şükela:  tümü | bugün soru sor
 • subasar olarak da bilinen bir çeşit orman ekosistemidir. derelerin önlerindeki kumullar nedeniyle denizle bağlantısı kesilmiş olan göl ve bunların bataklık alanlarında son bulması ve denize ulaşamaması sonucu doğar. söz konusu göllerin suları, denize dökülemeyen dereler yüzünden özellikle bu derelerin taşıdıkları su miktarının arttığı ilkbaharda taşar. araziyi kaplayan taşkın sular da longozların oluşumunu sağlar. kış ve ilkbahar aylarında sularla kaplı olan, yaz ve sonbaharda ise suyu kısmen çekilen fakat taban su seviyesi yüksek olan longoz alanları organik madde bakımından çok zengindir. tropikal ormanlara benzeyen longozlar taban su seviyeleri düştüğü takdirde kısa sürede özelliklerini kaybeden bir yapıya sahiptir. bir başka ifadeyle kendilerini besleyen derelerin kuruması veya taban suyu seviyesinin herhangi bir nedenle düşmesi halinde yok olmaya mahkum olan ormanlardır. türkiye'de kırklareli'nin demirköy ilçesine bağlı iğneada beldesinde avrupa'nın da en büyük longoz ormanları olan iğneada longozları bulunur.
 • (bkz: kırklareli)’nin (bkz: demirköy) ilçesine bağlı(bkz: iğne ada)beldesinde,tabiatı koruma alanı kapsamına alınan eşsiz bir orman alanı.
 • atlas dergisinin takvimi sayesinde bugün öğrendiğim ormanlardır. iğneada'dan bir fotoğraf da bulunuyor bugünün sayfasında.

  üç beş satır okuduktan sonra yeryüzünün en kırılgan varoluşlarından birine denk geldiğim hissine kapıldım.

  evet, kırılgan ve zarif ormanlar bunlar...
 • bursa karacabey yeniköy-boğaz'da da bir örneği bulunan olağanüstü güzellikteki orman alanı.
  buradaki suyun yüzeyini bahar mevsiminde nilüferler kaplamaktadır.
 • iğneada'da bulunan eşsiz güzellikte doğa harikası ormanın etrafında tarihi eserler mağaralarda bulunmaktadır.
  insanlar burayı yüzyıllar önce keşfetmiş ama şuan yolların yapılmasıyla esas keşfin yeni olduğu gözlenmekte.
  başlık longoz ormanları olmalıydı.
 • ''dünyada yalnızca üç ayrı noktada bulunan longoz ormanlarından biri de türkiye'de. ancak hemen yanıbaşında termik santral yapımı gündeme gelen kırklareli iğneada'daki longoz ormanlarının geleceği tehdit altında. ormanın varlığını sürdürmesi için çaba harcayan bir grup genç ise etkinliklerini sürdürüyor.''

  longoz ormanları neden önemli?
  ''2007 yılında milli park ilan edilen bütünleşik bir koruma şemsiyesi altına alınan 3 bin 155 hektarlık alana yayılan longoz ormanları kırklareli'nin iğneada beldesi sınırlarında yer alıyor. yıldız (istranca) dağlarından karadeniz'e akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi sonucu oluşan longoz (subasar) ormanları, amazon, kongo ve iğneada'da olmak üzere dünyada yalnızca üç noktada bulunuyor. iğneada longozları, zengin biyolojik çeşitliliğin yanında, tatlı ve tuzlu su gölleri, kıyı kumulları, tatlı ve hafif tuzlu bataklıkları, subasar ormanları, yaprak döken meşe, kayın, gürgen, dişbudak, kızılağaç gibi karışık ağaç türlerinden oluşan orman tiplerini de barındırıyor.''

  http://haber.sol.org.tr/…umaya-kararli-haberi-80154
 • fotoğraflayıp da eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürülmeseymiş keşke.

  yarın imara açarlar artık...
 • http://i1.trekearth.com/…60771/zjhjjhhh_527-800.jpg

  --- spoiler ---

  ve mevsimi geldi…
  toprakta, dökülmüş yaprak aralarında, su kenarlarında, devrilmiş ağaç kütüklerinin üzerinde, rengarenk mantarlar gelişmek için ilk yağmurları bekliyorlar …
  ekim ayı ormanlarımızda çok farklı bir çok mantarı görebileceğimiz bir dönem. özellikle dört beş gün süren yağmurların ardından ekipmanları toparlayıp çekime giden arkadaşlar rengarenk ve birbirinden güzel bir çok mantar görüntüleme ve bizlerle paylaşma şansına sahip olabilirler..

  keyifli ve mutlu günler….

  kemal mert

  not: fotoğraftaki mantar ailesi kırklareli / demirköy / iğne ada / saka gölü longozunda 28/9/2006 tarihinde dere kenarında devrilmiş bir ağaç kütüğü üzerinde çekilmiştir. bölgeye gitmek isteyen arkadaşlar detaylı bilgi için beni arayabilir.
  --- spoiler ---
 • "longoz ormanları`nın taban suyu seviyesi düştüğünde gerçek özelliklerini kaybederek, yok olacaklardır." şekilde bir haber yapılan güzel orman.

  iğneada longoz ormanları'nın avrupa'da önemli bir yeri var. avrupa'da bulunan longoz ormanlarının en büyüğü kırklareli'nde bulunan longoz ormanıymış.

  ayrıca