şükela:  tümü | bugün
 • kisaltmasi lte'dir.
  3gpp'nin wimax'e karsi piyasaya surmek istedigi teknolojidir. yani bir 4g standardidir.
  dsp seviyesinde kullanilacak isim hsopa'dir. daha henuz spesifikasyonlari yazilmaya baslamadigi icin layer2, 3 ve daha yukarisinin nasil bir mimari alacagi henuz kesin degildir.
  hali hazirdaki umts hsdpa/hsupa cellular networklerinin radio access networklerindeki physical layeri mimo-ofdm kullanarak daha spectrum efficient hale getirir.
  bu demek oluyorki artik ne cdma ne wcdma ne de diger frequency hopped tdma gibi multiple access protokolleri gelecegin bandwidth'e susamis uygulamalarini kaldirabilecek guctedir. 4g kesinlikle ofdm teknolojisi kullanacaktir fakat hangi sistemin genis olcekte basarili olacagi hala bir soru isaretidir.
 • ericsson, fransa'da yaptigi lte demosunda 170 mb/s hizina ulasmistir. alcatel-lucent ise evinde yapilan ericsson sovuna cevap verememistir. deplasman galibiyeti gibi birseydir bu sonuc ericsson icin.
 • turkiye de de ericsson-turkcell demolara baslamıstır.
 • turkcell ericsson'la yaptığı lte testlerinde veri hızının, saniyede 170 mbps'i aştığını belirtti.

  http://www.haberturk.com/…rkcellden-hiz-rekoru.aspx
 • ikinci büyük internet devriminin habercisi. uyumayalım bayanlar baylar, dünya çok değişecek.

  http://en.wikipedia.org/wiki/long_term_evolution
 • ayrıca bu sistem ile birlikte birbirine bir merkez üzerinden bağlanan skimsonik cihazları bir kenara atıp, kendi wireless bilgi aktarım şebekelerini oluşturan akıllı cihazların kullanımı da yaygınlaşacağı düşünülmektedir. komplike ve bir o kadar da anlamsız bu cümleyi şu video ile desteklemeliyim sanırım,
  http://www.youtube.com/watch?v=xqdgh9jzzta
 • evrim ; uzun süreç gerektiren bir meseledir, binlerce onbinlerce hatta milyonlarca yıl türlerin evrimi için gereklidir.
  bu durumda '' uzun süreli evrim'' akla uygun bir tanımlama olamaz, bin onbin ve milyon arasındaki kısalık uzunluk görecesi esas alınırsa itirazım olamaz fakat mantığa uygun da olamaz, bin bile yeterince uzun bir süreçtir. çok uzattım , sözün özü evrim dediğin zaten uzun vadeli bişeydir. tekerlekli araba, odalı ev, ekranlı bilgisayar demek gibi bişey bu...
 • mwc 2010'da saniyede 1 gb hiza ulasan network demosu yapilmistir.

  http://www.ericsson.com/…s/releases/2010/02/1384288

  hayirlisi olsun.
 • 3gpp'nin, tanimini genis tutarak, wimax'i da icine katmaya calistigi, hem ev-do (cdma teknolojileri, ornek: verizon), hem de gsm bazli umts teknolojileri (ornek: at&t) ile birlikte calisabilmekte ve bir sistemden digerine gecis yapabilmektedir bu sistem. bir yandan ayni anda cok anten kullanimina, diger bir yandan da orthogonal frekans planlamasi ile eldeki kapasiteyi verimli kullanabilen bir sistemdir. bir kullanicinin datasini birkac frekanstan yollayarak, gurultulerden daha az etkilenmesini saglar. agdaki kontrol mekanizmasini, daha da evrilmis ve zeki hale getirtilmis olan baz istasyonlarina ittigi icin, git merkeze sor, cevap bekle, gonder, yanit gonder falan gibi yavasliklardan da uzak durulmustur bu sistemde.
 • hali hazırdaki gsm ve 3g şebekelerine geri dönüşümlü olarak uygun olması nedeniyle gelecekde wimax'den daha fazla şans tanınan mobil teknolojisidir. en büyük destekçisi ericsson'dur.