şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaykay longboardlar az bir itme gucuyle cok yol katederler ve cabuk hizlanirlar.ilk ogrenirken soyle bir yokus asagi salinayim ogreneyim demeyin, ne kadar hizlanacagini tahmin edemezsiniz. durmasini bilmiyorsaniz cok hizlaninca ustunden tam gaz kosarak atlayin,yoksa asfaltta 5 takla atarsiniz. olayin kopus noktasini yasamak icinse bir adet kizak kopegi lazim. hem kopek hem siz heyecanli anlar yasayabilirsiniz. ama longboard ve kopek bir araya gelince, kiz arkadasla kavga sebebidir,hatta ayrilma sebebidir. ama kopege bir adet kosum takimi lazim, yoksa rahat cekemez yavrucak
 • ülkemizde fırıncı küreği olarak bilinen edevata çok benzeyen kaykay modellerine verilen ad. http://thelongboardstore.com/
  aslında adını uzun bir gereç olmasından alan bu modellerin bilinen kaykay tahtasından daha kısa modelleri de mevcut. ancak bildiğimiz kaykay[skateboard]'dan farklı en temel noktası kesim şekilleri, fonksiyon olarak da normal decklerden daha uzun dingil[trunk]lere ve eni uzun ve çapı büyük teker[wheels]lere sahip olmasından mütevellit çok daha hızlı, az ivmeyle çok yol kateden araçlar olmaları. şu zamana kadar downhill aktivitelerden öte kullanımını ne görmüş ne de duymuştum. genelde motorlu bir taşıt vasıtasıyla çok yüksek bir yamacın, dağ eteğinin en üst belki de en müsait noktasına tırmanma daha sonra da bu yokuşun etrafını dolanan asfalttan aşağıya salınma, sonsuz hıza ulaşma şeklinde anlamlandırabilmek mümkündü benim adıma longboarding hadisesini. aşağıya iliştireceğim juan rayos abinin "madrid longboard" isimli çalışmasını izlemek dümdüz şehirlerde ya da şehirlerin dümdüz asfaltlarında diyelim, longboard yapılabileceğini kavramam açısından çok etkili oldu. bomboş sokaklarda takılan bebelerin adeta asfaltta surf yapmaları insanı derinden yaralıyor. özellikle de ankara gibi yolu yola benzemeyen, benzese de her daim trafik teröründen muzdarip dangoz bir şehirde yaşıyorsanız. türkiye'de bol miktarda düz alanın bulunduğu eskişehir, konya, antalya, adana** gibi iklim şartlarının uygun ve trafiğin az biraz daha saçma olduğu şehirlerde bu sporu yapabilmek mümkün ve çok keyifli olacaktır.
  http://vimeo.com/12132621
 • http://vimeo.com/24195442
  şu videoyu izledikten sonra hastası olduğum olay.

  (bkz: longboard girls crew)
 • kızlara kesinlikle daha çok yakışandır. hızlı bir şekilde kaptırıp slalom yapması inanılmaz zevklidir fakat "longboard dancing" denen olay hem çok zordur hem de erkeklerde pek de o kadar estetik durmamaktadır. doğum günü hediyesi olarak kendisine aldığım longboardla sevgilim 1 aya kalmadan "walk the plank" ve "manual aka wheelie" olayını çözüp dünyada longboarding girls denen camiaya istanbulu da katmıştır.

  ufak bir örneği için: http://fuckyeahboardgirls.tumblr.com/…ngw8uv1qa5lpn
  edit: foto caddebostanda çekilmiştir.
 • longboard dancing denen olay aşağı yukarı böyle bişeydir: http://www.youtube.com/watch?v=rs0daks3kqi
  ablaya değil olaya konsantre olunuz.
 • istanbul'da bu işi yapmak isteyenlerin bilgi alabilmesi için ve türkiye'de de bu işin yapıldığını dünya'ya gösterebilmek için kız arkadaşımın açtığı bir blog var.

  http://longboardistanbul.tumblr.com/

  şimdilik daha minicik bir blog ama ileride iyi bir bilgi kaynağı olacak öğrenmek isteyenlere.
 • eylülde longboard turkey grubundan da satışı başlayacak uzuncana kaykay. almayı düşünüyorsanız modelleri gruptan görebilir, kendinize rezerve ettirebilirsiniz. az sayıda gelecekmiş.

  https://www.facebook.com/groups/154733284603993/
 • an itibariyle bulaştığım, önümüzdeki birkaç gün boyunca tecrübe edeceğim aygıt.
  ibretlik bir örneği için;
  http://vimeo.com/1654340
 • en ucuzu ülkemizde 350 tl civarında ki, çok çok çok zor bulunabilen uzun kaykaydır.
  keşke param olsa böhü
 • longboard nedir?
  longboard aslında bir kaykaydır ama uzundur. üretim amacı ise betonda asfaltta dalga sörfü yapabilmektir. longboard; cruising, downhill, slalom, sliding ve/veya ulaşım gibi bir çok farklı stilde kullanılır. tekerlek boyutlarından dolayı birçok zeminde kaykayın aksine daha sessizdir ve daha kolay binebilirsiniz. mıcır hariç her türlü yolda doğru tekerlek seçimi ile kaykaydan daha kolay kayabilirsiniz.

  longboard’un shortboard(kaykay) dan farklı olması için boyutlarının ortalama 70 ila 150 cm arasında olması gerekir. daha kısa longboardlar da vardır fakat bunlar “cruiser” adıyla anılır. tahtanın tipine göre de değişebilen sörf/snowboard hissi, boyu uzadıkça dönüşlerde daha belirginleşir.

  longboard tahtaları genellikle kaykay tahtaları ile aynı malzemeden yapılır, fakat üretiminde farklı tahta tipleri, basınç teknikleri uygulanarak kayış stillerine ve ayak pozisyonlarına uygun konkavları oluşturulur. bu konkavların varlığı, yüksek hızda ya da sade bir sahil gezisinde, okula ya da işe giderken tahtanın ayağınıza daha iyi oturmasını, kontrolün artmasını ve dolayısıyla sakatlanma riskinizi azaltır.

  longboard stilleri nelerdir?
  longboard üretim amacının haricinde günümüzde birçok farklı amaç için kullanılmakta ve stil bakımından snowboard veya sörften daha da farklı dallara ayrılmaktadır.

  cruising – kalamış’tan başlayıp pendik’e kadar kaymak, 20-30 km orman yollarında, deniz kenarında, işe giderken, eve dönerken, okuldan sonra şehir içi ulaşım olarak veya sadece keyif gezisi olarak düşünebilirsiniz. tahtanın önemli özelliği ayağınızı koyduğunuz yerin yere yakın olmasıdır. bu şekilde daha az yorularak daha uzun mesafe kayabilirsiniz.

  pumping – yaşadığınız alan çok düz ise, yokuş, hız alacak küçük bir eğim dahi yoksa ve siz yine de kaymak istiyorsanız ama ittirmeyi sevmiyorsanız bu stil size göre olabilir. rampada kaykayla kendini hızlandırma hareketi (pump) ile tahtanın esnekliğini kullanarak ayağınızı tahtadan indirmeden kayma tekniğidir. önemli olan tahtanın ortasının yüksek olmasıdır bu daha az güç ile daha hızlı gitmenizi sağlar ama tahtanız sert değilse siz de deneyebilirsiniz. doğru carve ve pump yöntemleriyle az da olsa hız kazanmanızı sağlayacaktır. long distance pumping diye bilinir.

  dancing – kızlara kesinlikle daha çok yakışan bu teknik, longboard üzerinde adımlar atarak bir nevi dans ediyormuş izlenimi verir. birçok farklı dönüş, manual (2 tekerlek üzerinde kaymak) aslında sörf longboard’dakinden esinlenerek türetilmiştir. teknik anlamda zordur ve çok iyi denge gerektirir. dans tahtaları, uzun ve daha geniştir. düz tahtalar tercih edilir ve yanlarının yukarı doğru hafif kalkık olması ayakların tahtadan çıkmasını engeller. orta sertlikte tekerlekler ve bushingler kontrolün sizde olmasını sağlarken rulmanların da yüksek abec’ li olması daha az ittirerek daha uzun yol kat etmenizi sağlar.

  downhill – bu stil canı tatlı olan longboardculara göre değildir. dağ yolları, yokuşlar, virajlar sizin oyun parkınızdır. türkiye’ deki kayak merkezlerine çıkan yollar (uludağ, kartalkaya, kartepe) bu stilde kaymak isteyen longboardcular için uygundur. zeminin pürüzsüz ve çukursuz olması çok önemlidir ve bu stilde kaymak istiyorsanız tahta üzerinde kayda değer bir dengeye sahip olmanız, hızdan korkmamanız ve gerekli koruma donanımına sahip olmanız çok önemlidir. büyük dizlikler dirseklikler, motosiklet kaskı ve deri kıyafetler sizin için vazgeçilmez olmalıdır. tepelerin eğimine bağlı olarak downhill stilinde kayanlar 60 km/s ‘ten başlayan hızlarla kaymaktadırlar. bu hıza ve titreşime dayanabilecek tahtalar dolayısıyla daha kalın ve farklı malzemelerden yapılmıştır. kevlar, fiber glass ve hatta titanyum plakalar ile esnekliği azaltılmış, güçlendirilmiş tahtalar ve daha sert bushingli trucklar kullanılır. tekerleğinizin içine koyacağınız rulmanlar bile önemlidir. downhill stiline uygun tekerlekler daha yumuşak ve yere teması daha fazla olan tekerleklerdir. 75a, 78a tipi tekerlekler bu stilde kaymak isteyenler için daha uygundur. ayrıca downhill kaymak istiyorsanız, hızınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. bir anda seviyenizin kaldıramayacağı bir hıza çıkarsanız, bu hızda düşmeniz, sakatlanma riskinizi arttıracağından küçük slide’lar ile frenleme yapabilirsiniz. böylece tepenin altını ambulansın içinde değil, tahtanızın üstünde güvenle görebilirsiniz. longboard sakatlanmalarının büyük bir kısmı bu stilden kaynaklanmaktadır. aklınızda olsun.

  carve/slalom – kış sporlarının sadece 3 ay yapılabildiği ülkemizde snowboardcuların büyük ihtimalle salyalarını akıtacak stildir. asfalt, beton üzerinde snowboarddaki gibi slalom yapabilirsiniz. bunun için gevşettiğiniz trucklarınız ve yere yapışan yumuşak tekerlekleriniz olması lazımdır. yüksek hızda carve yapanlar fren yapmak zorunda olduklarından çok çabuk tekerlek eskitirler dikkat edin! aslında bu stilde aşağı yukarı her boardla kayabilirsiniz. snowboarda yakın bir his almak istiyorsanız uzun, kaykay gibi daha kompakt olmak istiyorsanız daha kısa boardlar tercih edebilirsiniz. küçük virajlarda ufak slide’lar ile gününüzü de güzelleştirebilirsiniz. belgrad’da da kayabilirsiniz.

  freestyle – burada biraz daha kaykay bilmek sizin işinizi kolaylaştıracaktır. adam colton gibi longboard ünlülerinin videolarında göreceğiniz, estetik, zor ve koordinasyon isteyen stil freestyle’dır. daha önce kaykay kaydıysanız, ollie ve flipleri biliyorsanız aynılarını longboard üzerinde de uygulayabilir, grabli (boardunuzu elinde tutarak) hareketleri daha iyi yapabilirsiniz. burada manual’lar (2 tekerlek üzerinde kayma) flipler, shovitler devreye girerek işi zorlaştırmaktadır.

  bu stile uygun boardların kesimi klasik bir tahtadan çok farklıdır. daha hafif, farklı zımparalı ve incedir. bu stilde kaymak isteyen arkadaşların; yumuşak tahta ve orta yumuşaklıkla bushing (aks ve dingili birbirine bağlayan, esnekliği sağlayan ve basıncı emen küçük yastık) ve tekerlek tercih etmeleri gerekmektedir.

  sliding - slide; kelime anlamı olarak ingilizce’ de “kaymak” anlamına gelmektedir. bu, kontrollü olarak kaymak demektir. tahta, frontside(ön ayağın yönünde) ya da backside (arka ayağın yönünde) eğime veya kayılan rotaya 90 derece olacak şekilde çevrilerek 4 tekerleğin de yerde (bazen 2 tekerlek üstünde) kaydırılır. teknik, yüksek hızlarda “foot brake” (arkadaki ayağın yere sürtülerek hızın azaltılması) işe yaramadığında çok kullanışlıdır. bu şekilde bir çıkışı olmasına rağmen şimdilerde apayrı bir stil olarak karşımıza çıkmaktadır. evinizin önündeki yokuşta, dağ yolunda, hızlı hızlı kayarken ani dönüşler yapmak suretiyle gerçekleştirilir. tahtanızın, trucklarınızın, tekerleklerinizin ömrünü oldukça çabuk kısaltır. gerçek anlamda slide yapmak ile truckları gevşek kullanarak sert dönüş yapmak arasında büyük fark vardır. tekerleklerinizin güzel bir dana gibiymişçesine bağırması gerekir tam anlamıyla slide yaptığınızda. j slide’lar grabli ya da tam anlamıyla ayakta olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. grabli veya grabsiz çökerek yaptığınız slide’larda ortasında hockey puck’ı gibi yuvarlak bir ekmek kesme tahtası malzemesi bulunan eldivenler kullanmalısınız. dengenizi yüksek hızda kaybetmeniz durumunda diğer dizlik, dirseklik ve kaskınızla beraber sizi darbelerden koruyacak, kaymaya devam ederek yuvarlanmanızı engelleyecektir.

  longboard tahtaları nasıl olmalıdır?
  longboard tahtaları kayacağınız stile ve zemin koşullarına göre değişiklik göstermektedir. longboard alınırken yapılabilecek en büyük hatalardan biri, kayma stilinize karar vermeden tahta satın almaktır. tam anlamıyla orta yollu bir tahta istiyorsanız, freestyle kaymayı planlamıyorsanız, denge ve kayma hissini anlayabilmek için standart bir pintail ile başlayabilirsiniz. biraz daha kaykay gibi manevralar yapabilmek için kicktail tipinde pintail boardun kuyruğu daha geniş ve kalkık tahtalar da vardır.

  mesela; slide ve freestyle kaymak için düz tahtalar tercih edilmelidir. orta sertlikte, wheelbite (kayarken tekerleğin tahtaya sürtmesi, sizi ölümcül düşüşlere gark eder) olmaması için yanları iyice oyulmuş tahtalar düşünülmelidir.
  dancing için uzun longboardlar daha avantajlı olacaktır. adım atmanız için gerekli alanı sağlayacak uzunluk, ayaklarınızı kolayca yerleştirebileceğiniz genişlik sizi çok daha çabuk ilerletecektir. loaded bhangra gelmiş geçmiş en iyi dans boardu olarak bilinir.

  downhill ve urban cruising için truck yüksekliğinden daha alçakta bir pan (tahtanın basılan yeri) kullanışlı olacaktır. truckların tahtanın iki ucuna yakın olması sizin kontrolünüzü ve menavra kabiliyetinizi arttıracaktır.

  pumping, long distance pumping için ise pan bölgesinin ortasının yükseltilmiş olması, sizin tahtayı esneterek hızı kaybetmeden kaymanıza olanak verir. tercihlerinizi yay gibi gergin bir tahtadan yana kullanmanız gerekir.

  longboard truckları nasıl olmalıdır?
  longboard truckları (dingil) normal kaykay trucklarına benzer. bazıları bu orijinal tasarımdan uzaklaşarak yay mekanizmaları ile geliştirilmiş olsa da tercihinizi otantik kaykay truckları tipinden yana kullanmanız, gerek yedek parça temini gerekse kaykay hissini kaybetmemenizi kolaylaştırır.

  boyutları, tahtanın eni ile doğru orantılı olarak uzamakta veya kısalmaktadır. tabiî ki tercih sizindir. isterseniz dar bir tahtaya geniş bir truck seti de kullanabilirsiniz. bu his ve zevk meselesidir. tek dikkat etmeniz gereken truckların kaykay eninizden daha dar olmamasıdır. bu sizin tahtanızı etkin bir şekilde kullanmanızı engeller veya wheelbite vakalarına sebep olabilir.

  küçük cruiser tipi bir tahtanız varsa 150 mm trucklar sizin için idealdir. orta genişlikte bir tahtanız varsa standart boy olan 180 mm trucklarınızı değiştirmeyin bile. eğer ki daha geniş bir tahtaysa ve sizin tercihleriniz o yöndeyse 190 mm, 200 mm ve 220 mm trucklar da mevcuttur. bulunmaları tabiî ki zordur.

  longboard tekerlekleri ve rulmanları nasıl olmalıdır?
  bu konuda da seçimleriniz, kayma stilinizi etkileyeceği için tercihlerinizi stilinize uygun yapmanız daha doğru olacaktır.

  uzun mesafelerde kaymak istiyorsanız, konforlu bir tahtam olsun diyorsanız, tercihiniz geniş ve yumuşak tekerleklerden yana olmalıdır. bu sizin yere temas eden alanınızı arttıracak, kazandığınız hızı kaybetmemenize ve yolu daha az hissetmenize sebep olacaktır. sert ve büyük taşlı asfaltta kaymak, slidela uğraşamam dümdüz kayarım, pumping yaparım diyenler için 72a- 75a- 78a sertliğindeki tekerlekler uygun olacaklardır.

  eğer ki ben biraz daha kaykay gibi hatır hutur kaymayı seviyorum, ollie, flip vs gibi hareketler yapmak istiyorum, slide için yattığımda 10 metre kayarım diyorsanız o zaman sert tekerlek tercih etmelisiniz. yere temas eden alanı düşürerek hızlanmanızı kolaylaştırır, uzun mesafede hızınızı sabit tutamayacağı ve yavaşlamanıza sebep olacağı gibi daha az güç sarf ederek daha kolay powerslide, slide hareketlerini gerçekleştirebilirsiniz. bu stillerde kaymak isteyenlerin 86a-90a-92a sertliğinde tekerlekleri tercih etmeleri gerekmektedir.

  dans etmeyi hayal edenler, daha kısa mesafe kaymayı planlayanlar, nose manual da denge bulmakta zorlananlar, orta sertlikte tekerlek tercih etmelilerdir. yerle temas eden alan ne çok geniş, ne de çok dardır. bu kontrollü dönüşler yapmanızı, slide konusunda da sert tekerleklerden biraz daha fazla çaba sarf ederek yine de başarılı olabileceğinizi belirtmek isterim. yeni başlayanların da daha kolay adapte olmalarını sağlar.

  longboard ile kaykay’ın arasında nasıl farklar vardır?
  bir kere longboard uzundur. evet, bunu hepimiz biliyoruz belki ama o uzunluğun getirdiği farkları kavrayamıyoruz. sürüş ve biniş mantığı aynıdır ama manevra yeteneği, truck, tekerlek, tahta hammaddesi olarak farklılıklar göstermektedir.

  kaykaylar genel olarak akçaağaç tahtasından üretilirken; longboard, esneklik ve dayanıklılığı arttırmak için bambu ağacı, pano mantarı bile kullanılarak üretilebilmektedir. bazılarının içinde alüminyum levhalar vardır, bazıları karbon fiberdendir. bazıları kurşungeçirmez yeleklerde kullanılan kevlar kumaştan içermektedir.

  ayrıca longboard; sürüş hissi bakımından boyu uzadıkça kaykaydan uzaklaşır. dalga sörfü, snowboard gibi sporları yapanlara daha yakın gelir. kıvraklığını uzadıkça kaybeder ama dönüşlerde daha çok yatmanıza izin verir. bu şekilde sıkışık bir trafiğin içinden kaymak zorlaşırken uzun dağ yollarında, sahilde, kilometrelerce geniş geniş dönüşler yapabilirsiniz.

  longboard’un tehlikeleri nelerdir, nasıl riski azaltırız?
  longboard, tehlikeler, konusunda kaykaya ve diğer tahta ile yapılan sporlara benzer. öncelikle, nerede, nasıl, ne kadar kayarsanız kayın, kask takmaniz gerekiyor. bu konudaki hassasiyet 2012 yılı başlarında avrupa’daki longboard örgütleri tarafından bir kampanyaya dönüştürüldü ve longboard ile ilgili her hangi bir video, fotoğraf, kask takılmadığı sürece destek görmeyecek, sponsorluk, dağıtım vs gibi süreçlerde göz önünde bulundurulmayacak. bu konuda verilen karar, 15 yaşındaki bir kaykaycının kafasını parkta düşerek vurması ve bu şekilde ölmesinin ardından yürürlüğe girdi.

  tahtanıza vereceğiniz paranın üzerine çok küçük bir miktar daha vererek canınızı, beyninizi, zombilerin en sevdiği yerinizi koruyabilir, bir sonraki hareketi çıkartacak zamanı kendinize tanıyabilirsiniz.