• bugün ilk kez, sıcak, tarçınlı, cevizli versiyonunu içtiğim ve bayıldığım içecek. içmeden önceki "şerbet yerine sıcak şarap yaparız onu ikram ederiz biz, ehe" şeklindeki yavşakça açıklamalarımı yedirmiştir. (bkz: #16340670) referans alarak şamanizmden günümüze uzanan geleneklerin en lezzetlisi desem çok iddialı bi açıklama olur ama olursa olsun. valla tadı damağımda kaldı, sırf rahat rahat, doyasıya içebilmek için doğurasım geldi. neyseki annem gerek yok ben sana yaparım dedi. beklemedeyim.
  • yazlari soğuk kışları sıcak içilir üzerine bol ceviz serpilir. süt yaptigina dair yogun inanç nedeni ile her misafir geldiginde lohusaya da tekrar tekrar içirilir.
  • aileye katilan yeni bebegi hayirlamak icin gelen konuklara ikram edilmek uzere, tazecik annelerin evinde, genellikle kizin annesi ve kayinvalidesi tarafindan (varsa yenge de olabilir) hazirlanan kirmizi renkli, serinletici icecek. ilk kez galiba 5 yasinda kuzenimin dogumunda icmistim de tadi damagimda kalmisti. simdi diyarbakir'da olsam, orada da icerdim elbet.
  • küçükken babaanne ile yapılan baygın lohusa mevlidi ziyaretlerinin neşesidir. yanına da mutlaka anasonlu gevrek.
  • yedi çeşit baharatla hazırlanan bir modeli vardır. güzel olur. öyle gida mıda boyası kullanılmaz. her şeyin bir raconu vardır. servis yapılırken file badem kullanılabilir.
  • yaparken kesinlikle internette edinilen bilgiye göre şeker eklenmemesi gereken içecek. damak tadına göre ayarlanması en iyisidir ki aksi takdirde içecek kimseyi bulamazsınız*. eğer elde başka lohusa şekeri yoksa su eklenmesi halinde rengi açılacak ya da bir-iki sürahi niyetiyle başlayıp neredeyse bir kazan lohusa şerbeti elde etmiş olacaksınız.

denemeden sonra gelen edit: hiç şeker konmadan da olması gereken kıvama kavuşmuştur.
  • yaz aylarında buzdolabından eksik edilmemesi gereken bir içeçektir. kuruyemişciden alınan kırmızı tuğla şeklindeki şekerler, bir el kadarına bir lt su eklenerek kaynatılmalı kaynama esnasında içine küçük bir tarçın çubuğu, karanfil atılmalıdır. gerçi bu durum zevke bağlıdır. soğuduktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. yaz hava sıcak, sıcak içmeyiniz. (bkz: nöbet şekeri)
  • (bkz: avuz)
  • kirmizi renkli bir sekerden yapilir.
  • en güzel ve çekilebilir tarafı iine (genelde) 3er 4er tane atılan kavrulmuş çam fıstığı olan, tarçın eklenmesi elzem kırmızı içecek.. renk opsiyonlu olabilir, benim gördüklerim kırmızı ama..
hesabın var mı? giriş yap