da çok güzel bir uzaktan kumanda oluyor size.

  eski mouse'uma göre tek eksiği scroll'ün basit mouse'lardaki gibi olması ve hyper-fast scrolling özelliğinin olmaması. bu özellikle tek kaydırma ile sayfanın sonuna hızlıca gidebiliyorsunuz. ayrıca scroll sayfada sağ ve sola da hareket sağlıyor. umarım yeni logitech bir sonraki versiyonuna hyper-fast scrolling özelliğini koyar.

  edit: malesef logitech m705'te yaşadığım çift tıklama sorunu, alındığından 6 ay sonra bunda da oluştu. neyse ki logitech ücretsiz olarak yenisini gönderecek. (bkz: #27593180)

  edit 2 : yeni gönderilen trackball'da da bir buçuk sene sonra aynı sorun oluştu. logitech destek'ten metin diye bir arkadaş ile çözmeye çalıştık ancak olmadı. tekrar yenisini gönderecekler.
 • disaridan bakinca cidden uzay araci gibi duruyor lakin kontrol etmesi cok zor olmayan bir alet. birkac gunde alisiliyor ve 2 hafta gibi bir surede en az mouse kadar hizli islem yapabiliyorsunuz. bileginizi masaya dayayarak agrisiz sizisiz saatlerce cizim yapilabilir. ha, gerci parmaklari yoruyor biraz alisik degilseniz ama o muthis kol agrisiyla kiyaslanamaz ve zamanla alisiliyor.
 • iki üç haftadır kullandığım trackball.

  öncelikle söyleyeyim hemen: gerçekten güzel bir alet bence. ve kısa sürede el alışıyo ve sürekli kendi kendinize "ehe şu anda trackball kullanıyorum" deyip olayı realize etmiyosun, gayet normal kullanıyosun. gerçi babamda da eskiden vardı, o yüzden biraz trackball mantığına alışkınım diyebilirim, 10-12 yaşlarım arası düzenli olarak kullandım bu aygıtlardan.

  ben elimdeki 12 şarkılık canlı performans işi vardı, onun editlerinin öncesine denk getirdim bu aleti almayı, böylece hızlıca alıştım, mis oldu. pro tools üzerinde ince edit işleri yaparken gayet rahat ettim kendisinde. aman efendim waveform'u milim oynatayım da işte faz yapmasın cart curt gibi şeyler konusunda sorun yaşamadım. zaten yeteri kadar zoom yapınca gayet rahat çalışabildiğimiz bir ortam kendisi gerçi ama neyse.

  işin biraz ilginç kısmı şu: bu alet böyle bi anda harikalar falan yarattırmadı bende. yani beklemiyodum zaten. sadece mouse biraz hamallık gibi geliyordu, bu o hamallığı ortadan kaldırdı. daha "rahat" çalışıyorum, ama performansımın arttığını veyahut azaldığını tam olarak söyleyemem. daha efektif değilim, daha über falan değilim. sadece daha rahatım. netekim bu rahatlığın yanına her yerde kullanabilme gibi bir özellik ekleniyor ki, mesela logic pro üzerinde kayıt ve müzik teknolojileri dersimde gerekirse ayağa kalkıp sınıfa ders anlatırken aleti bacağıma, popoma falan yaslayıp kendisini kullanabiliyor, ekranda millete bişeyler gösterebiliyorum falan, iyi oluyor.

  başka çeşitlerini de denemek isterim aslında ama bir süre kendisiyle başbaşayız belli ki. eyyor.
 • aldığım güne (ve tavsiye edene) şükrettiğim çok az şeyden biri.
 • yaklaşık 6 senedr kullandığım fare. en önemli özelliği imleci hareket ettrimek için kolunuzun tamamını hareket ettirmek yerine sadece baş parmağınızı kullanmanız. yani karpal tünel sendromuna falan yakalandıysanız kullanın, ya da yakalanmamak için. photoshop kullanırken muhteşem. oyun oynarken çok iyi. ve daha da önemlisi yüzeyden bağımsızsınız. hiçbir yüzeye ihtiyacınız yok.
 • 4 yıldır kullandığım (bkz: performance mx)imin problemlerinin iyice artması üzerine bugün alıp kullanmaya başladığım trackball.

  herhangi bir alışma süreci falan olmayacak gibi. çok güzel kullanıyorum bir kaç saattir. hayırlısı bakalım.

  ayrıca türkiye'de mouselarda geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde %70 civarında artış olmuş. tam bir rezalet.
  160 liraya aldığım performance mx'imi 260 tl'den aşağı göremedim hiç bir yerde.

  keza bu mouse'da amazon'da 35 dolara (~95 tl) satılıyorken ülkemizde 200'ün altına bulmak imkansız.

  ben bu işin kur artışıyla falan alakası olduğuna inanmıyorum. bu kadar fiyat farkı olmaz. bunların amacı müşteriyi silkeleyebildikleri kadar silkelemek.
 • iyiki varsın sözlük. burayı okuyunca düt düt lenmekden kurtuldum. şimdi doğru amazon veya ebay den sipariş edeceğim. 75 euro altı olduğu için (yamuluyorsam biri beni düzeltsin) gümrükde yok. 100 lira nere 200 lira nere ? aynı olay gitar pedallarında veya anfilerde de söz konusu. insan bu ülkede olduğuna çoğu zaman üzülüyor maalesef.
  bizde şu an en ucuz 182 lira ,çüş !
 • amazondan shipping dahil 33 dolara aldığım trackball. kullanmaya başlayalı bir kaç saat oldu ama alıştım gibi. unifiying receiver ile geldiği için hem mouse hem trackball takılıyorum. büyük rahatlık.
 • amazondan shipping dahil 33 dolares e almış birinden açılmamış kutusunu 110 liraya aldığım trackball. ilk etapta açıkçası bir yadırgama süreci oldu ama elimi üzerinden alasım gelmiyor - ki önceki farem m705 idi, o kadar rahat.

  9 gün editi: açıkçası hala nokta atışı yapamıyorum çoğu yerde. ama hala çok rahat olduğunu düşünüyorum. yani burada yazılanlar gibi cuk diye alışamıyorsunuz, herhalde bir 15-20 gün sürecek gerçekten alılşmak.

  128 gün editi: halaaa yapamıyorum lan. ama artik normal fareye dönemem, çok rahat.