şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lokum dururken hala neden jelibon satın alıyoruz?

sözlük sözlerime kulak verin;

birisi sığır jelatininden üretilirken diğeri yoğunlaşmış glikoz şurubundan üretiliyor. sırf bu sebepten bile lokum çok daha sağlıklı.

fiyat kütle indeksini baz aldığınızda da yine lokum çok daha ekonomik. ayrıca ihracat gelirleri oldukça verimli hatta sadece yurt dışına yollamak için bile sürekli tedavülü sağlanıyor. (bkz: turkish delight)

tat olarak derseniz; bilmiyorum aynı bok bence. lokum kocaman derseniz kuş lokumu var. dolar yükseliyor diye ağlayacağımıza, çorbada tuzum olsun deyip, yerli üretime yani lokuma dönsek ufakta olsa bir adım olur. hem krizin başlıca sebeplerinden birisi üretimden fazla tüketim olması değil mi? eğer ki biz yurt içinde üretilen ürünleri değil de ithalat ürünlerini tercih edersek yurdumun insanı neden bir şey üretsin?

bu sadece bir örnek. kalkınma; tekel devlet teşekkülü ile değil, vatandaşların topyekün bilinçli hareketleri ile gerçekleşir.
  • fiyat kütle indeksi ??????? kardeş keynes'in kemiklerini sızlattın amk. bir de lokumla ekonominin canlanacağına inanmışsın. aynen devlet hiçbir bok yapmasın, vatandaş kendi harcaması ile her sorunu çözer.

allah aşkına bir siktir git çarşıya-pazara bak, kaç tane ürün yerli üretim ! üretime aldanma ha, onun ham maddesi nereden geliyor ona da bakıver bir zahmet.

kuş lokumuna devam et sen.

(bkz: don't feed the troll)
  • glikoz şurubunun sığır jelatininden sağlıklı olduğu iddia edilen başlık.