şükela:  tümü | bugün
  • ingilterede devlet politikalarını yürütmekten sorumlu kabine üyesi olmanın yanında hukuk sisteminin başı olan ve lordlar kamarasına* başkanlık eden oldukça yüksek bir makama sahip kişi. halen lord irvine of lairg bu görevdedir. tarihte thomas more gibi yazar ve düşünürler dahil bir çok ünlü isim bu göreve getirilmiştir.
  • bu ünvana sahip kişi aynı zamanda ingiltere'nin adalet bakanıdır ve atandıktan sonra görev yapmaya tek engel 75 yaşını doldurmaktır.
  • britanya'da gerçekleştirilen 2005 anayasal reform ile 2007 yılından itibaren hukuk sisteminin başı olmak ve lordlar kamarasına başkanlık etmek gibi görevleri içinde barındarmayan ünvana sahip görevlidir. bu sebeple artık hakimlerin doğrudan atanmasında söz sahibi değildir. avamlar kamarasının bir üyesidir.

    açıklandığı üzere bu ünvana sahip kişiler aynı zamanda adalet bakanlığı görevini de yürütmektedir, bu durum yeni gelişmekte olan bir teamül olarak düşünülebilir ise de bu göreve farklı kişilerin getirilebilmesi kağıt üzerinde mümkün görünmektedir.