şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu yılki kristal elma festivalinde bizlerle buluşacak reklam belgeseli. heyecanlandırmıştır.

  http://www.youtube.com/watch?v=e4wyk9mp2hk
 • (bkz: özer selik)
  (bkz: rio film)
 • güzel bir belgesel olmuş.

  ama türkiye'de "ilancılık" dilini, "reklamcılık" diline dönüştüren iki kişi vardı 1970'lerin başında manajans'ta: biri rahmetli ege ernart ustam. diğeri ferit edgü.

  keşke günümüzün kerameti kendinden menkul "patron-kreatif"leri kadar, (burada haluk mesçi, nazar büyüm ve ersin salman gibi reklam [hatta eski deyimle "metin"] yazarlığından gelenleri kastetmiyorum) ferit edgü de konuşabilseydi de, ege ernart gibi birinin de adı geçebilseydi.

  aslında logoyu büyütenler, reklam yazarlarıdır. kendileri de aynı zamanda yazar ve şair olanlar... hulki aktunç'lar, egemen berköz'ler, haydar ergülen'ler, seyhan erözçelik'ler, onat kutlar'lar, salih ecer'ler...

  sözcük ekonomisini sağlayanlar bunlardı.

  (eh, patronlar kulübü rd'nin konuşturdukları da, eski üyeleri olmuş.)

  not:
  redaksiyonu elimden geçen bir kitabın sayfalarının hızla çevrilmesi de benim için bir sürpriz oldu.
 • bugün youtube'a düşmüş olan belgeseldir. fikir işçiliğinin ne demek olduğunu, yaratıcı bir fikrin bütçe, müşteri gibi engellere nasıl takıldığını ve iyi bir işin ancak reklamverenle beraber olacağını göstermiştir. şimdi kaç ajans, eğer sunumda karar vermeyecekseniz sizinle çalışmayız diye atar yapabilir? risk almadan, denemeden, insight olmadan ve en önemlisi müşteri her şeyi size bırakmadan iyi iş çıkmadığını bir kez daha anlamış olduk. bu belgeseli reklamcılar ve reklamcı adaylarından çok reklamveren kısmının izlemesini öneriyorum.
 • (bkz: açmayın dedeler)

  şaka şaka açın izleyin, güzel belgesel olmuş.
 • filmin hikayesini söyle anlatmıslar;
  (bkz: alper üner)
  (bkz: özer selik)
  http://youtu.be/djb7tn17xds
 • harika bir ekipten yine harika bir iş çıkmış. yaklaşık bir saatlik bir süre nasıl geçti anlayamadım diyebilirim. reklam sektörüyle alakanız olsun olmasın izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. en kısa zamanda soundtrack listesini çıkarmaya çalışacağımı da dipnot olarak ekliyorum.

  tanım: rio film tarafından yapılmış az süreye çok şeyler sığdırılmış belgeseldir.
 • nazar büyüm'ün manajans'tan ayrılıp ada ajansı kurmalarını anlattığı kısımda söyledikleri güzel. bugün hala hayatın her alanında ve anında, kendi kafasında yol ayrımında olanlar için anlamlı.

  “ersin, zafer, hasan, ben karar verdik. biz beraber bu işi yapalım. sebebi şuydu; manajans’ın yaptığı iş artık beni doyurmuyordu. yani yanlış bulmuyordum; manajans bana çok sağlamcı gelmeye başlamıştı. oysa ben biraz daha macera… reklam değişti diye düşünüyordum. değişmesi gerekir diye düşünüyordum. ben arkadaşlarımla beraber bunu eli acıman'la birkaç defa konuştum. o da "işleyen formül terk edilmez paşa," dedi. (...) ayrıldık. kurduk.”