şükela:  tümü | bugün
 • tarım havzası, taklamakan çölü'nde bulunan uygurların büyükannesi olarak lanse edilen 3800 yıllık doğal mumya. gömüldüğü yerde tuz oranı çok olduğu için çürümeden günümüze kadar gelebilmiş.

  çekik gözlü değil. muhtemelen kafkas ırkına mensup denilmekte.

  resmi:
  http://blogs.voanews.com/…3/lolan2_1000-620x448.jpg

  videosu:
  https://www.youtube.com/watch?v=bypjfb1bj6g
 • genetik olarak anadolu'da bulunan türklerle ilişkilendirildiği için, türklerin büyükannesi de denilen mumya. ilginç

  çin'in sincan uygur özerk bölgesinde bulunmuş olan ve tuz gölü yatağında bulundukları için bronz çağdan günümüze kadar oldukça iyi korunarak gelen bu
  mumyanın özelliği, bulunduğu bölgede çinlilerden çok önce yaşamış olması.

  çinliler ve batı dünyası tarafından "xiaohe" olarak biliniyor.

  mısır ve diğer medeniyetlerin mumyalarından en büyük farkı, mumyalama işleminin iç organlar çıkarılmadan yapılmış olması ve mumyanın vücudunda yer alan ameliyat izleridir (at kılından elde edilen dikiş ipi ile).

  zeki velidi togan'ın teorisine göre, türk ırkı, batıdan gelen sarışın avrupalılar ile tibet yaylaları göçerlerinin karışmış bir ırk olduğunu; ancak ayrılan bir grubun doğuya giderek çinlilerle karışarak çekik gözlü ve melez türk ırkını oluşturduğunu belirtir.

  ne boy pos, ne de çehre itibarıyla asyalıya benzemediği gibi, çinlilerin yapısına göre, daha uzun boylu, beyaz tenli, upuzun kirpikli, ince düz burunlu olup daha çok kafkasya-avrupa halklarına benzemektedir

  görünümüyle kafkasyalı insanlara benzemesi, dolayısıyla bu durum çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin çinli olmadıkları teorisini ortaya atıyor. bu açıdan çin hükümetini sarsmış ve abd de gösterileceği sergiden siyasi sebeplerden dolayı sebepsizce çekilmiştir.

  kaynak: arkeoloji dünyası.
  kaynak 2

  teşekkür edit'i: sevgili @saatlerikuranbenim'e nazik uyarısı için teşekkür ederim. zeki velidi toga- zeki velidi togan olarak düzeltildi. sağolsun.
 • anadolu türkleriyle pek ilgisi olmayan mumya. tarım havzasından bulunan diğer mumyalar gibi türk göçleri öncesi yerel hint-avrupa dilleri konuşan gruplara ait olduğu düşünülmekte. büyük bir olasılıkla toharca konuşan bir tohar kadınıydı kendileri.

  yukarıdaki entryle ilgili bir not düşmek gerekirse ön-türklerinin asyatik bir grup olmadığı söylemleri tamamen avrupa'daki beyaz ırk faşizminin bir yansımasıdır. ön-türkler asyatik bir kavimdi. orta asya'yı ele geçirmeleriyle birlikte yerel halkla karışma ve yerel halkı asimile etme süreci başladı. bugün orta asya halklarının genetik analizleri bunu doğruluyor. anadolu'ya gelen türkler zaten uzun zamandır orta asya'nın hint-avrupa dilleri konuşan yerel halkları ile karışmış bir gruptu, ve anladığımız kadarıyla sayıları sınırlı bir gruptu. orta asya'daki süreç burada da tekrarlandı fakat bu sefer simayı değiştirecek kadar etkili olduğu söylenemez. bu yüzden de aynaya baktığımızda asyatik bir görüntü bizi karşılamıyor.
 • bilinen en eski ameliyat izinin kendisinde olmasından ve mumyalama inceliklerinden dolayı yaşadigı dönem teknolojisinin günumüzden daha ileride oldugu düsünülmektedir.
 • varlığından kpss çalışırken haberdar olduğum çin’deki beyaz piramitlerde bulunan mumya. (bkz: mehmet celal özyıldız) hocadan dinlediğim kadarıyla ilk başta çinliler mumyayı kendi ırklarından zannedip ülke ülke duyurmuş daha sonra mumyanın türk olduğu anlaşılınca da piramit etrafını sit alanı ilan ederek kapatmış ve mumyayı da ortadan kaldırmış. insan böyle şeyleri duyunca üzülüyor. atatürk ttk’yı boşuna kurdu sanki. yazık çok yazık..
 • lolan güzeli beauty of xiaohe, yani “xiaohe’nun prensesi” yada 'loulan'ın güzeli'
  çin’in kurak doğu türkistan (sincan uygur özerk bölgesi) eyaletindeki tarım havzası’nda bulunan onlarca mumyadan sadece biri. iki bin ile dört bin yıl öncesine ait 150 adet eşya ile birlikte gömülen iki diğer mumyayla birlikte bulundu. mumyalar mö.3800 - 2000 yıları arasına ait ve dolayısıyla mumyalar arasında asırlar bulunuyor. o yüzden genel bir değerlendirme tam olarak yapılamıyor.
  bu mumyaların özelliği, bulunduğu bölgede çinlilerden çok önce yaşamış insanlara ait ve bilinen çin tarihinden eski olmaları. ayrıca görünümüyle kafkasyalı insanlara benzerlik göstermeside bir başka özelliği tabii. bu iki unsur şu an çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin çin’li olmadıkları teorisini güçlendiriyor.

  mumyaların görünümleri, bronz çağı’nda yaşamış göçebeler olduğu, hint-avrupa dilleri konuştuğu ve rusya veya ukrayna’dan gelmiş olabileceğine işaret ediyor.
  o dönem bölgedeki medeniyetin, mumyalarını gömdükten bir müddet sonra mezarları eşya koymak için tekrar açtıklarını, böylece hatalarını görerek mumyalama yöntemlerini geliştirdikleri tahmin ediliyor. zira bu (loulanın güzeli) mumyanın diğerlerinden farklı olarak iç organları çıkarılmamış.

  national geographic topluluğu’nun yürüttüğü gen araştırmasında, bu mumyaların avrupa, mezopotamya, indus nehri bölgesi ve henüz belirlenmeyen diğer bazı farklı bölgelerden geldiklerinin anlaşıldığını idda ediyor.

  çok fazla ilginç şeyler sergileyen bu mumyaların bazılarının üzerlerine, iskoçya’nın kuzeyinde yaşayan klanların ölülerini gömerken giydirdikleri ekoseli kumaşa çok benzeyen dokuma kumaş kıyafetler giydirilerek gömülmüş.
  şaman olduklarını kanısını güçlendiren uçları uzun şapkalar, mumyaların giysi ve çantalarında tedavi amaçlı kullanılan hint keneviri gibi bazı bitkiler, tılsımlar ve ayinlerde kullanıldığı düşünülen renkli çubuklarda bulunmuş.

  bu gizemli mumyalar, tarım mumyaları olarak adlandırılıyor. fakat mumyaların sergilenmesi, uygur türklerinin bu mumyalara sahiplenmesi sebebiyle pekin hükümetince engelleniyor.

  kaynak 1 2-

  debe editi: ağzı var dili yok dostlarımız sokak hayvanlarını unutmayalım. sokağa bir kap su bırakmak zor değil.
 • özduran. gurgöze orjinli arap yarıs atı.

  kum pist 88 kosu 9 birincilik
  10 kez 2.lik
  10 kez 3lük
  8 kez 4lük
  645.475 kazanç
 • ama avrupa'dan giden bir kadın, tüccar, nebileyim farklı ve güzel ve yabancı olduğu için mumyalatılmış olamaz mı? illa orda yaşayan biri mi olmalı, illa bir siyasi denkleme mi oturtulmalı!