şükela:  tümü | bugün
 • sidney lumet ustanın kusursuz rejisiyle sinemaya aktardığı muhteşem tiyatro oyunudur:
  http://www.imdb.com/title/tt0056196/

  türkiye'de tiyatroseverler bu oyunu günden geceye adıyla bilirler.
 • sam shepard'a göre amerika'da yazılmış en iyi oyun.
 • eugene o’neill’ın oyunu long day’s journey into night’daki aile sorunları için çözüm üreten bir aile değil. kimse çözüm bulmuyor ve herkes birbirini suçluyor.

  ailenin annesi marry tyrone oğlu eugene’in ölümünden dolayı morfin bağımlısı olmuştur. ayrıca diğer oğlu edmund’ın doğumu da onun delirme nedenlerinden biridir. edmund’ı doğurduğu için kendini suçlamaktadır çünkü kendini onun hastalığının sorumlusu olarak görmektedir.

  eşi james ile evlenebilmek için rahibe olma ve piyano çalma hayallerinden vazgeçmiştir. kocasını sürekli sabit bir evleri olmadığı için suçlamaktadır. ayrıca onu sürekli evde yalnız bırakmaktadır. geçmişinden dolayı sürekli depresyonda olduğu için bu durum onun oyun boyunca daima suçlamalar yapmasına neden oluyor.

  baba rolündeki james ise eski bir aktördür. aktörlük kariyerinde başarılı olamadığı için çok üzgün olan james, bunun için eşini suçlamaktadır. ayrıca oyunun en cimri karakteridir. eşi ve edmund’ın tedavisi için gerekli finansal desteği sağlamıyor.

  oyunun küçük çocuk rolündeki edmund verem tedavisi görüyor. mary’nin morfin kullanmasının sebeplerinden biridir. kendini manevi olarak denize bağlı hissediyor çünkü denizde olduğu zaman özgür olduğunu düşünüyor.

  james junior oyunun büyük çocuğu rolündedir. babası gibi aktor oluyor fakat başarılı olamıyor. babasını cimri olmakla ve edmund’ı iyileşebilmesi için doğru düzgün bir doktora göstermediği için suçluyor.

  bu aile sürekli tartışmalarına rağmen gerçeklerini saklamaya çalışıyor. bütün karakterler geçmişlerinden ve içlerinde oldukları durumdan dolayı acı çekiyorlar. bir yandan geçmişlerinden kurtulmak isterken bir yandan da bütün sorunları çözmeyi erteliyorlar.