şükela:  tümü | bugün
 • yalnızca metro+dlr+overground hatlarını gösteren hali şunun gibi bişey: http://www.tfl.gov.uk/…nloads/standard-tube-map.gif
  diğer şehirlerin metro haritalarındaki gibi mızıkçılık yapıp treni mreni de katarsak şöyle oluyor: http://www.tfl.gov.uk/…ain-travelcard-zones-map.pdf

  haritanın mevcut şekli 1931 yılında tasarlanmış ve yeni hatlar/istasyonlar eklendikçe ufak düzeltmeler yapılmış.
  günümüzde teknoloji seminerlerinde değerli bilgi'nin nasıl olması gerektiğini örneklemekte kullanılıyor. tüm istasyonların gerçek fiziksel konumlarına uygun gösterildiği, sokakların falan da dahil edildiği bir londra metro haritası pek kullanışlı bir şey olmazdı örneğin.
 • gayri ihtiyari olarak ali sami beyefendinin kulaklarini cinlatmamiza sebebiyet verecek bir görsel malzemedir... tam ziddi icin ise;
  viyana metro haritasi: http://www.nt.tuwien.ac.at/…a/images/subway_map.jpg
  istanbul metro haritasi: http://www.istanbul-ulasim.com.tr/…ylisistemler.jpg
 • bu haritadaki konumlara kanılmamalıdır, çoğu yerde istasyonların birbirlerine mesafeleri konusunda gerçekçi değildir. bu sebepten yola çıkmadan normal haritadan istasyonların yerlerini kontrol eden kişi daima kârlı çıkar, zira hiç ummadık bir istasyon en yakınınızda çıkabilir.

  ayrıca londra belediye başkanı, mayor of london, zat-ı muhterem boris johnson new york belediye başkanı'nın ziyaretinde kendisine üzerinde bu haritanın basılı olduğu bir gömlek hediye etmiştir. bizim metro sizin metroyu döver hesabı. gerçekten döver de; londra metrosu hem dünya'nın en eski metrosudur hem de halen dünyanın en uzun ve en iyi işleyen metrosu olma ünvanlarına sahiptir.
 • 13 yasindayken londra'da gecirdigim iki ay boyunca hep yanimda tasidigim, bana kaybolursan turkiye'yi bir daha ruyanda gorursun duygusunu yasatan harita.
 • king s cross'ta yine de kaybolmanıza engel olmayabilir; panik yapmayın.
 • tisort, tabak ve bez gibi seylere baskisi yapildigi da gorulmustur. metro haritasi baskili bir nesneyi bir insan niye alir hala anlamis degilim, o ayri.
 • ilk görüldüğünde aşırı karışık gelip göz korkutan, günlük hayatta kullanılıp çözüldüğünde insana kendini pek zeki hissettiren, londra'da mutlaka cepte bulundurulması gereken haritacık.
  ayrıca haritada pek uzun gelen mesafeler yukarıdan caddeden yüründüğünde çok yakın olabilir, indiğinize çıktığınıza değmeyebilir dikkat...
 • kucuk versiyonunun disinda, donem donem degisen, cesitli sanatcilara vs ait cizimler bulunur. insanin cantasinda bir tane, her pantolonun cebinde bir tane, cuzdaninin cebinde bir tane, hatta ayakkabisinin icinde bile bir tane bulundurmasi gerekir, her an lazim olabilir. "nereye en kisa yoldan nasil giderim?" seklinde bulmaca cozdurur insana. a-z rehberlerin icine sadece zone 1'i kapsayan kismini koyarlar.
 • yeni versiyonunda, haritayi ortadan ikiye bolen (dogu bati ekseninde) mavi bir hat seklindeki nehrin kaldirilmasi dusunuluyor. londralilar bu konuda ikiye bolunmus durumda, bir kismi artik sembolik bir hal alan haritada boyle bir degisiklik yapilmasina karsi. o nehir bir referens noktasi, ya da nehrin kuzeyi ya da guneyinin gorulebilmesi gibi gerekcelerle de karsi cikanlar var. daha kucuk bir kisim ise kaldirilsin ne olacakki tadinda.

  bence de kaldirilmamali; nehrin uzerindeki kopruyu gectikten sonra kac durak daha gitmek gerektigini saymak gibi olaylar olabiliyor cunku mesela. yani bir referans noktasi hakikaten.