şükela:  tümü | bugün
 • longyearbyen, arktik okyanusu'nde norveç'e bağlı takımadalardan biri ve ayrıca takımadaların oluşturduğu svalbard yönetim biriminin merkezidir. 1.000 nüfusu aşan dünya'nın en kuzey yerleşim birimidir. kasabanın nüfusu 2013 verilerine göre 2.075'tir.

  longyearbyen, 78°13'k 15°33'd koordinatlarında bulunur. kuzey kutbuna yakın konumundan dolayı longyearbyen'de ekim sonu - şubat ortası arası gece yaşanırken, nisan ortası - ağustos ortası arası gündüz yaşanır. adada hâkim olan iklim tundra türüdür. longyearbyen adasının - spitzberg'den ayrı olarak- yüzölçümü 242,86 km²'dir.

  1926'ya kadar longyear city olarak bilinen kasaba, 1906'da arctic coal company ile kömür madenini işletmeye başlayan john munroe longyear'den adını alır. sondaki "byen" takısı, norveççe'de şehir mânâsına gelmektedir. şirketi 1916'da devralan store norske spitsbergen kulkompani (snsk), hâlâ madeni işletmektedir. belde, 8 ağustos 1943'te alman kriegsmarine tarafından neredeyse tamamen imha edildiyse de ıı. dünya savaşı'ndan sonra yeniden inşa edildi. ananevî olarak bir şirket kasabası olan longyearbyen, belde turizm ve araştırma açısından büyürken madencilik çalışmalarının çoğu 1990'dan beri sveagruva'ya sevkedildi. bu noktada svalbard üniversite merkezi, svalbard küresel tohum deposu ve svalbard uydu istasyonu gibi müesseseler orada hizmete açıldı. oradaki cemaate svalbard havaalanı, longyear ve svalbard kilisesi'nce hizmet verilmektedir.

  adaya yaz ve kış aylarında birçok turist gelir. adanın bu denli fazla turist çekmesinin en öncelikli sebebi norveç'te sadece birkaç yerde bulunan, yasal olarak izin almadan kar araçları sürülebilen arazilerin bulunmasıdır. longyearbyen dünyanın en kuzeydeki şehri olma özelliğini taşır. kent merkezinin hemen dışında yılda ortalama 90.000 yolcu taşımakta olan bir de havaalanı bulunur. norveç'te, oslo'dan ve tromsø'den şehre düzenli uçuşlar yapılır.

  svalbard'da iklim, son onyıllarda bütün kutupsal bölgelerde olduğu gibi eskiye nazaran ısınmıştır. bugün artık svalbard adalarının etrafını gemiyle dolaşmak mümkündür. hızlı eriyen buzdan dolayı artık avlanacak yerleri yeterince bulamayan buz ayılarının açlıktan ölmeleri tehlikesi mevcuttur. buna rağmen longyearbyen, normal enlemlerde yaşayanlar için soğuk bir yerdir
 • gerekli bozulma sağlanmadığı ve olasi bulaşıcı hastalıkları engellemek için doğurmanın, ölmenin ve gömülmenin yasak olduğu söylenen şehir. kedi beslemenin de yasak olduğu öğrenince taşınmaktan vazgeçtim.*
  onların da çok sikindeydi afedersiniz.
 • görmeden ölmek istemediğim kasaba.

  evet belki gezeceğiniz binbir çeşit mağaza, bilmem kaçıncı yüzyıldan kalma sanat eserlerinin sergilendiği dünyaca ünlü müzeler, diilere destan bir kültürel yapısı ya da en basitinden bir gece hayatı yok. varsın olmasın. doğası, insana dünyadaki yerini sorgulatması ve sunduğu eşsiz deneyim yeter.

  elbet bir gün buluşacağız...
 • ismini; 20. yüzyıl başlarında abd'nin michigan eyaletinden çıkardığı demirle büyük servet kazanmış john munro longyear isimli zattan alan kent. longyear; norveç'in kuzeyinde demir madeni amacıyla kazılar yürütürken demiri eritmek amacıyla kömüre
  ihtiyaç duydu. en yakın kömür yatakları svalbard'da olduğundan bu adalar üzerinde longyearbyen kasabasını kurdu. sonrasında norveç kuzeyindeki demir madenini işlemeye değer bulmayınca da kasaba kurulduğuyla kaldı. an itibariyle kuzey yarı kürede longyearbyen'den daha kuzeyde bir idari merkez yok.

  soğukluğu öne çıkarılıyor ama kış aylarında buradan daha soğuk olan yerler var. mesela moğolistan başkenti ulan bator. ocak ayının bugününde hava durumuna baktığımda birisi -1 civarı görünürken diğeri -20'lerde. gözünü sevdiğimin gulf stream sıcak su akıntısı; iskandinavya'yı en kuzeyine dek yaşanılır kılıyor.
 • herkesin yaşamak istediği, dünyanın derdinden uzak muhteşem yer.

hesabın var mı? giriş yap