şükela:  tümü | bugün
 • daha sonralari sacma $ekilde kendi maceralari da cikan, daily planet'in gazetecisi, clark kent'tin yavuklusu .
 • (bkz: teri hatcher)
 • ilk superman filminde margot kidder tarafindan canlandirilan, daily planet in tepesinden du$erken superman tarafindan ilk kez kurtarilan [superman nereden bilebilirdi ki bunun hayatinin 1 rutini olacagini] ve bu kurtarilma esnasinda gecen a$agidaki harika diyalogla hatirlanan karakter:

  superman: -ive got you.
  lois [havada ve dumur ya$amaktadir]: youve got me?.. who's got you?
 • margot kidder in saskin loisinden sonrateri hatcherile gozumuzdeki yeri daha bir guzellesensuperman` in yavuklusu
 • (bkz: lana lang)
 • jerry seinfeld'in aşık olduğu tek kadın.
 • lois lane clarkla aynı gazetede calışır. önemli bir muhabir,türüne ancak türkiye'de rastlanabilecek arastırmacı gazetecidir. kadın zekasının önemli temsilcilerindendir. feminist akımın yayılmasında katkıları yadsınamaz .
  clark kent'e degil süperman'a asıktır. sevgiye samimiyete sıcaklığa degil güce ve populariteye meftundur.
  ve
  malesef salaktır. clarkla supermanin aynı kişi oldugunu anlayamayacak,sadece bir gözlüğün insanları tanınmaz yapacagına inanacak kadar salaktır.
 • naçizane uydurduğum* "lois lane kompleksi"ne ismini vermiş çizgi roman karakteri.
  acar bir muhabir, ama daha önemlisi, zeki, meraklı, cesur bir kadın. herkesin sandığı gibi güce veya paraya taptığından değil, aşk ilişkileri konusunda aslında o acar ve zeki kadındansa daha saf küçük bir çocuk olduğundan bir türlü clark*'ın kendisine karşı olan hislerini farkedemez. superman'e hayran olması doğaldır, bırakın adamın defalarca hayatını kurtarmış olmasını, yakışıklı olmasını, ya da uçuyor olmasını.. bu adam clark'tan farklı olarak ona hislerini bir şekilde ifade edebilmiştir.
  lois'in çevresinde olup da ondan etkilenmeyen biri olmadığı halde, kendisine bunu açıklamaya cesaret edebilen de pek yoktur, o kadar güçlü bir kadındır ki bu, erkekleri korkutur. ondan korkmayan kişi de süper bir adamdır işte, uçması, yakışıklılığı, kahramanlığı da cabası.
  lois kendisine her seferinde uzatılan yardım elini kabul ederken bir parça da kalbinden verir bu yabancıya, avuç içleri kalbini açan kapıdır ve elleri tutuştuğunda lois'e her zaman güvende olduğunu hatırlatır. korunmaya ihtiyacı olmadığını düşünen bir kadını devamlı koruyan erkek onun hayatının erkeğidir elbette. bir yanda içli içli kendisine bakan clark'ı farketmeyişi bundandır. clark'ın ona bir şey hissettiğini bilmez, düşünmez, anlamaz. umursamazlığından değil, sahiden anlamadığından clark'a soğuk ve yabancıdır.
  lois lane hem güçlü ve zeki, hem güzel ve etkileyici bir kadındır. fakat ancak bir erkeğin derin sevgisi ona kadın olduğunu hatırlatır.
 • superman'in platonik aşkı olan, araştırmacı gazeteci lois lane, 1938 yılında yayınlanan ilk macerada da yer almıştır. güçlü kişiliği, bir gazeteci olarak kötülerle korkusuzca mücadele etmesi, gözünü budaktan sakınmaması o güne kadar güçlü-sağlam kadın rollerinin yer bulmadığı abd'de bir anda kadınların gözünde onu idol haline getirmiştir. 1940'lı yıllardaki bir kuşak kadının gözündeki yeri önemlidir...