aynı isimde "loki" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • "harika" veya "mükemmel dizi" demek bu vasıflara sahip dizilere haksızlık sayılabilecek marvel dizisi. evet dizi güzel, izlemesi keyifli ve sürükleyici; bir bölüm bitti mi diğeri sabırsızlıkla bekleniyor, özellikle loki'nin karakterine dair yine diğer loki'ler aracılığıyla bilgi verilmesi (fazlası spoiler olur) oldukça iyi. ama şu haliyle ortada bir dizi, sezon finaliyle bambaşka bir yere atladı. eksiklere değinmek doğru olmaz çünkü bazı cevaplanması gereken soru işaretleri de var ve olacaktır, bu yüzden mükemmeliğine ancak dizi tamamen bitince karar veririz. şu an izleyecek çok şeyim olduğu için dizi tamamen bitince devam edeceğim. herkese iyi seyirler.
  • 1. sezonu izledim beğenmedim.

hep kapalı ortamlarda geçiyordu. adamlar zamanında sonunda paralel evrende ofis ortamında dizi çekmişler.
    sırlar dünyası izlesen daha iyi film kareleri görürüm valla.
    bi tek bi gezegene girmişlerdi orda gezegenle ayın çarpışması sahneleri kafa açıcıydı.

şimdi beğenmedim demek diziyi değersiz kılmıyor. tabi ki izlenmesi gereken bir dizi.
    güzel kafa açıcı konusu var.
    ama çok fazla kapalı ortam da geçiyor.
    yoksa bambaşka olan wandavision’dan sonra bambaşka bir dünya konu atmosfer olması açısından güzel.

bunu izleyeceğime 2 bölüm startrek izlerim diye geçirdim izlerken. sıkıldım. ama kalitesi falan belli bir dizi sonuçta. rick and morty dünyası pek gitmemiş.

sonu olmasa, gelecek sezona umut vermese çok daha kötü yorum yazardım.
  • evren içindeki filmlerin tamamından daha fazla keyif alarak izlediğim bir yapım oldu. müzik kullanımı ve çekim tekniklerini çok başarılı buldum. konu olarak da rick and morty'e benzemesi, favori karakterim loki'yi ele alması beni ekstra cezbetti.
    ancak eksiler de vardı tabi ki.

--- spoiler ---

şeytani bir şekilde resmedilen kadın loki'nin ifşa olduktan sonra normal birine dönmesi.

tva yapılanmasındaki idari boşluk.
    kadın başta hakim olarak görev yapıyor, bir anda liderleri oluyor.

en baştaki adamı soytarı gösterme klişesi.
    tüm alternatif gerçeklikleri yok edecek kadar haşmetli, bilgili olması gereken biriyle uyuşmuyor bu tip. supernatural'de de aynı hata yapıldı. tanrı olarak boş beleş biri gösterildi. bu twist değil, komik değil. thanos neden bu kadar ilgi çekti. çünkü bir şeylere liderlik eden varlığın azametli olması gerekiyordu, bunu karşıladı.
    bu arkadaş tüm evrenlere, zamanlara, boşluğa hükmediyor. öldürmeye geliyorlar, karşılarında şaklabanlık yapıp, kendisini öldürtüyor.

yalnız kıyametlere saklanma fikri oldukça yaratıcıydı.
    final de güzel işlense 10/10 diyebilirdim.

--- spoiler ---
  • fantastik dizi açlığı içerisindeyim ama şöyle gerçekten ciddiye alınacak bir fantastik dizi bulamıyorum. loki’ye onca övgü gelmiş, belki sarar dedim sarmıyor gibi.

koca koca tanrılara böyle mahallenin delisi gibi diyaloglar yazıp yanındaki tüfeklilerle motor hızında konuşturup duruyorlar. diyalogların içeriği bomboş. yaptıkları her diziyi neden böyle komediyle harmanlıyor bu marvel yaratıcıları anlamıyorum. tüm süper kahramanlar kendini cem yılmaz zannediyor. zorlama espriler falan.

şöyle güzel bir fantastik dizi yok mu be ya ablanıza önerseniz? öyle kocaman canavarlar olmasına gerek yok.
  • dizinin eleştirisi için: kaosun başlangıcı

wandavision ve the falcon and the winter soldier dizilerinin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştim. phase 4 artık sadece filmlerden değil dizilerden de oluşuyor. filmler başlamadan önce dizilerle anladığım kadarıyla doctor strange in the multiverse of madness’ın hazırlıkları yapılıyor. ilk iki dizi, geleceğe dair çok önemli temeller atmasa da loki, her şeyi baştan aşağı değiştirecek kaosun başlangıcını yaptı. hem uzun süredir izlemek istediğimiz solo loki projesine eriştik hem de bu proje ile phase 4’ün fitilini ateşledik.

kısaca konusuna değinelim… avengers ekibi, thanos’u yenmek için zamanda geriye gidip new york savaşına yani ilk avengers filmine dönmüşlerdi. tesseract’i bulma amacıyla gittikleri bu tehlikeli yolculukta loki’yi ellerinden kaçırmışlardı. dizi, loki’nin tesseract’i kullanarak nereye gittiğini ve orada yaşadıklarını anlatıyor. kendini zamanı kontrol eden tva bürokrasisi içerisinde bulan loki, ileride kendisiyle karşılaşacağı boyutlar arası bir kargaşanın parçası olur.

wandavision eleştirisi için

loki, ilk iki dizinin aksine phase 4’ün kaosa doğru giden yollarının taşlarını döşüyor. aynı zamanda geçmiş marvel yaşantılarıyla da diğerlerine göre daha içli dışlı olan loki, kısa da olsa etkileyici bir dizi. dizinin boyutlar arası hikayesine değinmeden önce konuşmamız gereken ilk şey, loki’nin duygularına sonunda derinlemesine inebilmiş olmamız. zamanla yumuşadığını gördüğümüz kurnaz tanrının iyiden iyiye dark side’dan koptuğunu ve duygusal bir ponçiğe dönüştüğünü görüyoruz. hala oyunbaz, yalancı ve çifte oynasa da artık bu “kötü” alışkanlıklarını bırakmaya doğru gidiyor. hele ki sylvie ile karşılaşması içindeki tüm iyiliği dışarı çıkarmayı başardı.

thanos sonrası marvel’ın yeni kötüsü kim olacak diye bekliyorduk. loki, final bölümüyle beraber bize geleceğe dair güzel bir önizleme verdi. ilk bölümlerde loki’nin tva’in sahte dünyasından kurtulmaya çalışmasını izledik. fakat bölümler ilerledikçe tva’in de göründüğü gibi olmadığını ve marvel evreninin temellerini baştan aşağı sarsacak yeni bir gerçeği öğrendik. özellikle final bölümüyle phase 4’de paralel evrenler arası devasa bir savaşa tanık olacağımızı ve bu savaşın ateşini yakanın sylvie sayesinde kang the conqueror olduğunu resmen öğrenmiş olduk. sıradaki kötümüz, evrenleri ele geçiren bir manyak olacak. thanos gibi düzen ve gelecek kaygısı taşımayan, her şeyi yok etme gayesindeki ruh hastası bir manyak.

the falcon and the winter soldier eleştirisi için

dizinin 6 bölümünün 6’sı da harika diyemem. özellikle loki ve sylvie’nin gezegenden kurtulmaya çalıştığı bölüm, loki’nin duygusal tarafını ortaya çıkarttığı için önemli olsa da tempoyu düşüren bir bölümdü. genel itibariyle dizi, gizemini sonuna kadar koruyan, merak uyandıran ve keyifli bir yapıya sahip. loki çeşitlemeleri, slyvie karakteri, tva’in varlığı, loki’nin değişken ruh hali, paralel evrenler ve daha fazlasıyla loki, egzantirik bir yolculuk; kesinlikle izleyenini üzmeyecek bir macera.

sözün özü… loki, tahminimce phase 4 boyunca izleyeceğimiz kaosun fitilini ateşledi. marvel çizgi romanlarına hakim olmadığım için izlediğim ve okuduğum kadarıyla tahminlerde bulunuyorum. anladığım kadarıyla izlediğimiz 3 dizinin de, sıradaki filmlerin ve dizilerin de kapısı doctor strange in the multiverse of madness’a açılıyor. marvel evreni dediğimiz “evrenin” tam olarak isminin hakkını vereceği devasa bir evrenler arası bir savaşa doğru yol alıyoruz. loki ve sylvie de bu savaşın meşale taşıyanları olacaklar gibi.
  • beklentimin üstünde çıkan dizi. mcu'dan soğacak gibi oluyorum yine bağlıyor kendine bir şekilde.
    --- spoiler ---

dizide tva denen oluşumu görüyoruz. bu oluşumun aslında mcu evreni için çok çok önemli olduğunu bu 6 bölümlük dizide öğreniyoruz. peki bunlar 10 senedir neredeydi demiyoruz. çünkü tam olması gerektiği yerde o kadar güzel bağlıyorlar ki hikayeyi zorlama bir şey yok. endgame'deki 5 saniyelik olaydan buralara geliyor adamlar. bu evrende karşımıza çıkan her şeyin öncesiyle tutarlı olması ve en ufak ayrıntıda bile kendini belli etmiş olması gerçekten güzel tat veriyor insana. bu başarısını bir kez daha hatırlatmış oldu mcu.

bazı olaylar filler gibi olmuş evet ama loki başrol değildi eleştirilerine katılmıyorum. çünkü dizinin amacı loki severleri tatmin etmek ya da loki'yi anlatmak parlatmak değil. hikaye evrenin gidişatı için yazılmış. ama bir taşta iki kuş vurmuşlar. ana evren loki artık villian olma özelliğini yitirmişti. zaten gri bir karakterdi ve bu çok sevilmişti. villian özelliğini yitirdikten sonra olaylara nasıl dahil edilebilirdi? durup dururken bağımsız bir storyline yazmak saçma olurdu evrene bir faydası olmazdı. geriye bir tek sidekick bir avenger olması kalırdı. o zaman da gri karakter olma özelliğini yitirirdi. bunun yerine kendisine yakışır bir son yazıldı. bu yazılan sadece ilk loki'nin sonu olmakla kalmayıp yeni loki'nin karakter gelişiminin kıvılcımı oldu. kendisini thor için feda ettiğini izleyen 2012 loki bu değişimi çok daha erken ve hızlı yaşamaya başladı. sonuç olarak bu dizi mcu evreninde çok sevilen loki'yi olaylara en güzel şekilde tekrardan dahil ederek ana hikayenin başlangıcını yapmış oldu.
    --- spoiler ---
  • dizinin en büyük problemi güç unsuru olmuş. tanrılar treni koşarak yakalıyor, demir bir sopanın ürettiği enerjiyle ölebiliyor hatta birkaç kadeh şarapla sarhoş olup, insan evet insan muhafızlara yakalanıyor.

kısacası çokça tutarsız ve bir o kadar da sıkıcı diyaloglarla bezeli bir dizi olmuş. eyvallah bir yere ait hissetmemr, hayatta kendi yolunu çizme önermeleri falan iyi hoş ama öyle bir evren yaratıp da içini tutarlı, izlemeye değer bir hikayeyle doldurmak zor iş. wanda vision'a bakın, nasıl yapılır öğrenin. *
  • --- spoiler ---

ufaktan philadelphia deneyi'ne değinmiş dizi. uss eldridge adlı koca donanma gemisi varyantların gönderildiği boyuta “ışınlanmış”, orada alioth ile şanlı bir şekilde cenk edip kaybetmiş.

--- spoiler ---
  • wanda bambaşkaydı ilaç gibiydi ama bu loki'de daha çok asimov hayranlığı görüyorum özellikle sonsuzluğun sonu kitabından esinlenmeler ve göndermeler var zaman mefhumu meraklıları için bilimdik ama güzel bir yapım olmuş.

tabi ana tema hep aynı mutlak iyi ve mutlak kötü yoktur.
  • ilk bolumden bana psikozumu hatirlatti. zaman cizgisi vs. derdiniz ne lan sizi. rahat birakin beni. psikolojimi bozuyorsunuz.