• firmanın batışı finans piyasaları açısından bir milad bile oldu diyebiliriz.

  büyük çamların devrilişi gürültülü olur tezinden pisa kulesi misali fed ayakta tutmuştur. fakat bu durum moral hazard kavramını bir daha öne çıkarmıştır ve denetim, risk kavramları tekrar ele alınmışken 3 sene enron davası işleri gene sarpa sardırmıştır.
 • dunyanin en basarili, en buyuk hedge fund ` i ve pek coguna gore en entellektuel sirketi iken asya ve rusya krizleri sonrasinda batma noktasina gelmis, ny fed onculugunde wall street konsorsiyumu tarafinda kurtarilmis hedge fund. batista en onemli noktalar, tam da krizler oncesinde unlerini korumayi saglayacak getiri oranini tutturmak icin kaldiraci arttirmak uzere sermayelerinin onemli bir kismini yatirimcilara iade etmek, uzmanlik alanlari disinda equity alaninda da buyuk pozisyonlar almak ve tabii ki asya krizi sonrasi etkin piyasalarin olusan arbitrage i yok edecegine duyulan guvenle yuksek olduguna inandiklari volatilite den opsiyon satmaktir (en kisa boyle aciklayabiliyorum). batisa ragmen ortaklar halen bu alanada en saygin isimler arasinda yerlerini korumaktadirlar. tabii bir de ne ararsan var dogasi yuzunden finans derslerinin vaz gecilmez malzemesidir.
 • hedge fund + academics + nobel odulu + milyonda bir hata payi = ltcm formuluyle anlatilabilen denklem.
 • black and scholesdan scholes abinin* merton ile kurdukları şirketin adıdır, kısaca ltcm olarak bilinir. finansın guruları olmaları sebebiyle büyük bankalar bile bu adamlara çok yüksel paralar yatırmışlardır. inanılmaz yüksek leverageli bir pozisyon alıp piyasada arbitrajı büyük ölçeklerde uygulayarak çok yüksek gelirler sağlamışlardır yatırımcılarına. rusya krizi dolayısıyla bir günde iflas etmişlerdir. amerikan ekonomisine bu dev şirketin iflası çok büyük bir darbe vuracağı için şirket yaşatılmıştır, sonuçta ellerinde tuttukları hisse pozisyonları iyidir. bankalara peşkeş çekilir şirket.

  ltcm çöküşünün risk analizi derslerinde anlatılışı unstable bir noktada dengede kalmaya çalışmak şeklinde anlatılır ve londradaki millenium bridge örneği verilir. sistemin kendi doğal titreşimlerinin büyük rezonanslara yol açacağını anlatırlar. dolayısıyla çok büyük ölçekli bir hedge fundın batmadan yaşamasının imkansız olduğu görüşünde anlaşılır.

  günümüz hedge fundları da bu çöküşü örnek alıp belli bir boyutun üstünde büyümeme kararı almışlardır.
 • 1 e 167 kaldirac gordugu anlar olmustur.*(halkim için tercüme: yani an gelmis bu okuzler sahip olduklari para miktarinin 167 kati kadar borcun altina girmisler demek...bankalara, tefecilere suna buna gidip, bana borc ver, harc ver diyip, ipotek, senet vs. ile toplamislar sahip olduklari degerin 167 katini...)*

  ilk baslarda el bebek gul bebek 1 e 25le giderken - 4.8milyar dolarlari varken bunun 25 kati kadar borc harc bulurken -125 milyar dolar-, an gelmis bu eseklerin malvarlikleri 600 milyon dolara, aldiklari kredi miktari ise 100 milyar dolara cikmistir.

  cocuklar icin 4 islem: 100 milyar : 167 = 600 milyon

  peki bu ne demek? bu amcalarin yaptigi yatirim sadece %7 zarar ederse, 7 milyar dolar icerdeler demek... mi acaba? lan bu heriflerin vari yogu zaten 600 milyon, nerden bulucan 7 milyari?

  sonra buyuklerimiz baktilar olacak gibi degil, dunya batacak bu salaklarin yuzunden, greenspan* baskanligindaki fed, 14 eyalet merkez bankasinin destegi ile ltcm'in %90 ini satin aldi, 3-5 kurus para verdi yatirimcilara*, yoneticilerin bi guzel kulaklarini cekti*, bugunlere geldik biz de...

  insan dusunmeden edemiyor, ne yapmis bu herifler zamaninda 100 milyar dolar ile? ltcm arbitraj uzerinde yogunlasmisti. 3-5 yatirimcisi servetlerine servet ekleyecek diye, kim bilir hangi devletlerin para birimini balon gibi sisirdiler, fakir fukarayi zarara soktular...kim bilir hangilerinin borsalarini tarumar ettiler... kim bilir kaç devlet kriz yasadi, kaç fabrika kapandi bu esekler yuzunden...kim bilir kaç tane banka batti...

  (bkz: artik hicbir sey eskisi gibi olmayacak)

  bonus: (bkz: yiyemeyecegin yarragin altina yatma)**
 • ltcm'nin tamamen matematiksel modellere dayanan yatırım stratejisi doğruydu esasında. sorun risk yönetiminde hata yapılmasıydı. ne kadar büyük olursanız olun piyasa her zaman sizden büyüktür ve piyasalar bazen çok uzun süre irrasyonel hareket eder. yani sizin stratejiniz doğru olabilir ama piyasa sizin dediğiniz yere gelesiye kadar kaldıraç sizi mahvedebilir. aslında bildiğin gambler's ruin hadisesidir ltcm'nin yaşadığı.

  "the market can stay irrational longer than you can stay solvent." - john maynard keynes
 • ltcm'in hikayesini anlatan when genius failed (dahiler başarısız olduğunda diye usturuplu şekilde çevirebiliriz) kitabı finans ile ilgili herkes için ibret vesikasıdır.
 • saçma sapan teorilerle bull markette iyi iş yapan ltcm, bi nevi risk yönetimi yapamadığı için batmıştır.

  risk yönetimi yapamamasının nedeniyse direkt kullandıkları matematiksel modellerdir. yukarıda aslında bu teoriler doğruydu falan denmiş, ulan adamlar battı nasıl doğruydu? modellemelerinde risk tanımı altında bulunmayan leverage (kaldıraç) ve liquidity götlerini tırmaladı diyelim.

  işin komik tarafı, ltcm'nin batışının ardından en önemli çalışanlarından biri jp morgan'a risk yönetim danışmanı olmuştur.

  (bkz: kelin ilacı olsa kendi kafasına sürer)
 • gerçek piyasa öngörülemez.
  öngörelenlerin sonucu ortada olduğu için herkes ibret almalıdır. hepi topu 2 milyar dolarlık fon iken domino etkisi olur kaygısı ile fed’eraller olaya müdahil olur.
hesabın var mı? giriş yap