şükela:  tümü | bugün
 • klasik bir aktar adi.
 • benim bildiğim kadarı ile kendisi eczacı veya aktar değildir. kemancı'da çalışmaktadır.
 • 1936-1955 yılları arasında yayımlanmış, günümüz popüler sağlık dergilerinin ilk örneklerinden biri sayılabilecek sağlık dergisi.
  dr. hafız cemalden sonra şevket talat kurtun yönetimi altında çıkan bu dergi içeriği ile de bir hayat kılavuzu olma iddiasındadır. birbirinden ilginç başlıklar ve konular, dr. hafız cemalin yorumuyla işlenir. ayrıca dr. hafız cemal; lakabı da olan ''lokman hekim'' adıyla, istanbulda hiçbir teşkilata mensup olmayan bir misyoner gibi selahiyetle çalışır ve elinde kitabı, dilinde nasihatleri ile tam bir fukara babasıdır. günde yüz hasta kabul ediyorsa bunların en az ellisinin muayene ve tedavilerini ücretsiz deruhte eder. hatta çok fakir olanların ilaçlarını da kendisi alır.
  lokman hekim çıkardığı dergisinin maliyetini kendi kesesinden karşılamaktadır. yine kesesinin desteğiyle neşrettiği kitapları da vardır.
  bu kitaplardan ''ademi iktidar''da ''bel gevşekliğine yakalanmamak ister misiniz?'' sorusuna tavsiyelerini şöyle sıralamaktadır:

  ''....tütün, sigara, pipo, püro, nargile ve tütün enfiyesi gibi zehirlerin hiçbirini, kullanmaz! bütün ispirtolu içkilerden hiçbirini, kullanmaz! birer batakhane ve soyguncu mevkii gibi olan dansing yani umumi ve adi dans salonlarına, devam etmez, boş yere roman okumakla ve güzelleri takip etmekle aşk ve alaka peşine, düşmez!''

  dr. hafız cemal kitabında bunları aktarırken lokman hekim isimli dergisinin künyesini de hiç alışık olmadığımız biçimde, kılı kırk yararak düzenlemiştir.
  ''şimdilik her ay çıkar. siyasi değildir. tıbbi, sıhhi, ahlaki, terbiyevi, fenni, içtimai, iktisadi, sınai, zırai, edebi neşriyat yapar! münevverlere, gençlere, mekteplilere ve halka mahsustur. sahibi, umumi neşriyat direktörü ve başmuharriri dr. muallim hafız cemal lokman hekim. idarehanesi: istanbul, divanyolu, no:104, tel:22398 dr hafız cemal lokman hekim kabinesi. tanesi her yerde 7,5 kuruş, türkiye için 12 nüshası 100 kuruştur. yabancı memleketler için 12 adedi 6 şilingdir. yeşil kıbrıs için 12 adedi 4 şilingdir. muamele peşindir.''

  lokman hekim, o günlerin bugünlere kıyasla masumiyetini ve samimiyetini göstermesi açısından mühim bir işarettir.
 • cerrahpaşa tıp fakültesi öğrencilerinden biri. ya da biriydi. artık pek göremiyoruz okulda
 • (bkz: longman hekim)
 • (bkz: hz. lokman)
 • ölümsüzlük iksirini bulduğu ama bir şekilde ! kaybettiği rivayet edilen efsanevi kişilik.
 • bu aralar televizyonlarda filan da dolanıp duran son alternatif tıp gezginliği yapmaktalar..
  caddelerde de hiç eksik değiller. iki dükkana bir lokman hekim düşüyor.
  nası bi milletiz kafam almamaktadır.
  siz yine de batılı tıbba inanın arkadaşlar, yanında ot mu kaynatırsın, buğusunu içine mi çekersin sana kalmış.
 • iki şeyi asla unutma: allah'ı ve ölümü.
  iki şeyi de unut: yaptığın iyiliği, gördüğün kötülüğü.

  /lokman hekim/
 • efsaneye göre bitkilerle konuşabilir ve neye iyi geldiklerini bitkinin bizzat kendisinden öğrenebilirmiş. ölümsüzlük iksirini yarattıktan sonra ne hikmetse adana'nın misis ilçesindeki dereye düşürmüş