şükela:  tümü | bugün soru sor
  • işletmelerde lojistik faaliyetlerinin planlanması, organizasyonu, yönetimi ve kontrolüne verilen genel ad ve bunlarla ilgilenen bilim dalı.
  • ülkemizde hala 2pl firmalarının çoğunlukta bulunmasından dolayı pek de ii olmayan yönetim.millet 4pl yaptı biz hala tırdı kamyondudayız.en iyi lojistik dağıtım ağına sahip firma da pınar oldu kanımca.
  • ülkede halen 2pl*** firmalarının yaygın olmasının nedeni, o iki dangalak firmanın* lojistikten kamyon şoförlüğünü algılıyor olmasıdır. oysa ki bu işin üretim yönetimi var, antrepoculuğu var, ters lojistiği var, sipariş yönetimi var, bilgi sistemlerinin kurulması var, gümrüklemesi var, var oğlu var. ama memlekette eskiden adı hede hödö nakliyat olan her firma nakliyatı kaldırıp yerine lojistiği koyunca, doğal olarak böyle bir anlayış hasıl olmuştur. türkiyemde 3pl** firmalar var ise de, bu diğer fonksiyonlardan haberi olmayan diğerleri doğal olarak yalnızca nakliyat işlerini outsource etmekte, diğer fonksiyonları kendi içlerinde halletmeye çalışıp, sonra da ellerinde patlayınca üretim müdürlerini falan işten atmaktadırlar. oysa ki maliyet yönetimi diye bir şey vardır a güzel kardeşim, sen maliyetlerini optimize edemiyorsan üretim müdürü naapsın?
  • genelde tedarik zinciri yonetimi ile karistirilan bir terimdir ama yanlistir cunku ayni anlama gelmemektedirler. tedarik zinciri bir urunun hammadde temininden musteriye ulasmasina kadar gecen tum evreleri kapsarken lojistik yonetimi sadece malin tedarikciler ve satis noktalari arasindaki sirkulasyonuna tekabul eden surectir...
  • ytü'de bir sosyal seçimlik ders.
  • kamyon soforlugu, deneyimli.
  • ulaştırma bakanlığından alınmış l2 belgesini haiz, bir veya birkaç yerde gümrükleme ve sigortacılık hizmetlerinin de sunulduğu antrepo, elleçleme (handing) -paketleme ve otomasyon hizmetlerini birlikte içeren, asgari toplam kapalı alanı 10.000 m2 olan, ulusal ve/veya uluslararası yük taşımacılığına yönelik araçları içerebilen entegre lojistik yatırımları için teşvik belgesi düzenlenebilir.

dikkat edilecek husus; yatırımda sadece bir yere götürmek nakletmek anlamına gelen “lojistik” değil gümrükleme antrepoculuk ve sigortacılık hizmetlerinin de sunulduğu handing yapabilme ve bu handing işleminin devamı niteliğindeki lojistik hizmetlerinin entegre olarak yürütülmesidir.

yatırım bir bütün olarak değerlendirileceği için çekici ve dorse yatırımınızda gider olarak gösterilebilir. yatırım harcamaları içindeki arsa, bina, kullanılmış makine, yedek parça, yazılım, patent, lisans ve know-how bedeli vs de belirtilebilir.

her bir il grubu için yatırıma katkı oranını % 25’i, yatırım tutarı 50 milyon türk lirasını aşan büyük ölçekli yatırımlarda ise % 45’i geçmemek üzere belirlemeye, kurumlar vergisi oranını % 90’a kadar indirimli uygulatmaya, bakanlar kurulu sorumludur.50 milyon lirayı geçen yatırımlar büyük ölçekli yatırımlar olarak değerlendirilir.(kurumlar vergisi kanunu 5835 madde 9 değişik 32/a)

büyük ölçekli yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti, kdv istisnası, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi ve sigorta primi işveren hissesi desteği uygulanabilir. ancak i inci ve ii nci bölgelerde sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlanılabilmesi için 31/12/2010 tarihinden önce yatırıma başlanılması gerekir.

bahsedilen 10.000 m²’ lik kapalı alan antrepoculuk,gümrükleme,sigortacılık ve handing hizmetlerinden en az birinin yapıldığı alanın toplamda 10.000 m² alana ulaşmasıdır.hepsinin aynı bölgede olması zorunluluğu yoktur.

yatırım teşvik belgesinin süresi bulunduğu sektöre ve yatırım miktarındaki büyüklüklere göre farklılıklar gösterebilir bu süre genelde 1 yıl ila 3 yıl arasında (1/2’si kadar ek süre hariç olmak üzere) belirlenmiştir.bu itibarla asgari yatırım süresi 1 yıl 6 ay azami yatırım süresi 4 yıl 6 ay olarak görülmektedir.
  • temel olarak soyle bir zincirden olusur: (tekrar)degerlendirme ve planlama, temin ve birincil depoya ulastirma, ikincil depoya (bolge deposuna mesela) ulastirma ve depolama (muhafaza), son depoya ulastirma ve dagitim.

lojistik yoneticilerini (ve de lojistige) yeterli onem verilmemesinin ya da daha anlasilir deyisle kamyon soforlugu olarak algilanmasinin sebebi: lojistigin yeteri kadar taninmiyor olusu, lojistik kaynaklarinin kisitli olmasi (halbuki yuksek olmasi gerekir), diger departmanlarla iliskilerinde eksiklik olmasi, kurumsal ogrenmende (institutional learning) eksiklik olmasi, deneyimli/egitimli eleman eksikligi, vs. dir.

halbuki lojistik kurumlara zaman kazandirdigi/kaybettirdigi, yuksek butceli oldugu ve oldukca verimli oldugu icin her kurum icin onemlidir.
  • üniversite tercihlerim arasında olan** fakat aklında "ama?"lar olan bölüm..
  • o kadar geniş olanakları olan bir bölüm ki ekonomi işletme okuyanlara acıyorum.
    bir kere ne yapacağınız belli,"hadi bakalım işletmecisini ne işe yarıcaksın biz de bilmiyoruz." diye bir durum yok.
    üstüne yüksek lisans yaparsanız dadından yinmez.
    ingilizce asla yetmez,ben şahsen rusça öğreniyorum.
    izmir de okursanız illa istanbul'a gitmenize gerek yok,çünkü izmir yeteri kadar bu konuda gelişmiş bir şehir türkiye için(singapur-amsterdam derseniz bırakın lojistiği türkiyede evde eve taşımacılık bile yok diyebiliriz)
    eğer okulda proje vs. yaptırılıyorsa benim gibi ilk seneden şirketler ile tanışıp staj olanağı kazanırsınız (gönüllü staj için iki şirketten teklif aldım,güzel şeyler bunlar.)
    kısacası 10 numara bölümdür,asla bitmez.bölüm içinde dolaşan bir söz vardır "lojistik nefes gibidir,kesilince önemi anlaşılır."