şükela:  tümü | bugün
  • adisyonda adını göremeyeceğiniz, canım ülkemin güzel çayıdır. gidip görmedim ama fikrimce new york'ta, paris'te yoktur böylesi..

oturursun, kurunu pilavını yersin, akabinde servis toplanırken garson, "abi çay?" der. içersin bir çay. hatta içmediğinde hafiften bir şaşırır garsonlar.

günlük hayatta sıkça karşılaşılan ama dikkat edilmeyen mutluluklardandır o çay. mutlu etmesinin nedeni bedava olması değil, samimi olmasıdır.
  • hayatın tadıdır.
    yemekten sonra gelen çaydan para alınması; bir daha o mekanın, önünden bile geçilmemesi anlamına gelir. (bkz: levon)
  • bayat olduğu anlaşılmaması için tomurcuk katılmış çaydır.
  • hayatın tadını aldığınız güzel anlardan bir tanesi.
    ıslak mendille silinen elin parfümlü kokusu ile kürdanla dişler temizlenirken gelen çaya şekeri atıp karıştırdıktan sonra içine çekilen kokusu ile alınan ilk yudum sizi alıp götürür.
  • sag elinizi omuz hizasina kaldirip isaret parmaginizi yeri gosterecek sekilde konumlandirip havada daireler cizerek garsondan isteyebileceginiz caydir. candir.
  • (bkz: çayın türevini almak)tan zehir gibi gelen güzelim yemeğin tadını alıp götüren çaydır.
    ama olsun beleş.
  • hayata dair gülümseten detaylardandir, güzel detaylardan.

hani buna bikbiklananlar da var ya, yok bayat, yok boyali su yok bilmem ne..gelin sizi memleket di$ina alalim, misal almanya'ya..bu samimiyetten mahrum kalin bi süre, o yemek sonrasi ikram edilen cayi -en bayatindan dahi olsa- özler hale gelin. bakin görün memlekete dönünce o cay size nasil tatli gelecek, nasil taze, nasil mis gelecek.

memlekette cay ikram etmeyen lokantalara bildigin küsüyorum lan ben..gitmiyorum bi daha.

caya verecek param olmadigindan degil, o samimiyetten, o sicakliktan mahrum bir müesseseden hayir gelmedigini dü$ündügümden..

her defasinda da sirf "cay ikramimizdir" lafini duymak, onu duyup mutlu olmak icin hesap gelince "bi de cay vardi" diyorum..(ba bak bak artizzzlige bak amk) ama evet, itiraf ediyorum yapiyorum bunu.

cünkü "cay ikram efendim" cümlesini duydugum an yüzüme kocaman bir gülümseme yayiliyor, kocaman kocaman te$ekkür ediyorum. sanki adam dükkani bana bagi$lami$ gibi mutlu oluyorum. onlar da "yazik lan bi caya ne kadar sevindi garibim" diye dü$ünüp mutlu oluyorlardir, kim bilir..

bu da benim hinligim, mutlu olmak icin hazirladigim tuzak sorum olsun, ne var?
  • (bkz: cemil usta)
  • müessesenin ikramıdır.
  • poğunu çıkartana kadar içerim affetmem