şükela:  tümü | bugün soru sor
 • afganistan'da çıkılan ve ters giden operasyon neticesinde hayatını kaybeden arkadaşları için yine aynı görevden* sağ kurtulan tek kişi olan marcus luttrell* tarafından 2007 yılında yazılan kitap.

  filminin de cikmasi ile gelen komple spoyler editi!

  --- spoiler ---

  görevin başarısızlıkla sonuçlanmasının ve arkadaşlarının ölmesinin sebebi olarak çobanları öldürmeme kararlarını göstermiş kitap içerisinde luttrell. bu kararı almalarındaki en büyük neden ise çocukların zararsız siviler olması değil, ülkelerine döndüklerinde bu suçtan yargılanmak istememeleri. angajman kurallarına uzun uzun küfretmiş kitap boyunca.
  kitapta, amerikan kahramanlığı fazlaca abartılmış olmakla birlikte afgan halkının da hakkı yenmemiş ve anlatmıştır. zira, 4 kişilik tim yüzlerce silahlı militan ile çatışmaya girmiş ve çatışma bölgesinden yaralı olarak uzaklaşabilen marcus luttrell ancak afgan köylülerin kendi hayatlarını tehlikeye atmaları sonucu hayatta kalan tek kişi* olabilmiştir.
  amerikalıların yaptıkları işi sahiplenmelerine iyi bir örnek görülüyor kitapta.
  bununla birlikte, nasıl oluyor da bu insanları -ki aptal değiller, özgürlük ve demokrasi için savaştıklarına bu denli tutucu şekilde inandırabiliyorlar anlamak mümkün değil.
  --- spoiler ---
 • peter berg'in yazıp yöneteceği, taylor kitsch, mark wahlberg ve ben foster'ın oynayacakları 2013 yılında vizyona girecek olan aksiyon drama karışımı film.
 • silent hill kadar korkunç fekat 2d bir bilgisayar oyunudur. korku-bağımsız sevenlere tavsiye edilir.

  http://www.lonesurvivor.co.uk/
 • indie ölmedi dedirten. oyun sektörünün işte böyle çizgi dışı işlere ihtiyacı var. steam üzerinden 10 papele alınabilir.
 • seal'in ve dolayısıyla ussocom'un tarihi boyunca yaşadığı en büyük hezimetlerden birisini anlatan kitabın ve ondan uyarlanan filmin adı. operation red wings'in hedefi olan ahmed şah kurtulmuş (2008'de pakistan polislerince ele geçirilebildi), ancak bu operasyona dahil olan pek çok seal personeli yaşanan çatışmalarda ölmüş, olan biteni anlatan kişi olan marcus luttrell ise insan üstü bir gayretle hayatta kalmayı başarmıştır.

  birde gözetleme noktasına gelen o üç kişiden ikisini öldürdükleri kalan son kişinin ise kaçarak kurtulduğu ve doğruca talibana gittiği söylenir. durumlar filmdeki kadar pembe değil yani.

  son olarak hayatta kalan son kisi olan luttrell ile wahlberg arasinda yaklaşık yarım metre fark var. luttrellin yaşananlarla ilgili farkli sayilar vermesi, geride eleman bırakarak cekilmesini kazara oldu'ya bağlamasida ilginc tabi
 • ülkemizde 28 şubat 2014'te vizyona girecek film.

  imdb-lone survivor

  fragman
 • cok efsane olacak gibi.

  "been around the world twice. talked to everyone once.
  there ain't nothing i can't do.
  no sky's too high. no sea's too rough.
  learned a lot of lessons in my life.
  never shoot a large caliber man with a small caliber bullet.
  anything in life worth doing is worth overdoing.
  moderation is for cowards.
  i'm a lover. i'm a fighter. i'm a udt navy seal diver."
 • en özet haliyle askeri bir operasyonun başarısızlığını anlatan bunun da ötesine gitmeyen bir film. gerçek bir hikayeden kurgulandığı için şu kadar heyecanlıydı şu kadar sıkıcıydı demeyeceğim. yalnız, bir alt mesaj olarak ta şu görülebilir:

  --- spoiler dağdaki çobanla benim oyum bir mi? ---

  çobanları yakaladıktan sonra kararsız kaldıkları bölümde 3 opsiyon değerlendiriliyor ve savaş etiğine en uygun karar değil, insani etiğe en uygun karar veriliyor ve "siviller" ne pahasına olursa olsun serbest bırakılıyor. yani "biz yankiler savaşta da olsa her türlü ahlaki kararı en doğru şekilde veririz" şeklinde bir alt metin okuması da yapılabilir.

  --- spoiler dağdaki çobanla benim oyum bir mi?---

  önümüzdeki günlerde, özellikle gösterim tarihinden sonra bu platformda çok tartışılacak bu film. sözlük yine ikiye bölünecek ve bir kısım filme militarist ve amerikan propogandası diye niteleyecek, diğer grup özünde savaş karşıtı bir film diye iddia edecek. yine üçüncü bir grup çıkıp hollywood filmi izliyorsun ne bekliyordunuz ki diyecek. buraya yazıyorum!
 • bugün izlediğim film. bence etkileyici. beğendim...
 • --- spoiler ---

  afganistan gören biri olarak hiç görmediğim güzel ormanlarını gözümüze sokan bol kanlı yaşasın amerika filmi.

  karakterleri tanımadan hemen kan gövdeyi götürdü, kim kimi niye öldürdü, son kalan adam kimdi, hangisi komutandı, hangisi çavuştu hepsi çorba oldu.

  ha bir de tüm afganlar kötü değildir iyileri de vardır mesajı çok fena yapmacık durmuş. gerçek bir hikayeden alınmasına rağmen.

  --- spoiler ---