şükela:  tümü | bugün
  • 6 kontrabasçıdan oluşan paris orijinli l'orchestre de contrebasses, 1981'de christian gentet tarafından kuruldu. zaman içinde kadrosunda olan değişikliklerle birlikte son hali christian gentet, xavier lugué, etienne roumanet, olivier moret, yves torchinsky ve jean-philippe viret'den mürekkep. klasiği ve çağdaşı, cazla, ve hatta funkla harmanlayarak yeni bir şeylerin peşinden koşan, bizleri de peşlerinden koşturan, her biri virtüözite derecesinde kontrabasçı olan bu güzel insanlar şu ana kadar 6 albüm çıkardılar.

1982 danses occidentales (bir türlü bulamadığımdır)
    1990 les cargos (renaud garcia fons'un grupta olduğu dönemdir, ve albümde ağırlığı bariz şekilde hissedilmektedir)
    1993 bass, bass, bass, bass, bass & bass
    1995 jeux dangereux
    1999 transes formations (jean-philippe viret bestelerinin ağırlıkta olduğu güzelliktir)
    2003 musiques de l'homme

les cargos, barındırdığı bir adet renaud garcia fons sayesinde(bu dönemde 7 kişilermiş) ayrı bir albümdür, tadı damakta kalandır, niye ayrıldın be abidir. bestelerin hemen hemen eşit dağıldığı musiques de l'homme, nispeten daha ağırbaşlı, sakin bir havada etrafta uçuşan ezgilerden oluşmakta. özellikle viret bestesi dors adéle, gözleri kapatıp hayal kuracak, kendinden geçip yer, zaman kavramları yitirilecek, en sevdiğe dinletilecek 7 dakika 47 saniyelik bir özgürlük.

fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla konserlerde, güzel müzikleri yanında, sazlarını ters çevirip çeşitli atraksiyonlara da girişiyorlar. 22.uluslararası ankara müzik festivalinde çalmışlar, konserden yaklaşık 1 yıl sonra haberim olmasından mütevellit gitmem biraz zor oldu, gidemedim. umarım bir daha gelirler, ben de sahneden indirmem.
  • yaratıcılık ve ruh bir arada, çok hoş :

http://www.youtube.com/…vpzkfn73z8&feature=youtu.be
  • altı kontrbas virtüözünden oluşan grup.

31. uluslararası izmir festivali kapsamında bugün ahmet adnan saygun sanat merkezi'nde olacaklar. videolarını izlemek bile inanılmaz keyifli, sahnede izleme fırsatı olan kaçırmasın.
  • 31. uluslararası izmir festivalinin kapanışını gerçekleştirecek olan ve saat 21.00 da ahmet adnan saygun sanat merkezinde bir konser verecek gruptur. elimde 2 adet davetiye var ve gidecek insan bulamıyorum. ama kerimcan durmazın çıktığı mekana davetiyem var desem bütün millet koşarak gelirdi. işte sanata olan düşkünlüğümüz bu kadar.