şükela:  tümü | bugün
 • kaynaklarda lut seklinde de kullanilir.
 • "look up table" veya kısaltması olan lut, log olarak çekilmiş bir görüntünün ne şekilde görünmesi isteniliyorsa o şekilde görülmesini sağlayan dosyalardır. en kaba tabirle "hazır renk şablonları"dır. raw görüntüler üzerinde hazır olarak filtrelenmiş bir görüntü elde etmek için yardımcı programlar bünyesinde kullanılır.
  günümüzde bu işlemlerin daha kolay hale getirilmesini sağlayan hazır lut dosyaları bulunur. istenilen her tona uygun lut dosyaları sayesinde "sinematik" tonlar elde edilmesi sağlanır. görüntülerin kayıt formatını değiştirmez çünkü lut, set ortamında izlemeye yarayan bir araçtır. iki boyutlu (2d) lut sadece parlaklık değerleriyle ilgilenirken, üç boyutlu (3d) lut hem parlaklık hem de renk ile ilgilenir. çekilen log görüntüler sonradan renk düzenlemeye girecekse değişik hazır lut dosyaları kullanılabilir. ileri derece kullanıcılar kendi lut dosyalarını oluşturabilir.
  lut olayının mantığı basittir ve "siz siyah beyaza yakın en soluk tonlarda çekiminizi yapın, biz de çeşitli ayarlarda yazdığımız hazır kontrast ve tonlardan oluşmuş lut dosyasını ekleyip istenilen sinematik tonları sunalım." şeklinde düşünülmüştür.
  renk düzenlemesi kurgu için vazgeçilmez bir işlemdir. böylece çamur gibi soluk ve kontrastsız bir görüntü son derece düzgün ve canlı bir görüntü haline getirilebilir. ancak bunun için log bilgisi ve çekimi gerekir ki (teknik bir konudur) deneyim ister. ayrıca her kamera üreticisi kendi log eğrisi ile arri için log-c, sony için s-log curve ve canon için c-log şeklinde adlandırdığı farklı pozlama algoritmalarına sahiptir.
  bundan sonra yapılacak işlem renk düzenleme (color correction) ve yönetmenin isteğine göre filme uygulanan temalı rengi verme (color grading) işlemidir. ancak bu işleme geçmeden önce görüntülerin çekim esnasında kontrast, renk doygunluğu ve beyaz ayarı (white balance) gibi temel pozlama teknikleri yönünden kusursuz ve işlenmemiş halde olması gerekir. çünkü doygunluk ve kontrast uygulanmış bir görüntüde hazır lut dosyaları kullanılmaz.

  son olarak, başarılı bir color grading işlemi yapan az bulunur. çünkü bu uzmanlık gerektiren bir ""tir.
 • lookup table'ın yanlış yazılışı. öte yandan, "tablo" (pablo?) isimli bir kişiye yukarı bakması için direktifte bulunmak üzere kurulmuş bir tümce de olabilir. cümle içinde kullanalım; "hey tablo, yukarı bak!" gibi...